Kayıt Deftereri Ve Görev Yöneticisi Açılmama Sorunu Ve Çözüm

Windows XP hakkındaki bilgi, belge ve ipucu paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
trwe
Petabyte1
Petabyte1
Mesajlar: 5915
Kayıt: 25 Eyl 2013, 13:38
cinsiyet: Erkek
Konum: Düzce/Akçakoca

Kayıt Deftereri Ve Görev Yöneticisi Açılmama Sorunu Ve Çözüm

Mesaj gönderen trwe » 08 Eki 2013, 17:45

Değerli Forumdaşlar Ve Gezgin Misafirler

Windows İşletim Sisemleri ile ilgili makalelerimiz hızla devam etmekte olup bu sefer ki makale Windows XP İşletim sistemlerinde virüsel bir kaza(sisteme zararlı programcık kodlarının bulaşması) ve/veya Windows iç hizmet(NT 2000 KERNEL ÇEKİRDEĞİ) hatalarından dolayı zaman veya herzaman Windows Görev Yöneticisi ve Windows Kayıt Defteri çeşitli sorunlar çıkartırlar kullanıcıya.Kullancı ahalisi ise bu sorunlar karşısında iki yol izler:

a.www.sordum.net gibi forum sitelerinde bu karşılaştığı sorun/sorunlar hakkında araştırma yapar ve başkalarının bulduğu çözümleri kendi sisteminde uyarlamaya çalışıp sorun/sorunlarını halletmeye çalışır(aslında farkında olmadan kullanıcı bunları kendi bilgi hazinesine dahil etmektedir ama o bunun farkında bile değildir ve bir zaman sonra bu kullanıcılar(bendeniz TRWE_2012) günün birinde bir internet sitesinde(www.sordum.net/forum) birden bire çıkarlar ve vaaz vermeye başlar amaçları kendi kullanıcı deneyimlerini başka kullanıcılara aktarıp onları uyarmak(TRWE'NİN AMACI)'tır.Ya da bazıları populer olmak gibi sıradan bir hevese bile kapılabilrler ama bunlar, Net aleminde çabuk silinirler ve bunlara itibar edende olmaz.)

b.İkinci grup kullanıcı kesimide böyle sorunla karşılaştığı zaman ''Başlarım sana '' diyerek sistemlerine format atıp bu sorun/sorunları görmezden gelenlerdir.Siz siz olun böyle olmayınız.Çünkü sorunları ertelemek kısa vadede(zamanda) bir çözüm olabilir ama uzun vadede aynı sorunlarla karşılaşmamayı kim garanti edebilir ki.....

Dilerseniz Konuya Başlayalım:

Görev Yöneticisi Problemleri ve Çözümleri......

Windows Görev Yöneticisi (Task Manager) bazı nedenlerden dolayı istediğiniz şekilde çalışmayabilir. Bu sorunları gidermek için yapacağımız işlemleri kolaydan zora doğru sıralanmıştır.

Öncelikle Görev Yöneticisi yerinde mi? ona bakınız. Bunun için :
1. Başlat > Ara menüsüne tıklayın
2. "Tüm Dosya ve Klasörleri" seçimine tıklayın.
3. "Dosya adının tamamı ya da bir kısmı" bölümünde taskmgr kelimesini yazınız ve Konum menüsüne %systemroot% (genellikle C:\Windows veya C:\winnt) yazın.
4. Listede aşağıdaki öğeyi bulmanız gerekiyor.
%systemroot%\system32\taskmgr.exe 133KB

Eğer bu dosyayı bulamıyorsanız, Windows XP CD'nizden sisteminize aktarabilirsiniz. Dosyayı nasıl aktaracağınızı öğrenmek için Ayrıntılar bölümüne göz atın. CHM ve HLP yardım dosyaları taskmgr dosyasının çalıştırılması için gerekli değildir. Dosyalar yerli yerindeyse system32 klasörü içindeki program simgesine çift tıklayarak programı çalıştırmayı deneyiniz.

Eğer Görev Yöneticisini çift-tıklama ile çalıştırabiliyorsanız fakat ctrl-alt-del , ctrl-shift-esc veya Başlat - > Çalıştır >Taskmgr yöntemleriyle çalıştıramıyorsanız Ortam Değişkenlerini incelemeniz gerekiyor.
(Sorun: Ortam Değişkenleri)

Bunun için:

1) Masaüstünde Bilgisayarım simgesine sağ-tıklayınız ve Özellikler'i seçiniz.
2) Gelişmiş tabına tıklayınız.
3) Ortam Değişkenleri butonuna tıklayınız.
4) Sistem Değişkenleri bölümünde Path satırını bulunız.
5) Aşağıdaki öğelerin listede olduğundan emin olunuz. Her path noktalı virgül ile ayrılmıştır.

%systemroot%
%SystemRoot%\system32
%SystemRoot%

systemroot ortam değişkenini kontrol edin.

Önceki adımda kontrol ettiğiniz PATH girişleri doğru ise %systemroot% değişkeninin doğru-olup olmadığını kontrol ediniz.Bunun için aşağıdaki adımları harfiyen(adımlar sırayla olacak asla atlanmayacak) uygulayarak ileryiniz.

1) Başlat -> Çalıştır'a tıklayın. %systemroot yazın ve Tamam butonuna tıklayın.Bu komut Windows klasörünüzü açmalı. (C:\Windows ya da C:\winnt) Eğer Windows kök dizininiz açılmazsa, komut başka bir lokasyonu açar ya da hata verirse "systemroot onarma" başlığına göz atınız. Eğer klasör başarıyla açılmışsa bu noktada iyi gidiyorsunuz demektir.

Dosyalar yerli yerindeyse ve değişkenlerle ilgili bir sorun yoksa bir sonraki adıma geçebilirisiniz.

2.) Kullanıcı ve Sistem İlkelerini kontrol ediniz.

İlkelerle ilgili bir probleminiz olduğunda, genellikle Görev Yöneticisini açmaya çalıştığınızda şöyle bir uyarı alırsınız. "Görev Yöneticisi yöneticiniz tarafından devredışı bırakıldı"
2.1) Yönetimsel haklara sahip bir kullanıcı ile giriş yaptığınızdan emin olun. Hangi kullanıcıların yönetimsel haklara sahip olduğunu öğrenmek için Denetim Masası -> Kullanıcı Hesapları menüsünü inceleyebilirsiniz.
2.2) Başlat -> Çalıştır'a tıklayın ve regedit yazın.
2.3) HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies bölümüne göz atın.
2.4) İlkeler bölümündeki her alt klasöre tıklayın. (Genellikle System bölümü bu girişi tutar)
2.5) Sağ-tarafta "Disable TaskMgr" şeklinde bir giriş varsa bu girdiyi silmeniz gerekiyor.
Bu anahtarın değeri "1" olarak atandıysa Görev Yöneticisini kullanmanız mümkün değildir.
2.6) Ayrıca:

HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies

menüsüne de göz atarak DisableTaskMgr anahtarı varsa önceki adımda uyguladığınız silme işlemini tekrar ediniz.Eğer bu işlemler de sizi sonuca ulaştırmazsa Çalıştır kutusuna aşağıdaki komutu yazmayı deneyiniz.


REG add HKCU\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\System /v DisableTaskMgr /t REG_DWORD /d 0 /f

Temel olarak bu komut ile yukarıda yaptığınız işlemlerin otomatik olarak yapılmasını sağlıyor diyebiliriz...

Değişikliklerin etkin olabilmesi için Oturumunuzu Kapatıp tekrar oturum açmanız gerekecektir.Görev Yöneticisi hala çalışmıyorsa, Kayıt Defteri girişlerini tekrar kontrol ediniz. Eğer değiştirdiğiniz anahtarlar önceki değerlerine dönmüş ise sisteminizde bu anahtarları etkileyen bir ZARARLI olduğunun kanıtıdır

Sisteminizi zararlılardan ve virüslerden arındırınız. Görev Yöneticisine zarar veren zararlıların amacı genellikle bu araç ile çalışan zararlı dosyalarını elle kapatmanızı engellemektir.


3.)Virüs/Spyware/Malware'den Kurtulma Yöntemleri

Sisteminizin virüs ya da zararlı tehlikesinden uzak olduğundan eminseniz; ancak hala Görev Yöneticisi çalışmıyorsa sisteminizde ciddi bir sorun olduğunu söylememiz yerinde olur.

Görev Yöneticisini yukarıda anlatılan adımlardan sonra hala çalıştıramıyorsanız.Önlem ve destek için(Windows Görev Yöneticisine yardım edebilen 3.parti bir görev yöneticisi yazılımı ki bu makale sahibininde kullandığı ve windows(7/8/xp) güvenlik açıklıklarını gösterip kapatabilen System Explorer 4.2.0.5075 yazılımını kullanabilirsiniz.www.google.com'dan aratarak indirebilirsiniz.)

Windows Görev Yöneticisine Windows'un kendi program ve diğer antivirüs programları da sorun yaratabilir.Bunlar aşağıda verilmiştir.

msblast
normanantivirus
kasperantivirus
winupdates

Gerçek programları taklit eden programları tespit etmeye çalışınız(sistemde 11.scvhost.exe'nin olması gibi). Bu işlem biraz zor olabilir. Ancak bu noktada Google gibi arama motorlarından yararlanabilirsiniz.(scvhost.exe dosyasını çalıştıran temel windows hizmetleri? yada scvhost.exe yi çalıştıran programlar ...gibi)


Görev Yöneticisine hala erişemiyorsanız; Ayrıntılar bölümüne göz atınız ve "SYSTEM ROOT ORTAM DEĞİŞKENİN ONARILMASI" başlığını inceleyiniz..

AYRINTILAR:

XP CD'sinden taskmgr'yi aktarma....
1) XP CD'nizi CD-ROM sürücüsüne yerleştirin. Sürücü harfinin C olduğunu varsayılmıştır. Ancak siz kendi sürücü harfinize göre ayarları uygulayın.
2) İstediğiniz dosyayı ya da 3 dosyayı da almak için bu işlemi yapın. Görev Yöneticisinin çalışması için Yardım dosyalarına ihtiyacınız olmadığını tekrar hatırlatalım. Sürücü harfini doğru ayarladığınızdan emin olun. Her komut için:
Başlat -> Çalıştır'a tıklayın ve aşağıdaki komutları yazın.
expand c:\i386\taskmgr.ex_ c:\%systemroot%\system32\taskmgr.exe >>>ENTER
expand c:\i386\taskmgr.hl_ c:\%systemroot%\Help\taskmgr.hlp>>>>>>>>>ENTER
expand c:\i386\taskmgr.ch_ c:\%systemroot%\Help\taskmgr.chm>>>>>>>>ENTER

SYSTEM ROOT ORTAM DEĞİŞKENİN ONARILMASI

1) Başlat -> Çalıştır'a tıklayınız ve regedit yazarak Tamam butonuna tıklayın.
2) Kayıt Defterinde sol sütunda HKEY_CURRENT_USER\Environment bölümüne gözatın. Bu bölümde TMP ve TEMP değişkenleri tutulur. systemroot ve "windir" in yerli yerinde olduğunu ve doğru yolu gösterdiğini kontrol ediniz.
3) Tüm kullanıcılar için ise HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Environment bölümüne göz atmalısınız. Muhtemelen SystemRoot'u burada da bulamayacaksınız. Ancak yine de kontrol edin.
4) Gerçek SystemRoot için;
HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\
İsim sütunu SystemRoot ve değer windows klasörünüz olmalı (C:\Windows ya da C:\Winnt). Eğer anahtarda sorun varsa düzeltin.
5) Gerekli düzeltmeleri yaptıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın. Daha sonra Başlat -> Çalıştır'a tıklayıp regedit yazarak yapılandırmanın doğru olup-olmadığını tekrar kontrol edin. Eğer değiştirdiğiniz anahtarlar tekrar eski haline geliyorsa ZARARLI yazılımlarla ilgili konuya geri dönünüz.
Bununla birlikte, SystemRoot değişkeni sorunlu ise Görev Yöneticisi dışında başka problemlerle de karşılaşmanız olası bir durumdur.
%windir% değişkeni genellikle %systemroot% olarak ayarlanmıştır; bu nedenle aynı klasörü göstermesi gerekir.

Diğer Onarma Yöntemleri;

Hala sorununuz çözülmediyse son adım olarak Windows XP'yi onarmayı deneyebilirsiniz. Ancak bu işlemden önce System File Checker (Sistem Dosya Denetimi)'ı denemelisiniz.

1. XP CDnizi hazırlayınız.(CD-DVD rom/combo sürücüye yerleştiriniz)
2. Başlat -> Çalıştır'a tıklayınız ve ''sfc /scannow'' yazın.(çift tırnak olmayacak)
3. Bittikten sonra tekrar açmayı deneyin. Gerekirse yeniden başlatın.

Ayrıca Sistem Geri Yükleme değiştirdiğiniz ayarları eski haline getirebilir. Sistem Geri Yüklemeyi devredışı bırakmanız gerekebilir. Bunun için:
1. Bilgisayarım simgesine sağ tıklayınız ve Özellikler menüsünü seçiniz.
2. Sistem Geri Yükleme tabına tıklayınız.
3. "Bütün sürücülerdeki Sistem Geri Yüklemeyi kapat" kutucuğunu işaretleyiniz. Uyarı Penceresinde Evet butonuna tıklayınız.
Daha sonra onarma yöntemleri tekrar deneyiniz.

Sistem Onarma Rehberi

Diğer Hatalar

"Bu dosya başka bir program ya da servis tarafından kullanılıyor"
Çözüm:Zararlı yazılımları temizleyiniz!(antirüs programını çalıştırınız)

"Görev Yöneticisi devredışı bırakıldı."
Windows Yerel Güvenlik İlkelerle ilgili bir problem varsa ilkelere göz atınız.

Görev Yöneticisi açılıyor, ancak sadece bir saniye açık kalıyor.
3.Parti bir Görev Yöneticisi yazılımı( System Explorer 4.2.0.5075 yazılımını) kullanarak Görev Yöneticisinin çalışmasını engelleyen işlemleri sonlandırınız.

WİNDOWS KAYIT DEFTERİ'NİN DEVREDIŞI KALMASI(AÇILMAMA SORUNU ) VE ÇÖZÜMÜ:

Kayıt defteri de çalışmıyorsa, muhtemelen diğer sistem dosyaları da çalışmayacaktır ve sisteminiz bir virüs tehlikesi altındadır. Kayıt defterinin çalışmasını sağlamanın hızlı ancak pek tasvip edilmeyen bir yolu vardır:
1. Başlat -> Çalıştır'a tıklayın ve cmd yazın.
2. Komut penceresinde ren %systemroot%\regedit.exe regedit.com yazınız.
3. Temel olarak bu komutla regedit.exe dosyasını regedit.com yapıyoruz. Bu sadece bir yöntem.
4. Yeniden adlandırma işlemi yapıldıktan sonra Başlat -> Çalıştır'a tıklayıp regedit.com yazdığınızda çalıştırabilmeniz gerekir.
5. Sisteminiz çalışır duruma geldiğinde tekrar bu dosyayı eski adıyla çalışır hale getirebilirsiniz. Ayrıca Windows Dosya Koruması (WFP) yeniden adlandırdığınızda Kayıt defterinin EXE versiyonunu yeniden oluşturabilir. regedit.com komutunu kullanarak temizliğe devam edebilirsiniz.

Not:
Bu makaledeki kimi yazılar büyük fontla yazılmış olup vurgulama amaçlıdır.


Herkese İyi Günler
TRWE_2012
Düzce/Akçakoca
:oops: :oops: :oops: 8) 8) 8) :) :) :)
TRWE_2016
FEDAKARLIK OLMADAN ZAFER OLMAZ....!
-----------------------------
LINUXMASTER 2018
ZAFER'E GİDEN YOL,FEDAKARLIKTAN GEÇER...!
-----------------------------Kullanıcı avatarı
trwe
Petabyte1
Petabyte1
Mesajlar: 5915
Kayıt: 25 Eyl 2013, 13:38
cinsiyet: Erkek
Konum: Düzce/Akçakoca

Re: Kayıt Deftereri Ve Görev Yöneticisi Açılmama Sorunu Ve Ç

Mesaj gönderen trwe » 08 Eki 2013, 17:57

Bilgiendirme ve Düzelltme Notu:

expand c:\i386\taskmgr.ex_ c:\%systemroot%\system32\taskmgr.exe >>>ENTER
expand c:\i386\taskmgr.hl_ c:\%systemroot%\Help\taskmgr.hlp>>>>>>>>>ENTER
expand c:\i386\taskmgr.ch_ c:\%systemroot%\Help\taskmgr.chm>>>>>>>>ENTER ifadelerinde C: SÜRÜCÜSÜ yerine DVD ROM VEYA CD Rom sürücüsünün Windows tarafından atadığı sürücü harfi olacak (örn. E: gibi) o ifadeleri (c: yi e: yapınız)
TRWE_2016
FEDAKARLIK OLMADAN ZAFER OLMAZ....!
-----------------------------
LINUXMASTER 2018
ZAFER'E GİDEN YOL,FEDAKARLIKTAN GEÇER...!
-----------------------------

Kullanıcı avatarı
trwe
Petabyte1
Petabyte1
Mesajlar: 5915
Kayıt: 25 Eyl 2013, 13:38
cinsiyet: Erkek
Konum: Düzce/Akçakoca

Re: Kayıt Deftereri Ve Görev Yöneticisi Açılmama Sorunu Ve Ç

Mesaj gönderen trwe » 08 Eki 2013, 18:56

Bilgilendirme Notu:

Makalede geçen System_Explorer açık kaynak yazılımının tüm versiyonları(4.20,4.00 veriyonları Win 8/7/Vista 3.96,3.55 veriyonları Win 7/vista/XP platformlarında çalışmaktadır) bu aşağıdaki Yandex İndirme Linkinde bulabilirsiniz.

http://yadi.sk/d/4PlTL-eUAbp9h

Bu size makale sahibinşn kıyağıdır.Boşuna orada burada aramayınız diye

Herkese İyi Günler
TRWE_2012
TRWE_2016
FEDAKARLIK OLMADAN ZAFER OLMAZ....!
-----------------------------
LINUXMASTER 2018
ZAFER'E GİDEN YOL,FEDAKARLIKTAN GEÇER...!
-----------------------------

Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3
Mesajlar: 28957
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek

Re: Kayıt Deftereri Ve Görev Yöneticisi Açılmama Sorunu Ve Ç

Mesaj gönderen velociraptor » 08 Eki 2013, 20:00

sağolasın
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free

Cevapla