VPS , VDS , Dedicated server kavramları

Web tasarım, Web Programlama ve script dilleri konuları buraya
Cevapla
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3
Mesajlar: 28964
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek

VPS , VDS , Dedicated server kavramları

Mesaj gönderen velociraptor » 02 Ağu 2013, 22:09

Resim

Dedicated server (paylaşımsız sunucu)
kişiye özel bilgisayarlardır , bir serverde birden fazla site barınırken dedicated serverde 1 tane web sitesi barınır . Bu bilgisayar özelliklerinde en önemli parçalar işlemci – ram ve hdd’dir . Bu parçaların özellikleri ne kadar iyiyse buna paralel olarak web sitenizin hızı da o kadar iyidir , ziyaretçi sayınız arttıkça mesela 100k – 500k lık trafiğe sahipseniz işler daha da karmaşıklaşır.

Bunun için artık 1 dedicated server yetmez . Sitenin database‘si için ayrı bir server , yedekleme için hdd kapasitesi büyük olan bir server , resimlerin veya içeriğin bulunduğu ayrı bir server gerekmektedir . Kısaca bir tane web sitesi için 4 – 5 tane , yüksek konfigrasyonlu sunucular iş yapar . Tabi bu işler webmasterin gelebileceği son noktadır .

Ülkemizde yukarıdaki gibi web sitesine sahip insanlar genellikle almanya lokasyon tercih etmektedirler . Hem erişim süreleri oldukça düşük ve seçenekleri oldukça fazladır . Genel olarak da netdirekt veri merkezini kullanırlar . Fakat yukarıda bahsettiğim oldukça yüksek hitli sitler için dünya’nın sayılı şirketlerinden olan softlayer , theplanet , layerdtech … devreye girer .

VDS (Virtual Dedicated Server)
Günümüzde bilgisayarların hardware denen fiziksel kaynaklar açısından çok gelişmiş olması bir fiziksel bilgisayar içerisine birden fazla bilgisayar kurmaya yarayan virtualization programlarının çıkmasına yol açmıştır. Böylece ram, cpu ve hard disk gibi kaynakları çok fazla olan bir bilgisayara (sunucuya) virtualization programı kullanarak çok sayıda bilgisayar kurabilirsiniz. Bu kurulan bilgisayarlar fiziksel sunucunun kaynaklarını paylaşırlar. Örnek olarak 10 GB ram kapasitesine sahip bir sunucu içerisine her biri 1 GB ram kullanan 10 bilgisayar kurulabilir. Bu kurulan bilgisayarlar gerçekte fiziksel bir görünüme sahip olmadıkları için sanal bilgisayar olarak adlandırılırlar. Kapasiteleri dahilinde gerçek bilgisayardan işlev açısından farkları yoktur. Her birine işletim sistemi yükleyebilir, birbirlerinden bağımsız olarak açıp kapatabilir ve değişik programlar çalıştırabilirsiniz.

VDS "virtual dedicated server" teriminin kısaltmasıdır. "Sanal adanmış sunucu" olarak Türkçeye çevrilir. Sanal kelimesinin açıklamasını yukarıda verdik. Adanmış kelimesinin anlamı ise şöyledir: Bu bilgisyara ayrılan kaynaklar sadece kendisinin kullanımına adanmıştır, başka bir sanal bilgisayar tarafından kullanılamaz.

vps de size ayırılan kaynakları siz kullanmazsanız , başkası kullanabiliyor. Ama VDS 'de size ayrılan kaynakları sadece siz kullanırsınız


VPS nedir ?
Açılımı Virtual Private Server olan ve share hosting ile dedicated hosting karışımı olan bir hosting şekline verilen isimdir. fiziksel donanımının mantıksal olarak bölümlenmesi sonucu ortaya çıkan her bir Sanal Sunucu’ya verilen genel isimdir.
Konuya anlatmaya gerçek bir uygulama ile başlasak daha iyi olacaktır sanırım;
(örnekteki rakamsal değerler konuyu anlatmak için verilmiş degerlerdir.)

Günlük 100 hiti olan bir siteniz vardır. İşler zamanla ilerler, hitiniz 1000 olur, bir süre sonra hitiniz 10.000 olur ve artık dertleriniz malesef başlar.

Artık hosting şirketiniz mırın kırın etmeye başlar doğal olarak. Siteniz çok fazla sistem kaynağı tüketmeye başlamıştır. Yada hiti 2000 olan siteniz bile bazen çok fazla upload yada download olayları yüzünden yada çok fazla SQL sorgusu yüzünden aşırı sistem kaynağı yani Cpu tüketmeye başlayabilir. Çünkü siteniz aynı makinedeki diğer sitelerin hakkını yemeye başlar. Share sunucu dedigimiz olayda 1 makinaya 100 site konur ve Sunucudaki bir CPU'yu 100 site ortak şekilde kullanırken, sizin büyüyen siteniz tek başına sunucu işlemcisinin %25 bölümünü kullanmaya başlar.
O andan itibaren size ya dedicated makine almanızı önerirler yada kapının yolunu gösterir hosting firmasının yetkilisi...
Yok yok bu hosting firması dandikmiş ben en iyisi başka hosting firması arayayım dersiniz. Pılınızı pırtınızı toplayıp başka bir hosting firmasının müşterisi olursunuz. Bir müddet geçtikten sonra yeni hosting firmanızda aynı şeyleri söylemeye başlar. Çok Cpu tüketen bir siteyi hiç kimse share hosting içinde barındırmak istemez.
Bir yol ayrımına gelirsiniz ya siteyi kapatmak yada paraya kıyıp dedicated sunucu almak ama 2.000 hitli siteniz için 100$-150$ civarı bir paraya dedicated sunucu almak gözünüze gelir hele ki siteden kazancınız yoksa, sitenizi kapatmakta işinize gelmez o kadar emek verip bir yerlere getirdiginiz sitenizi kapatmaya gönlünüz razı olmaz.
Hosting firması sitenizi "share hosting" müşterisi kategorisine almak istemez, dedicated hosting satmak ister ama sizinde paranız yoktur.
İşte bu durumdaki webmaster arkadaşlar için imdada VPS hosting girer.
VPS hosting Nedir
Bazı yazılım firmaları, durumu yukarıdaki anlatılan durumdaki websitesi sahipleri için VPS programlarını yazmışlardır.
Piyasada bu işi yapan en iyi 3 VPS programı Virtuozzo, Wmware ve Microsoft Virtual Server 2005.
Peki bu programlar ne işe yarar ?
Hosting firması dedicated makinaya temiz bir linux kurulumu yapıp hazırladıktan sonra Virtuozzo programını kurarak sanal olarak bilgisayarı parçalar.
Nasıl yani?
Örneğin dedicated sunucu makinenin 1gb ram belleği vardır. Virtuozzo programı bu sunucunun 1gb ram belleği 256mb olarak sanal olarak 4 eşit parçaya bölüyor. 100$ olan dedicated makine maliyetini 4 eşit parçaya bölerek 4 farklı müşteriye daha rahat şekilde 25$ gibi bir fiyata satabilir.
Aynı şekilde Virtuozzo programı bilgisayarın işlemcisini ve harddiskinide 4 eşit parçaya böler.
Siz bu şekilde 25$ vererek, sunucu işlemcisinin %25 dilimini kullanma hakkına sahip olursunuz.
Share hosting paketinde sunucunun işlemcisinin %1lik kısmını, Dedicated sunucuda işlemcinin %100lük dilimini siz kullanırken VPS sunucuda sadece %25lik dilimini kullanabiliyorsunuz.İşte bu sebepten dolayı VPS sunucular ucuzdur.
Vps Sunucunu Artı yönleri:
1- Dedicated kadar pahalı degildir ama kısmi olarak kendi sunucunuz olur.
2- Makinenin size ayrılan bölümüne istediğiniz programı kurabilirsiniz.
3- Sunucu bakımınız dedicated kadar zahmetli olmaz.
4- Kendi sunucunuz oldugundan dolayı istediginiz kadar site barındırabilirsiniz.Hosting satışı yapabilirsiniz.Para kazanabilirsiniz.
Vps Sunucunu Eksi yönleri:
Piyasada gördüğünüz ucuz dedicated veren hosting firmalar genellikle vps sunucularını millete dedicated diye satmaya çalışırlar. 25$lık maliyeti olan sunucuyu size 50$ a dedicated sunucu satıyoruz diye geçirmeye çalışırlar.
VPS sunucu alacaksanız gerçekten güvendiğiniz hosting firmalarından alın yada mutlaka o firmadan vps hizmeti almış birine sorun.

Üçkağıtçılık yapmaya çok müsait bir Hosting dalıdır VPS işi.
Hosting işi yapan firmalar 1 dedicated makinayı 4 degilde 8 parçaya bölüp size 4 parçaya böldük diye satmayada çalışabilirler.
Virtuozzo programı ile illa 4 parçaya bölünür diyede bir kaaide yok tabii ki. 4gb ram bellegi olan dual xeon makinayıda 4 parçaya bölmek kardan çok zarar getirir hosting firmasına.
Böyle güçlü makinaları 6 ila 8 parçaya bölüp satan yerlerde var.Özetle bir makinanın Ram bellegi yettigi kadar sayıya bölünebilir dedicated makina.
Bizim burada dikkat edecegimiz nokta hosting firmasının bize vaad ettigi ram ve cpu kullanma yüzdesidir.

100mb Ram satan yerlerden uzak durun, bunu satan adam o makinayı en az 10 parçaya bölüp satmaya çalışıyordur.
Bir makinada ne kadar çok site olursa, sorun yaşama olasılığınız o oranda artar çünkü VPS programları tam olarak donanımsal parçaları bölemediginden bazen makinanın kilitlenmesine yol açıyor ve Virtuozzo programıda çalışmak için ram ve cpu gücü tüketiyor.

VPS programını Evdeki bilgisayarımdada kullanabilirmişim dogru mu?
VPS programlarının çok amaçlı kullanım şekilleri mevcuttur. Özellikle Wmware programı ile kendi bilgisayarınıza 5-6 işetim sistemi kurabilirsiniz. Yani bir bilgisayara 6 işletim sistemi kurabilirsiniz.
-Evinizdeki windowsXP işletim sisteminin içine sanal olarak linux işletim sistemi kurup ögrenebilirsiniz.
- Virüs- trojan yazıyorsanız yada bu işler ile ilgileniyorsanız mesela sanal windowsXP kurup onun içinde her türlü testi yapabilirsiniz. Bu sektördeki trojan gerçek bilgisayarınıza erişip zarar veremez.
- Sürekli yeni programlar indirip deneme ve ögrenmek istiyorsanız, mevcut işletim sisteminizi mok etmek istemiyorsanız (her program kurup sildikçe windows işletim sisteminiz şişer ve çökmeye dogru yol alır) sanal windowsXp işletim sistemi içinde her türlü programı indirin kurun silin geri kurun.
- Çok sevdiginiz eski oyunlar yada bazı muhasebe programları hala windows95 istiyorsa sanal bir windows95 işletim sistemi kurup orada işlemlerinizi yapabilirsiniz.
Birbirinden bağımsız onlarca farklı işletim sistemi kurup kullanabilirsiniz.


Sanallaştırma yazılımlarına örnek olarak aşağıdaki uygulamaları sayabiliriz.
VMWare (donanım tabanlı sanallaştırm)
Mirosoft Virtual Server (donanım tabanlı sanallaştırm)
Xensource (donanım tabanlı sanallaştırm)
Virtuozzo (yazılım tabanlı sanallaştırma)
HyperVM (yazılım tabanlı sanallaştırma)
OpenVZ

Netten derlenmiştir
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you freeKullanıcı avatarı
accept
Gigabyte2
Gigabyte2
Mesajlar: 2263
Kayıt: 26 May 2013, 16:17
cinsiyet: Erkek
İletişim:

Re: VPS , VDS , Dedicated server kavramları

Mesaj gönderen accept » 02 Ağu 2013, 22:18

bu konu hakkında bilgiyi çok iyi net ve anlaşılır bir nokataya getirmişsiniz çok teşekürler.

german lokasyonlu vps hostlar üzerine tanımam.
Verme, dünyaları alsan da, bu cennet vatanı.

Kullanıcı avatarı
ney_bey
Gigabyte3
Gigabyte3
Mesajlar: 2767
Kayıt: 16 Kas 2007, 02:06
cinsiyet: Erkek
Konum: istanbul

Re: VPS , VDS , Dedicated server kavramları

Mesaj gönderen ney_bey » 02 Ağu 2013, 22:46

bilgi için teşekkürler usta
ya sev ya terket

Tugtegin
Kilobyte2
Kilobyte2
Mesajlar: 352
Kayıt: 02 Tem 2012, 04:23
cinsiyet: Erkek

Re: VPS , VDS , Dedicated server kavramları

Mesaj gönderen Tugtegin » 03 Ağu 2013, 00:46

Eyvallah,gece okurum inş
Türk kılıcı paslanmadı,paslanan başka şeydir.Umulur ki biraz himmet onu tekrar parlatır...

Kullanıcı avatarı
hurmehdevi
Byte1
Byte1
Mesajlar: 32
Kayıt: 02 Ağu 2013, 03:52
cinsiyet: Erkek

Re: VPS , VDS , Dedicated server kavramları

Mesaj gönderen hurmehdevi » 03 Ağu 2013, 02:20

Güzel paylaşim
“Söz konusu kendimiz olunca; gerçekler bizi pek ilgilendirmez.”

Mark Twain

Kullanıcı avatarı
trasmus
Megabyte1
Megabyte1
Mesajlar: 906
Kayıt: 14 May 2010, 14:50
cinsiyet: Erkek

Re: VPS , VDS , Dedicated server kavramları

Mesaj gönderen trasmus » 05 Ağu 2013, 16:43

VDS'de tercihim ingiltere lokasyonlu olanlar, hiç sorun çıkartmıyorlar. Eğer vps alıcaksanız vmware vps'si kullanan biri olarak bu işi en iyi yapan firmalardan biridir, güvenle alabilirsiniz. Ben bilgisayarımda sanal işletim sistemlerini virtualbox ile test ediyorum ama listeye almamışsınız :wink:

Cevapla