Ampulü Türkler patlattı ::

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
Sawyer
Kilobyte2
Kilobyte2
Mesajlar: 319
Kayıt: 21 Nis 2006, 15:46
Konum: KOSOVA
İletişim:

Ampulü Türkler patlattı ::

Mesaj gönderen Sawyer » 11 Ağu 2007, 13:16

Türk arastırmacılar, Edison'un icat ettigi ampule alternatif nanoteknoloji ürünü ısık kaynagı üretti. Bu müthis bulus Bilkentli arastırmacıların imzasını tasıyor. ”Ayarlanabilir beyaz ısık” teknolojisi ile Edison’ın icat ettigi Ampuller tarih olacak. Edison’ın kesfi olan ampuller ısıyı ısıga dönüstürüyordu. Türk imzası tasıyan bulus ise üretilen nanokristalli ledler ile elektrik enerjisini direkt ısıga çeviriyor. LED (Light Emitting Diode, Isık yayan Diyot) tabanlı ısık kaynaklarının ömrü 23 yıl sürecek. Türklerin müthis bulusu otomobillerin aydınlatma sistemini de kökten degistirecek.
Üstelik bu yeni ısık kaynagı yüzde 90 oranında enerji tasarrufu saglıyor. Yeni bulus, enerji tasarrufu ile küresel ısınma sorununa da çözüm yolunda katkı saglayacak. Bu müthis çalısma, dünyanın en prestijli dergileri arasında bulunan ''NANOTECHNOLOGY'' dergisinin 14 subat 2007 baskısında da kapak konusu oldu.
Müthis bulus, Bilkent Üniversitesi Fizik Bölümü ve Elektrik Elektronik Mühendisligi Bölümü Ögretim Üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Hilmi Volkan Demir ile ögrencileri Sedat Nizamoglu, Tuncay Özel ve Emre Sarı'nın imzasını tasıyor.
Demir, baskanlıgını yaptıgı arastırma grubunun, nanokristal kullanarak beyaz ısık üretimini dünyada ilk kez ayarlanabilir renk özellikleri ile basardıklarını kaydetti.
LED'lerin günümüzde ampulsüz trafik ısıkları, kamera, mikroskop ısık kaynakları gibi kullanım alanları oldugunu ifade eden Demir, “LED'ler, evlerimizde kullandıgımız ampuller ve florasan lambalarının yerine geçecek. Kesif, gelecegin iç mekan ve otomotiv aydınlatma fonksiyonlarını tamamen degistirecek nitelikler tasıyor” dedi.

BİR ÖMÜRDE 4 AMPUL
Yeni teknoloji ürünü ısık kaynaklarının çok uzun yıllar dayanabildigini ve elektrik enerjisini bire on oranında az kullandıgını belirten Demir, ”Ampullerin dayanaksızlıgını evimizde ne sıklıkta ampul degistirdigimizi düsünerek kolayca anlayabiliriz. Bir LED'i günde 12 saatten 23 yıl süreyle kullanabilmemiz mümkündür, bu da ortalama yasamda sadece 4 defa ısık kaynagını yenilemek anlamına geliyor” dedi.
LED'lerle tüm dünya elektrik harcamasının yüzde 50 miktarında azaltması öngörülüyor. Dünyada üretilen tüm elektrigin yüzde 20'si aydınlatmada kullanılıyor. Tüm bu nedenlerden dolayı nanokristal katkılı beyaz ısık kaynakları hem bilim dünyasında hem de endüstride büyük ilgi çekti. Bu müthis bulusun tasarımı, modellemesi, fabrikasyonu, deneysel karakterizasyonu ve kuramsal analizi de dahil olmak üzere tüm basamaklarının Bilkent Üniversitesi'nde gerçeklestirildi. simdi geriye sadece üretmek kaldı
HERKES EFENDİ OLACAK!!!!Kullanıcı avatarı
Ensatech
Megabyte1
Megabyte1
Mesajlar: 933
Kayıt: 22 May 2006, 19:07
Konum: 34
İletişim:

Mesaj gönderen Ensatech » 11 Ağu 2007, 14:39

Mükemmel ya sevindim oleyy

Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3
Mesajlar: 29048
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek

Mesaj gönderen velociraptor » 11 Ağu 2007, 15:03

bu projeyi kesin yabancilara satmaya kalkar bizim yönetim
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free

Kullanıcı avatarı
Kripteks®
Terabyte1
Terabyte1
Mesajlar: 3755
Kayıt: 12 Ara 2006, 12:44
cinsiyet: Erkek
Konum: Pc Hekimi 24 Saat Online ım Sorunlarınızın Çözümü İçin
İletişim:

Mesaj gönderen Kripteks® » 11 Ağu 2007, 15:05

velociraptor yazdı:bu projeyi kesin yabancilara satmaya kalkar bizim yönetim
Neyi neleri satmadılar ki bunu da satmasınalar
Tabular Yıkılmaz

Cevapla