Telekom'dan POP'lar!

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
Bekir 65
Megabyte3
Megabyte3
Mesajlar: 1322
Kayıt: 11 Nis 2006, 22:05
cinsiyet: Erkek
Konum: Beyond Mainstream..

Telekom'dan POP'lar!

Mesaj gönderen Bekir 65 » 10 Ağu 2007, 11:37

Telekom'dan yeni POP'lar!

Türk Telekom, iletisimi kuvvetlendirmek için yurtdısında açtıgı POP noktalarının sayısını artırıyor.

Resim

Türk Telekom, müsterilerinin iletisimini kuvvetlendirmek için yurtdısında açtıgı POP (Point of Presence) noktalarının sayısını artırıyor. Bu noktaların açılmasıyla kullanıcılar YouTube, Google, Yahoo gibi sitelere daha hızlı erisim saglayabilecekler.

2007 yılını altyapıya yatırım yılı ilan eden Türk Telekom, geçtigimiz haftalarda açıkladıgı 3.4 milyar dolarlık altyapı yatırımı ile yurtiçi ses ve veri iletisimini iyilestirmeye baslamıstı. Bu çalısmalarını yurtdısından Türkiye'ye gelen ses ve veri trafigi üstünde de hızlandıran Türk Telekom, dünyanın birçok ülkesinde ses ve veri iletimini hızlandırıp daha kaliteli hale getiren POP (Point of Presence) noktaları açmaya basladı.

Türk Telekom müsterilerine daha kaliteli hizmet vermek amacıyla, dünyada internet trafiginin bulustugu ve degistigi noktalarda faaliyet gösteren sirketlerle anlasmalar yaparak, web sitelerine daha hızlı ve güvenli erisimi olanaklı kılıyor. Türk Telekom son olarak, dogrudan internet erisim hizmetinin saglanabilmesi, sirketlere VPN (Virtual Private Network-Sanal Özel Ag) hizmetlerinin verilebilmesi amacı ile Frankfurt POP noktasını hizmete soktu.

Frankfurt POP noktasının faaliyete girmesi için Telecity sirketi ile anlasma imzalayan Türk Telekom, bu çerçevede toplam 5 Gbps'lik (2*STM16'lık) link kapasitesi ile Türkiye'ye baglantı
sagladı. Önümüzdeki günlerde bu baglantıların 10 Gbps hıza çıkartılması planlanıyor.

AVRUPA'NIN ANA MERKEZLERİNDE POP NOKTALARI
Diger yandan, 1 ay gibi kısa bir zaman dilimi içerisinde, Amsterdam ve Londra'da, ilerleyen günlerde de New York ve Paris'te POP noktaları kuracak olan Türk Telekom, kısa sürede 5 ülkede IP POP noktası kurulumlarının tamamlanmasını hedefliyor. Bu noktalar internet trafiginin degisimi için kullanılırken, sirketler için yurtdısı IP maliyetlerini azaltacak.

Bu sekilde Türk Telekom kurumsal müsterilerine yurtdısına kadar IP/MPLS üzerinden garantili VPN servisleri verilebilecek.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Türk Telekom Genel Müdür Yardımcısı Celalettin Dinçer, "Uluslararası POP noktaları sayesinde dünyada trafigi yüksek olan YouTube, Google, Yahoo gibi internet siteleri ve büyük servis saglayıcılarla uçtan uca trafik baglantısı gibi özel anlasmaların yapılması mümkün hale gelecek. Böylece bu sitelere Türkiye'den daha hızlı internet erisimi gerçeklestirilecek" dedi.

Türk Telekom Bilisim Agları Direktörü Cengiz Dogan ise, bu çalısmalar sayesinde yurtdısı internet trafiginde yüzde 21 artıs kaydedildigi ifade etti ve "Bu yükselisin bir yıl içinde yüzde 100'ü bulmasını bekliyoruz" seklinde konustu.

AlintidirCevapla