Korsan Operasyonu

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
Bekir 65
Megabyte3
Megabyte3
Mesajlar: 1322
Kayıt: 11 Nis 2006, 22:05
cinsiyet: Erkek
Konum: Beyond Mainstream..

Korsan Operasyonu

Mesaj gönderen Bekir 65 » 09 Ağu 2007, 14:00

500 milyon $ degerinde korsan yazılım

Çin'de yapılan büyük operasyon sonucunda 500 milyon dolarlık korsan yazılım CD'si ele geçirildi.

Resim

Çin polisi ve Amerikan Federal Sorusturma Bürosu (FBI) tarafından, yazılım korsanlarına karsı iki yıldır sürdürülen bir operasyon Çin'in güneyindeki Guangdong eyaletindeki sangay ve senzen kentlerinde iki büyük çetenin çökertilmesiyle sonuçlandı. Toplam 25 kisinin tutuklandıgı operasyonda 500 milyon dolar degerinde korsan yazılım CD'si ele geçirildi. Microsoft, yapılan operasyonu "Korsan yazılımlara karsı mücadelede bir dönüm noktası" olarak nitelendirdi.

En büyük korsan yazılım çetesi çökertildi

Yapılan operasyonlarda çökertilen çetelerden birinin, kendi alanında en büyük grup oldugu belirtiliyor. Bu sebekenin bugüne kadar 2 Milyar dolar tutarında korsan yazılım ürettigi tahmin ediliyor.

Aralarında Windows XP ve Windows Vista'nın da bulundugu toplam 13 programın yazılım bilesenlerinin, lisans sözlesmelerinin ve 8 dilde hazırlanmıs versiyonlarının bu sebeke tarafından yasadısı yollarla üretildigi belirlendi. Hırvatça, Flemenkçe, İngilizce, Almanca, İtalyanca, Korece, Çince ve İspanyolca dillerinde üretilen sahte yazılımlar, 5 kıtada 27 ülkede kurumsal ve bireysel müsterilere satıldı.

Korsan yazılımlara karsı dünya çapında mücadele eden Business Software Alliance adlı platformun Çin Temsilcisi Victor Zhang, " Korsan yazılımlara karsı mücadelede uluslararası isbirliginin çok önemli oldugunu vurguladı ve Çin İç Güvenlik Bakanlıgı'nın FBI ve Microsoft ile gerçeklestirdigi isbirliginin memnuniyet verici oldugunu kaydetti. Zhang sunları söyledi:

"Korsan yazılımlara karsı mücadelede önemli basarılar elde ediyoruz, ama sadece bu son operasyonda çökertilen çetelerin büyüklügü bile sektörün bu alanda karsı karsıya oldugu sorunun boyutları konusunda bir fikir veriyor. Geçen yıl tüm dünyada satılan yazılımların yüzde 35'i korsandı ve sektörün bu durumdan ötürü ugradıgı zarar 40 milyar doları buldu."

Microsoft: Operasyon bir dönüm noktası

Çin'de iki büyük çetenin ele geçirilmesi ardından Microsoft'tan yapılan yazılı açıklamada, "Operasyonun yazılım korsanlıgına karsı mücadelede bir dönüm noktası oldugu" belirtildi. Açıklamada, "Bu operasyonun dogrudan bir sonucu olarak, tüm ülkelerde piyasaya sürülen sahte yazılımların miktarında hissedilir düzeyde azalma olması bekleniyor" denildi.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Microsoft Türkiye Telif Hakları Müdürü Elçim Barkay ise Çin hükümetinin yasadısı yazılımın üzerine kararlılıkla gitmesinin son derece olumlu oldugunu kaydederek sunları söyledi:

"Korsan yazılım maalesef bilisim sektörünün gelisimini olumsuz etkileyen sorunlardan birisi olmaya devam ediyor. Bizim gibi gelismekte olan ülkelerde de bunun etkileri hissediliyor. Korsan yazılım ile yalnızca kisilere ve kurumlara, desteklenmeyen, sorunlu yazılımlar verilmiyor; aynı zamanda o ürünü üreten, dagıtan, satan en nihayet kullanarak gelistirilmesine katkıda bulunan insanların emekleri de çalınmıs oluyor. Sadece bizim ülkemizde bilisim sektörünün korsan yazılımlardan kaynaklanan yıllık kaybı 300 milyon dolara ulasmıstır. Türkiye'nin bilisim ile kalkınması için bilisime yatırım yapılması ve sektörün, sektörde çalısanların haklarının korunması, ülkenin geleceginin korunması anlamına da geliyor."

Orijinal Yazılımı Anlama Yolları

Çin'deki korsan yazılım sebekelerinin ele geçirilmesinde, satın aldıkları Microsoft yazılımlarının orijinalligini çesitli yollarla sınayarak Microsoft'a ihbarda bulunan binlerce kullanıcının sorusturmaya yardım etmesi de etkili oldu.

Ekonomiye büyük zarar veren yazılımların sahte oldugunu anlamanın çesitli yolları var:

• Yazılımın orijinalliginden emin olmanın ilk yolu, öncelikle Microsoft yetkili is ortagından almak, çünkü orijinal ürün sadece yetkili is ortaklarında bulunuyor.
• Satın alınan yazılımın fiyatının asırı düsük olması ilk uyarıyı olusturuyor. Bu durum, bir fırsat olmaktan ziyade, korsan ürün satmak isteyen kisinin kötü niyetini ortaya koyuyor.
• Her seye ragmen herhangi bir sebeple kusku duyulması durumunda, Microsoft Türkiye ile iliskiye geçerek hem ürünü, hem de satıcıyı kontrol etmek mümkündür.
• Satın aldıktan sonra yazılım kontrol edilmek istendigi takdirde, Microsoft'un bütün dünyada son kullanıcıların hizmetine sundugu Windows Orijinal Ürün Avantajı teknolojisinden yararlanılabilir. Bu yeni teknoloji, internet üzerinden kolayca ulasılan asagıdaki baglantısıyla herhangi bir bilgisayardaki yazılımların orijinalligini test edebiliyor: www.microsoft.com/turkiye/gozcu

Aynı baglantıda ürünlerin etkinlestirilmesi, ve orijinal ürün satın alınması konusunda bilgiler de bulunuyor.

AlintidirKullanıcı avatarı
Kripteks®
Terabyte1
Terabyte1
Mesajlar: 3755
Kayıt: 12 Ara 2006, 12:44
cinsiyet: Erkek
Konum: Pc Hekimi 24 Saat Online ım Sorunlarınızın Çözümü İçin
İletişim:

Re: Korsan Operasyonu

Mesaj gönderen Kripteks® » 10 Ağu 2007, 02:08

çok üzücü bir haber ama daha ne milyon tane yazılım var pehh pehhhhhhh

korsan dünyaa hersey korsannnnnnnnnnnnnnnnnnnnn
Tabular Yıkılmaz

Kullanıcı avatarı
Bekir 65
Megabyte3
Megabyte3
Mesajlar: 1322
Kayıt: 11 Nis 2006, 22:05
cinsiyet: Erkek
Konum: Beyond Mainstream..

Re: Korsan Operasyonu

Mesaj gönderen Bekir 65 » 10 Ağu 2007, 11:23

Kripteks yazdı:çok üzücü bir haber ama daha ne milyon tane yazılım var pehh pehhhhhhh

korsan dünyaa hersey korsannnnnnnnnnnnnnnnnnnnn
sana 100 % katiliyorum Hasan cim :D

Cevapla