Reklamları Bloklayan Adblock'u Engelleyebilen bir jQuery

Web tasarım, Web Programlama ve script dilleri konuları buraya
Cevapla
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3
Mesajlar: 29051
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek

Reklamları Bloklayan Adblock'u Engelleyebilen bir jQuery

Mesaj gönderen velociraptor » 11 Haz 2012, 15:40

Resim

Son yıllarda milyonlarca web kullanıcısı ziyaret ettiği sitelerde reklam görmek istemediği için bu reklamları web tarayıcısı üzerinden otomatik olarak bloklayan yani reklam gösterimini engeleyen tarayıcı eklentilerine acayip rağbet gösteriyor. Özellikle ziyaretçiye içerik göstermek yerine reklamla boğan kalitesiz bazı forum ve siteleri bir kenara koyacak olursak, ziyaretçiyi rahatsız etmeyen ve yerleri sayfalarda sabit olan reklamların web girişimcilerinin ekmek kapısı olduğu, hiç olmazsa barındırma ve alan adı masraflarını bu yolla karşıladığı düşünüldüğünde, ziyaretçinin reklam engelleme eklentilerini kullanması hiç adil bir davranış değil. Ama artık buna da bir çözüm var. Kısacası Adblock ve benzeri uygulamaların sitelerdeki reklamları kapatmasını engelleyen yani onları çalışmaz hale getiren bir jQuery yöntemi var.

Adblock ve benzeri uygulamalar birer web tarayıcısı eklentileri olup, ziyaret edilen bütün sitelerdeki reklamları bloklamaktadır. Bu yüzden web sitesi sahibi ziyaretçiye hiçbir reklam gösterememektedir. İşte bu durumu çözmek için neredeyse artık herşeye bir çare haline gelen jQuery'i kullanıyoruz. Yani jQuery tabanında çalışan özel bir eklentiden bahsediyoruz.

Bu eklenti, ziyaretçi web tarayıcısında Adblock ve benzeri uygulamaları kullansa bile, onları anında tespit edip, karşı atak yaparak Adblock'un çalışmasını engellemektedir. Yani engellemeye karşı başka bir engelleme ile gayet güzel bir cevap veriliyor.

Bu jQuery eklentisi aslına bir Adblock detektörü olan BlockBlock eklentisinden faydalanmaktadır. Onun detektörlük özelliğinden faydalanarak Adblock'u tamamen iptal etmeye çalışıyor.

Adres:
http://tutorialzine.com/2011/12/how-to-block-adblock/
Demo:
http://demo.tutorialzine.com/2011/12/ho ... k-adblock/
İndir:
http://demo.tutorialzine.com/2011/12/ho ... dblock.zip

ALINTIDIR
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you freeCevapla