Bir adam ve 235 Linux sürücüsü

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
Kripteks®
Terabyte1
Terabyte1
Konum: Pc Hekimi 24 Saat Online ım Sorunlarınızın Çözümü İçin
İletişim:

Bir adam ve 235 Linux sürücüsü

Mesaj gönderen Kripteks® » 06 Ağu 2007, 16:37

Michel Xhaard tek basına, 235 adet webcam'in Linux isletim sistemleri için sürücülerini hazırladı.

Resim

Fransız bir doktor ve fanatik bir Linux destekçisi olan Michel Xhaard, Linux isletim sistemi için büyük bir hizmet gerçeklestirdi. 60 yasındaki bu hırslı adam, hiçbir kisi ve kurulustan ne finansal ne de bir baska türlü yardım ve destek almadan, 235 adet webcam'in Linux isletim sistemlerinde çalısabilmesi için gereken driver'ları hazırladı.

Fransada hayatını sürdüren ve hobi olarak programcılıkla ilgilenen Michel Xhaard, yaklasık 3 yıl kadar önce noel zamanında, kızları için iki adet USB webcam alırken, Linux desteginin olup olmadıgına dikkat etmedigini belirtiyor. Ama daha sonra bu kameraları Linux isletim sistemlerinde kullanmak isteyince problem yasıyor. Bu tür ucuz ürünleri imal eden Çin tabanlı sirketlerin, kullanıcılara destek vermek amacıyla herhangi bir web sayfası hazırlamadıgını farkeden Xhaard, ürünlerin sürücülerine ulasamıyor.

Azmetti ve basardı

Uzun bir arastırma ve ugras sonucu, Sunplus, Z-star/Vimicro, Sonix, Etoms, Conexant, Zoran, IcMedia/TransVision ve Pixart çipsetine sahip "Çin üretimi" 235 adet web kamerasının, Linux isletim sistemlerinde kullanılabilmesini saglayan GSPCA (Generic Software Package for Camera Adapters) isimi bir sürücü paketi hazırladı. Hem de hiçbir kisi ve kurulustan destek almadan!

Resim

Buraya tıklayarak web sayfasını ziyaret edebilir ve desteklenen webcam modellerinin detaylı bir listesine erisebilirsiniz.

http://mxhaard.free.fr/

Saygılarımla
Tabular Yıkılmaz

Kullanıcı avatarı
Bekir 65
Megabyte3
Megabyte3

Mesaj gönderen Bekir 65 » 07 Ağu 2007, 12:27

hahaha hahaha Adam tam Linux manyak i olmus, ama Adam da fena is yapmamis, helal olsun yine de ona :D Windows dan geri kalmis ;)

kolay gelsin...