Türk Telekom'a yeni rakipler geliyor...

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

Türk Telekom'a yeni rakipler geliyor...

Mesaj gönderen uçs » 05 Ağu 2007, 02:18

Yeni düzenlemeyle rehber hizmetleri '118xy' yapısında 5 haneli hale getirildi

Türkiye'de bugüne kadar Türk Telekomünikasyon A.s tarafından verilen rehber hizmetleri pazarına yeni sirketler de katılıyor.


Telekomünikasyon Kurumundan rehber hizmetleri vermek üzere lisans alan 6 sirket, ''118'' ile baslayan rehber numaralarını kurayla belirledi.

Telekomünikasyon Kurumu yetkililerinden alınan bilgiye göre, Kurum, rehber hizmetlerini yeniden düzenleyen yönetmeligin ardından sektörü rekabete açtı.

Yeni düzenlemeyle rehber hizmetleri ''118xy'' yapısında 5 haneli hale getirildi. Bu kapsamda 31 Mart 2007 tarihinden itibaren Türk Telekom ve GSM operatörleri 118 ile baslayan yeni numaralarından rehberlik hizmetlerini vermeye basladılar.

Türk Telekom'un bilinmeyen numaralar hizmeti verdigi ''118'' servisi ''11811'' numarasıyla faaliyetlerini sürdürüyor. GSM operatörlerinden Turkcell ''11832'', Vodafone ''11842'', Avea ise ''11855'' numaralarından rehber hizmetleri sunmaya basladı.

Sektörün rekabete açılmasıyla bazı telekomünikasyon sirketleri de rehber hizmetleri vermek üzere lisans almak amacıyla Telekomünikasyon Kurumuna basvurdu. Kurumdan onay alan 6 sirket, Kurumda çekilen kura ile rehber numaralarına kavustu.

YENİ REHBER NUMARALARI

Kuraya göre, rehberlik hizmetine iliskin ''2. Tip'' lisans alan sirketlerden BN Elektronik Haberlesme ve Telekomünikasyon A.s ''11810'' ve ''11880'', Dogan İletisim Elektronik Servis Hizmetleri ve Yayıncılık A.s ''11838'', Eretek Bilgisayar Hizmetleri A.s ''11888', Mega Uluslararası Telekomünikasyon Hizmetleri A.s ''11881'', Türk Telekom'un sirketi TTNet A.s ''11818'' ve ''11820'', Türknetcell Telekomünikasyon ise ''11858'' numaralarından rehberlik hizmeti verecek.

Bu arada, Telekomünikasyon Kurumu, erotik hatların numaralarını rehber hizmetleri kapsamından çıkardı. Kurum, bu hatlara ait bilgilerin verilmesine iliskin yeni bir düzenleme getirdi. Buna göre, erotik hatlar ''901'' ile baslayacak.

Kurumdan numara tahsisi yaptıran isletmeler eger erotik hatlara yönelik rehberlik hizmetleri vermek isterlerse, bunun için Kuruma 3 bin YTL ek ücret ödeyecekler.

ALTERNATİF SORGULAMA YÖNTEMLERİ KULLANILABİLECEK

Rehberlik hizmetlerinin Avrupa standartlarına ulastırılmasını hedef alan yeni düzenleme, rehberlik hizmetlerinin verilmesinde de sektörde rekabet dönemini baslatacak. Türk Telekom'un sabit hatlara ait rehber hizmetlerindeki tekeli de sona ermis olacak.

Böylece rehberlik hizmeti vermek isteyen firmalar, sabit ya da mobil telefon numaraları ile katma degerli hizmetleri verebilecek. Rehberlik hizmetleri tahsis edilen kısa numaralardan telefonla sorgulama yolu zorunlu olmak üzere elektronik, internet, kısa mesaj, basım veya diger mümkün sorgulama yollarından bir ya da birkaçı ile kullanıcılara ulastırılacak.

ALINTIDIRCevapla