Japonlar'dan akıllı vites...

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

Japonlar'dan akıllı vites...

Mesaj gönderen uçs » 04 Ağu 2007, 02:26

Dünya motor devlerinden Japon Nissan firması, alkollü sürücüleri avuç içlerindeki terlerinden algılayan ve sürücüyü araç kullanmaması yönünde uyaran "akıllı vites" üretti.

Nissan'dan bugün yapılan açıklamada, alkollü sürücülerin otomobil kullanmalarını ve olası kazaları önlemek için gelistirilen yeni teknolojiyle donatılmıs araçların yakında piyasaya çıkacagı bildirildi.

Açıklamada, vites degistirmek için sürücünün yanında bulunan vites basının içine yerlestirilen yüksek derecede hassas koku sensörlerinin, sürücünün avuçlarında biriken terlerdeki alkol seviyesini ölçebilecegi kaydedildi.

Sürücü araca bindiginde sistem harekete geçiyor ve sürücünün durumunu analiz ediyor.

Gelistirilen teknoloji sayesinde, eger sürücünün terinde asırı alkol tesbit edilirse, araç çalısmıyor ve hareket etmiyor. Aracın yol bilgisayarı ekranında sürücünün araç kullanamayacak derecede alkollü olduguna dair uyarı görünürken, sesli uyarı ile birlikte acil durum ısıkları yanıp sönüyor.

Vites kolunda bulunan sensör

Vites basının yanısıra sürücü ve yolcu koltuklarına da yerlestirilen koku sensörleri, araç içerisindeki havada da alkol tespit ederse yol bilgisayarında uyarı verilmeye devam ediyor.

Sürücü koltugunda bulunan sensör

Araçtaki sürücü güvenligi uygulamaları bununla sınırlı da kalmıyor. Kokpite yerlestirilmis bir kamera, söför koltugunda uyuya kalan yada rehavete kapılan sürücüleri izleyerek, gerektiginde uyarı sirenleri çalıyor.

Gerektiginde sürücüyü uyarmak için kokpite yerlestirilmis kamera

Nissan'dan yapılan açıklamada, sürücünün nefesinden alkol derecesini tespit edebilecek sensörlerin test asamasında oldugu ve üzerinde çalısıldıgı aktarıldı.

Credit Suisse sirketi oto analizcilerinden Koji Endo, "Nissan'ın rakiplerinden Toyota ve Honda da bu tür sürücü güvenligi sistemlerini gelistiriyor. Araç kullanırken herkesin baslıca düsüncesi 'güvenliktir". Teknoloji gelisse de hükümetlerin bu sistemleri araçlarda zorunlu hale getirmesi ve sistemin hızla yaygınlasması kuskulu" dedi. Japonya'da, kanlarında 0.15 Miligram'dan daha fazla alkol tespit edilen sürücüler agır cezalara çarptırılıyor.

ALINTIDIRKullanıcı avatarı
N2O
Megabyte2
Megabyte2
Mesajlar: 1197
Kayıt: 08 Nis 2007, 17:41
cinsiyet: Erkek

Mesaj gönderen N2O » 04 Ağu 2007, 22:35

ya böle büssürü sistemler yapıolar ama pahalı yani millet alamıyo paranın gözü çıksın
Arzulanandan ziyade arzu etmeye aşığız...

Cevapla