Microsoftun Türk Dahileri

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
Kripteks®
Terabyte1
Terabyte1
Konum: Pc Hekimi 24 Saat Online ım Sorunlarınızın Çözümü İçin
İletişim:

Microsoftun Türk Dahileri

Mesaj gönderen Kripteks® » 04 Ağu 2007, 01:18

Resim

Yazılım devi Microsoft’un devrim yaratan ürünlerinde 150 genç Türk beyninin de imzası var. MS’in Seattle’daki merkezinde, yazılım mühendisliginden tutun da, en tepe görevlere kadar uzanan is dagılımında basınızı nereye çevirseniz bir Türk’ün oldugunu görmek insana gurur veriyor

1975 yılında kurdugu sirketle aklını sermaye yaparak dünyanın en zenginlerinden olan Bill Gates’in yaratı macerasında yer alan Türklerden birkaçıyla konustuk. Bu genç beyinlerin ortak noktası liderlik ve sosyal yönlerinin agır basması. Peki nasıl oluyor da bu kadar lider bir arada çalısıyor diyecek olursanız, hemen cevaplayalım: Bireysel çalısarak. Yani MS’in Redmond’daki köyünde çalısan yaklasık 35 bin kisi de kendi kendinin patronu. Çalısanlar Gates’e karsı nasıl sorumluysa, Gates de onlara karsı o kadar sorumlu.

sirket tamamıyla projeye dayalı çalısıyor. Eger bir projenin 2 ayda tamamlanması gerekiyorsa, siz ister gece yarılarına kadar çalısın, ister büronuza hiç ugramadan tüm isleri evinizden görün, fark etmez. İsteyen sabah çok erken saatte gelip isini yapıyor. Mesai kaygısı yok. Önemli olan isin verilen tarihe yetismesi.

79 ÜLKEDEN SORUMLU

Microsoft’taki Türkler arasında belki de MS’ye giris hikayesi en ilginç olan kisi Murat Onuk. MS Türkiye’deki basarısı da onu Amerika’ya tasımıs. Okul hayatı pek de parlak olmayan hatta kendi deyimiyle “okula fazla ugramayan” Onuk, su anda Microsoft’un pazarlama konusundaki en yetkili kisisi. Uluslararası Donanım Pazarlama Müdürü olan Onuk’un Türkiye’deki MS’ye girisi ve ardından Amerika’ya gidis öyküsünü aynen aktaralım.

“İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunuyum. Liseyi bitirir bitirmez çalısma hayatına atıldım. Bir süre sonra sonra arkadaslarımla sirket kurdum. Bilgisayar satıyorduk. O dönemde Süreyya Ciliv ile tanıstım. ‘Gel bundan sonra bu isi MS içerisinde yap’ dedi. MS’te iki yıl perakende üzerine çalıstım. Bıraktıgımda bana baglı olan bölümlerin cirosunu yüzde 2 bin oranında artırmıstık. Bizim her sene uluslararası toplantılarımız oluyor. ‘Biz bunu yaptık yüzde su kadar büyüdük’ diye yaptıklarımızı anlatıyoruz. Amerika’ya gidisim de böyle oldu. Teklif de söyle geldi, ‘Gel bari bu isi Amerika’da yap’ dediler. Ve ardından Uluslararası Donanım Pazarlama Müdürü oldum. Yani tam 3 yıl önce.”

YEMYEsİL KAMPUS

VE Microsoft’un gezilip görülmeye deger onlarca degisik agaç ve bitki örtüsüyle bezenmis kampusü. Küçük yapay göllerin hatta akarsuların bile bulundugu bu kampusün yolu da insanı sanki bir is yerine degil de mini bir hafta sonu kaçamagına götürüyormus izlenimi veriyor. Bu güzelliklerin arasına serpistirilmis binalarda çalısmak ise tabii ki ayrı bir zevk. Laptopunu eline almıs olan çalısanı bir agaç altında ya da bir göletin kıyısında is yaparken görmek olagan.

MS’DE NASIL ÇALIsILIR?

Murat Onuk sorularımızı yanıtladı:

# MS’de çalısmak için basvurular nasıl oluyor?

Temelde iki türlü MS’ye giriyorlar. Birinci grup daha önce Amerika’ya gelenler. Üniversiteden sonra basvurup giriyorlar. İkinci grup ise, MS’den her sene Türkiye’ye gelip is görüsmeleri yapıyorlar ve begendiklerini ise alıyorlar.

# Peki neden Türkiye?

Çünkü buradan oraya giden çocukların hepsi çok süper zeki çocuklar.

# Amerika neden yurtdısından yazılım konusunda eleman alıyor. Orada bu konuda iyi egitilmis kimseler yok mu?

Amerika’da teknik eleman konusunda çok ciddi bir bosluk var. Amerikan üniversiteleri su anda yeterince teknik adam, yazılım gelistiricisi yetistiremiyor.

TÜRKLER İÇİN HAYAT

BİZ Türkler biraz rahat gördük mü isleri aksattıgımız zamanlar olur. Bu kadar rahatlık yarıyor mu? diye sordugumuz Uluslararası Donanım Pazarlama Müdürü Murat Onuk, hiç çekinmeden su cevabı veriyor: “Benim oturdugum ev ise 5 dakika. 09:00’da sunumum var ve ben 8.55’te hala evdeyim. Ve bir bardak daha çay içsem mi diye düsünüyorum. Yani burada hayat çok rahat. Hatta Türkler için bazen fazla rahat. İsimiz huzur dolu. Ben de o yüzden huzuru bozmak için bol bol seyahate çıkıyorum.” (Gülüyor)

Bill Gates’e hesap sormak

# Çalısma ortamınızdan bahsedelim. Orada isler nasıl yürüyor?

MS dünyanın en iyi sirketlerinden biri. Çünkü MS’de kimseyi kolay ikna etmeniz mümkün degil. Önce dogru oldugunu ispatlamanız lazım. Örnegin toplantılarımızda Bill Gates yaptıgı isi anlatıyor. Hindistan’dan yeni gelmis 23 yasında bir genç kalkıyor diyor ki ‘surası söyle olmus, ben begenmedim, niye böyle yaptınız?’ Bill Gates dedigimiz dünyanın en zengin adamı, kızarıyor, bozarıyor, terliyor ve o insanlara o seyi anlatmaya çalısıyor.
Tabular Yıkılmaz