İnsana çip taktılar

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3
Mesajlar: 29113
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek

İnsana çip taktılar

Mesaj gönderen velociraptor » 30 Tem 2007, 07:08

Resim

ABD'de bir sirket, iki çalısanının koluna mikroçip "nakli" yaptırdı. Kollarından fırlayan antenlerle sirket içinde kapıları açabilen, ama aynı zamanda patronları tarafından her yerde izlenebilecek olan çalısanlar sikayetçi degil. Fakat sivil toplum örgütleri, "BBG toplumu oluyoruz" diye tepki gösteriyorlar.


GÜVENLİK ve izleme ekipmanları satan Citywatcher.com sirketi, geçen yıl iki çalısanın kol derisinin altına, küçük cam kaplı mikroçipler naklettirdi. Küçük antenleri kol derisinden çıkan ve çalısanlara birer "robot-insan" görünümü veren çiplerin varlıgı o dönemde çok ses getirmedi.

RFID (Radyo Frekansından Kimliklendirme) teknolojisini kullanan çipler, iki pirinç tanesi boyunda ve bir kürdan kalınlıgında. Çipler sayesinde iki sirket görevlisi, çalınma riski olan elektronik anahtarlar tasımadan, sirketin kasalarına girebiliyor. Kasalarda, is yapılan polis merkezleriyle ilgili veriler ve görüntüler tutuluyor. Kasa kapısına gelen görevli, kolunu okuyucuya gösterip kapıyı açabiliyor.

ÖZEL HAYAT BİTER

Uygulamanın geçtigimiz günlerde Amerikan basınına yansımasıyla birlikte tepkiler gelmeye basladı. Cincinnati sehrinde bulunan sirketin yöneticisi Sean Darks, "Çok önemli bilgileri, çok karmasık tekniklerle koruyoruz" diyerek uygulamayı savunsa da, insan hakları kurulusları giderek her insana belki de dogustan takılmaya baslayacak olan bu çiplerin özel hayatı bitirecegi görüsünde.

Bardagın dolu kısmını görmeyi tercih eden diger uzmanlara göre ise bu çipler, askeri ve nükleer tesislerin korunmasının dısında çok önemli faydalar saglayacak. Örnegin kaybolan Alzheimer hastalarının nerede oldugu ve aslında kim oldugu kolayca bulunabilecek. Bir gün belki tecavüzden hüküm giyen kisilere ve hatta yasadısı göçmenlere de bu çipten takılacak.

hurriyet
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you freeCevapla