Web siteniz için 25 ipucu

Web tasarım, Web Programlama ve script dilleri konuları buraya
Cevapla
Kullanıcı avatarı
HERZLOS
Byte3
Byte3
Mesajlar: 138
Kayıt: 18 Mar 2006, 19:23
Konum: AnTaLYa

Web siteniz için 25 ipucu

Mesaj gönderen HERZLOS » 29 Tem 2007, 02:21

B ir web sitesi yaparken genelde site içerigini hazırlama asamasını uzun tutar, yayınlama asamasını ise pek önemsemeyiz. Oysa web yayıncılıgının temel ilkeleri, amatör bir siteyle profesyonel bir siteyi birbirinden ayıran en önemli etkenlerdendir. Sitenizi web'e yerlestirirken bilmeniz gereken 25 ipucunu sizler için derledik.

01
İki basamaklı FTP
Web editörlerinin pek çogu sitenizi dogrudan yayınlama özelligine de sahiptir, böylece degisikliklerinizi dogrudan web sitenize aktarabilirsiniz. Fakat yayınlamadan önce degisikliklerinizi kontrol etmek istiyorsanız, web editörünüzü sayfalarınızı sabit diskinize kaydedip tarayıcınızda açacak sekilde ayarlayın.

02
ASCII FTP
FTP aracılıgıyla HTML sayfalarınızı (veya CSS ve script dosyaları) aktarırken ASCII modunda aktardıgınızdan emin olun, böylece satır araları dogru kullanılmıs olur. Aksi halde bir sürü kısa satır veya upuzun tek bir satırla karsılasabilirsiniz. Grafiklerin, seslerin, EXE dosyalarının ve Notepad ile açamayacagınız her seyin binary modunda gönderildiginden emin olun. Çalıstıgınız her dosya uzantısı için gerekli transfer modunu bir kez ayarlarsanız daha sonra elle degisiklik yapmanız gerekmez.

03
Pasiflesin
Web sitenizi isyerinizden upload ediyorsanız ve ofisinizde genis çaplı bir güvenlik duvarı (firewall) kullanılıyorsa, sunucunuza erisebilmek için pasif modda baglanmanız gerekebilir. FTP programınızın baglantı ayarlarını bunu otomatik yapacak sekilde ayarlayın ki her seferinde degistirmenize gerek kalmasın.

04
Otomatik yayın
Otomatik olarak web sayfası olusturan programlar sadece web editörleri degildir; bunu Excel'le de yapabilirsiniz. İstediginiz hücreleri seçin, Dosya > Web Sayfası Olarak Kaydet'i seçin ve seçiminizi gösteren radyo dügmesine basın. Temel Excel kontrollerinin sayfada yer alması için ‘Etkinlik Ekle'yi seçin ve Yayımla'ya tıklayıp ‘Bu sayfa her kaydedildiginde otomatik olarak yeniden yayımla'yı isaretleyin. Böylece dosyayı her güncellediginizde upload etmeniz için bir web sürümü de hazır olacaktır.

05
Sürükle ve bırak
Hiçbir FTP programı kurulu olmayan bir sistemden FTP sunucunuza ulasmanız gerekebilir. Basit islemler için yeni bir FTP programı kurmak yerine Internet Explorer'ı kullanabilirsiniz. ftp://ftp.websiteniz.com/ seklinde FTP adresini yazın ve kullanıcı bilgilerinizi girin. Kullanıcı bilgileriniz sorulmadan anonim kullanıcı girisi yapılıyorsa, ftp://kullanıcı@sifre:ftp.websiteniz.com seklinde giris yapabilirsiniz. Fakat bu durumda sifrenizin adres satırında görünecegini unutmayın. Bu pencerede tıpkı sabit diskinizdeymis gibi dosyaları yönetebilirsiniz. Yüklemek istediginiz dosyaları sürükleyip pencereye bırakmanız yeterli. Tüm tarayıcı pencerelerinizi kapattıgınızda oturum da kapanmıs olur.

06
Günlük tutun
Sitenizi güncellemenin en kolay yollarından biri de web günlügü (blog) hesabı kullanmaktır. Çünkü günlügü sayfanıza bir kez adapte ettikten sonra web'e erisebildiginiz her yerden güncelleme yapabilirsiniz. Bir web günlügü sahibi olmak için www.blogger.com veya www.livejournal.com adreslerini ziyaret edebilirsiniz.

07
Dogrulayın
Web sayfalarınızı kendiniz kontrol ettikten sonra bir kez de http://validator.w3.org/ adresindeki W3C DogrulamaHizmeti'ni kullanarak kontrol edin. Bu hizmet sayfalarınızın standartlara uygun olmadıgını belirlemenize yardımcı olur.

08
Renkleri görün
Size sasırtıcı gelebilir ama sandıgınızdan çok daha fazla renk körü internet kullanıcısı var. Web sitenizi nasıl gördüklerini merak ediyorsanız sitenizi http://colorfilter.wickline.org/ adresindeki ‘Renk Körü Web Sayfası Filtresi'nde inceleyebilirsiniz.

09
Sahip olduklarınızı bilin
Web sunucunuzda çalısması gereken script'ler kullanacaksanız, sunucunuzun gerekli dili (Perl, ASP, PHP vs.) desteklediginden emin olun ve bunları nasıl kullanabileceginizi ögrenin. Perl ve PHP script'leri için bazı dosyalarda CHMOD degisikligi yapmanız gerekebilir, karmasık bir script'le çalısmaya baslamadan önce tüm bunlar için yetkiniz olup olmadıgını ögrenin.

10
Boyutunuzu seçin
Herkesin aynı ekran çözünürlügünü kullanmasını veya tarayıcı pencerelerinin ekranı kaplamasını bekleyemezsiniz. Bu yüzden web sitenizi farklı çözünürlüklerde test etmeniz gerekir. Web editörünüzün tarayıcı pencerelerini istediginiz boyutta açma gibi bir özelligi yoksa, http://www.dqsd.net/ adresinden indirebileceginiz Quick Search Deskbar ile pencereleri belli boyutlarda açabilirsiniz.

11
Varsayılanları kullanın
Çogu web sunucusu dizin adını yazdıgınızda otomatik olarak INDEX, MAIN veya DEFAULT adlı .htm veya .html uzantılı bir sayfayı yükler. Böylece dizinleriniz için daha kısa adresler kullanabilirsiniz. Yine de her dizinine bir varsayılan sayfa koymayı unutmayın, çünkü bazı web sunucuları varsayılan sayfası olmayan dizinlerin tüm içerigini gözler önüne serebilir.

12
Index'e baglantı vermeyin
Index sayfanız yerine dizin adına link vermeniz daha saglıklıdır, çünkü bazı tarayıcılar www.siteniz.com/kitaplar/ adresinin www.siteniz.com/kitaplar/index.html ile aynı oldugunu anlayamaz ve bu yüzden ziyaretçileriniz girmis oldukları sayfaların renk kodlarını dogru olarak görmez.

13
Arama motorları
Arama motorlarının yardım sayfalarını inceleyin. Sayfalarınızın listelenmesi için neler gerektigini ögrenin ve uygulayın. Google gibi bazı arama motorlarının arama sonuçları çok ince hesaplamalara dayanır, bu nedenle sitenizin sıralamadaki yeri sürekli degisebilir. Bunu fazla önemsemeyin. Zamanınızı arama sonuçlarıyla ugrasmak yerine sitenizi gelistirmek için harcayın. Tüm sayfalarınızın açıklayıcı bir baslıga sahip oldugundan ve TITLE etiketinin HEAD bölümünün basında bulundugundan emin olun. Grafiklerinizin tümünü ALT etiketi kullanarak açıklamaya çalısın. Sayfalarınızda kullanacagınız META etiketleri önemlidir, fakat Google basta olmak üzere bazı arama motorları çok fazla suistimal edilen bu etiketleri dikkate almamaktadır. Yine de META etiketlerini dogru kullanın ve içeriginizle ilgisi olmayan anahtar kelimelerden sakının.

14
Yapılanın
Tüm web sitenizin aynı klasörde bulunması gerekmez. Dosyalarınızı dogru sekilde klasörlere ayırırsanız daha sonra yönetmesi kolaylasacaktır. Böylece belli bir bölümde sorun yasandıgında dogru klasöre odaklanabilir veya sıkça güncellediginiz bir bölüm varsa ilgili dosyaları daha rahat bir sekilde silebilirsiniz. Klasör yapınızı siteniz üzerinde çalısmaya basladıgınızda olusturun, çünkü yolun yarısına geldiginizde dosya ve klasör isimlerini degistirmeniz tüm linklerinizi de degistirmenizi gerektirecektir. Üstelik arama motorları yeni sayfalarınızı kesfedene dek sitenizi arayanlara size ulasamayabilir

15
Slash kullanın
Dizin adıyla biten tüm adreslerinizin sonunda bölme (slash) isareti (/) kullanmayı unutmayın. Slash'le bitmeyen www.siteniz.com/kitaplar adresini kullandıgınızda tarayıcınız kitaplar adlı dosyayı ister, web sunucusu bu dosyayı bulamaz ve tarayıcının adresin sonuna slash ekleyip tekrar denemesini söyler. Bu islemler otomatik olarak gerçeklesse de sayfanın yüklenme süresini uzatır, hatta bazı çok eski tarayıcılarda sayfa görüntülenemez.

16
Uyumlu olun
Web sunucunuzdaki dizin yapısı sabit diskinizdekiyle aynı olmayacaktır. Bu yüzden linklerinizde sabit diskinize ait tam dosya yolları kullanmaktan kaçının, dosyayı web sunucunuza yüklediginizde bu linkler çalısmaz hale gelecektir.

17
E-posta adresinizi gizleyin
Ziyaretçilerinizin size ulasabilmesi için e-posta adresini sitenizde mutlaka belirtmeniz gerekiyor, fakat hiçbir koruma olmadan sitenize yerlestireceginiz e-posta linki de spam robotlarına kolay lokma olacaktır. Bunun yerine e-posta adresinizi belirten bir grafigi JavaScript'le linklemeyi deneyebilirsiniz. Size ulasmak isteyenler yine tek tıklamayla eposta gönderebilirler, fakat adresinizi ele geçirmek isteyen tarayıcıların isi çok zorlasacaktır. Bu uygulamayla ilgili bilgi için www.joemaller.com/jsmailer.shtml adresini inceleyebilirsiniz.

18
Veritabanınızı hazırlayın
Web sunucunuzdaki veritabanınıza bilgisayarınızda oldugu kadar hızlı ve rahat sekilde veri yazamazsınız. Veritabanınızda bulunması gereken veriler fazlaysa, bunları kendi bilgisayarınızda hazırlayın ve daha sonra veritabanı sunucunuza gönderin.

19
Kısa mı uzun mu?
Web sayfası dosyalarınızın uzantısı olarak .html ya da .htm kullanmanız herhangi bir fark yaratmaz. Çünkü günümüz tarayıcıları her türlü uzantıyı sorunsuz olarak okuyabiliyor. Yine de çok uzun, bosluk ve Türkçe karakterler içeren dosya isimleri kullanmaktan kaçınmalısınız.

20
Harflerinizi küçültün
Birçok web sunucusu Unix veya Linux tabanlı bir isletim sistemi üzerinde çalısır. Bu sistemlerde dosya isimleri büyük - küçük harflere duyarlıdır. Yani PCnet.JPG adlı bir dosya yükler ve pcnet.JPG adresine baglantı verirseniz resmi göremezsiniz. Karısıklıgı önlemek için her zaman küçük harfleri kullanmanızı öneririz.

Hosting seçenekleri
21
FrontPage uzantıları
FrontPage uzantıları (Extensions) tek satır kod yazmanıza gerek kalmadan sitenize ziyaretçi defteri, arama motoru, form gibi özellikler eklemenizi saglar. Bu özellikleri kullanmak istiyorsanız hosting saglayıcınızın FrontPage uzantılarını desteklediginden emin olun.

22
Bant genisligi
Sınırsız bant genisligi sagladıklarını iddia eden sitelere inanmayın. Her seyin bir sınırı vardır. Bu sitelerin sözlesmelerini dikkatle okuyun, fazla bant genisligi kullanırsanız hesabınızı kapatabilir veya daha fazla para talep edebilirler. 20 bin sayfa izlenimi için ortalama 500 MB bant genisligine ihtiyacınız olacagını unutmayın.

23
Yedekleme
Bazı hosting saglayıcılar bunu tüm müsterilerine sunsa da, genel olarak siz talep etmedikçe dosyalarınız yedeklenmeniz. İsinizi garantiye alın ve sitenizin güncel bir kopyasını her zaman sabit diskinizde saklayın.

24
Veritabanı seçimi
Siteniz için küçük bir veritabanına ihtiyacınız varsa Access veya ODBC kullanmayı düsünebilirsiniz. Daha detaylı sistemler için MySQL, SQL Server veya ASP.NET kullanmalısınız. Genelde Linux tabanlı sunucularda MySQL, Windows tabanlı sunucularda SQL Server kullanılır.

25
İstatistikler
Site istatistiklerinize nasıl erisebileceginizi ögrenin. Hosting saglayacınızın böyle bir hizmeti yoksa bedava bir sayaç servisinden yararlanabilirsiniz. Sayfalarınızı kaç kisinin ziyaret ettigi, hangi sayfalara baktıgı, hangi arama motorundan geldigi gibi bilgiler sizin için önemli olmalı. İstatistiklerinizi inceleyerek sitenizin ziyaretçi profilini kolayca çıkarabilirsiniz


Alıntıdır..Kolay gelsin..Cevapla