Geleceğin Optik Diski Blu-ray Türkiye'de

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
HERZLOS
Byte3
Byte3
Mesajlar: 138
Kayıt: 18 Mar 2006, 19:23
Konum: AnTaLYa

Geleceğin Optik Diski Blu-ray Türkiye'de

Mesaj gönderen HERZLOS » 28 Tem 2007, 00:38

Datagate, Philips & Lite-On Digital Solutions firmasının Blu-ray ürününü Türkiye pazarına sundu.
Resim
Index Grup bünyesinde faaliyet gösteren ve İMKB'nin en genç bilisim firmalarından olan Datagate Bilgisayar, Philips & Lite-On Digital Solutions (PLDS) firmasının Blu-ray (mavi lazer) ürününü Türkiye pazarına sundu. PLDS, Blu-ray üretiminde dünyanın sayılı firmaları arasında yer alıyor. Datagate Bilgisayar, Lite-On optik ürünlerinin Türkiye'deki tek dagıtıcısı durumunda.

Gün geçtikçe artan veri miktarı, bu verileri depolama ve tasıma sorunlarını da beraberinde getiriyor. Kaliteleri artan resim ve ses dosyalarının yanı sıra metin tabanlı veriler de daha fazla tanımlama bilgisi ve dolayısıyla daha fazla boyut gerektiriyor. Bu noktada, 4,5 GB'lik veri yedekleyebilen DVD'ler, yerini yeni nesil optik disk formatı Blu-ray'lere bırakıyor.
Resim
Bir Blu-ray Disk 35 CD'ye Esit

Tüketici elektronigi, bilgisayar üretimi, içerik saglayıcılık ve benzeri sektörlerden 170'in üzerinde üreticinin olusturdugu Blu-ray Disk Birligi (Blu-ray Disc Association - BDA) çatısı altında gelistirilen format, özellikle yeni nesil yüksek çözünürlüklü videoların tek bir diskte saklanabilmesini sagarken, çok büyük miktarda veri depolamaya da yardımcı oluyor. Tek tabakalı bir Blu-ray diskin depolama kapasitesi, yaklasık 35 CD'lik ya da 5 DVD'lik veriye denk geliyor.

Tek tabakalı Blu-ray diskler, 25 GB'lik kapasitesiyle, 2 saatten fazla HDTV (high definition televizyon) kalitesinde görüntü saklayabiliyor. Standart çözünürlüklü görüntüde ise bu süre 13 saati buluyor. Çift tabakalı bir Blu-ray ise 50 GB'lik veri depolama kapasitesine sahip bulunuyor.

Blu-ray, verileri okuyup yazmak için mavi-mor lazer kullanıyor. Bu lazer, CD ve DVD okuma ve yazmada kullanılan mevcut kırmızı lazer teknolojisinden daha net sonuç veriyor.

Blu-ray için çok genis bir biçim yelpazesi planlanıyor:

BD-ROM: Yazılımlar, oyunlar ve film dagıtımları için sadece okunabilir (Read-Only)
BD-R: Görüntü kaydı ve bilgisayarda veri depolamak için kaydedilebilir (Recordable)
BD-RE: Görüntü kaydı ve bilgisayarda veri depolamak için yeniden yazılabilir (Rewritable)

Play Station 3 Katkısı

Yaygınlasmaya baslayan Blu-ray teknolojisine Play Station 3 de büyük katkı sagladı. Bu bilgisayar oyunu, üzerinde Blu-ray disk oynatıcı bulunduruyor. Play Station 3 konsolu satın alan kullanıcılar, aynı zamanda bir Blu-ray medya oynatıcısına da sahip oluyorlar. Baska bir HD disk oynatıcısına gerek duymayan kullanıcılar, Blu-ray medya satıslarının artısındaki en büyük neden olarak gösteriliyor. Büyük film sirketleri de bazı popüler filmlerin Blu-ray disk (BD) versiyonlarını piyasaya çıkarmaya basladılar. Bu, teknolojinin yaygınlasması yönünde verilmis önemli bir karar olarak kabul ediliyor.

Dünyanın önde gelen optik üreticilerinden PLDS, Blu-ray üretimine ilk olarak 2x disklerle basladı. Bu hız, yerini Temmuz ayından tarihinden itibaren 4x ürünlere bırakacak. PLDS yetkilileri, Blu-ray teknolojisini gelecegin kanıtı olarak gösteriyor ve kapasitenin 200 GB'ye kadar büyütülebilecegini belirtiyorlar.Cevapla