AMD Küresel İklim Koruma Planı

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
HERZLOS
Byte3
Byte3

AMD Küresel İklim Koruma Planı

Mesaj gönderen HERZLOS » 28 Tem 2007, 00:32

AMD, Çevre Koruma konusunda kararlı. sirket, sera gazı salımını azaltmaya yönelik hedefini yeniledi.
AMD yaptıgı açıklamada, küresel üretim faaliyetlerinde, kurumsal tesislerinde ve ürünlerinde sera gazı salımını azaltmaya yönelik 2007 ve sonrası hedeflerini yeniledi. AMD'nin yedinci yıllık Küresel İklim Koruma Planı, sirketin enerji tasarruflu ürünler, sürdürülebilir üretim ve faaliyetler ve kurumsal liderlik girisimleriyle iklim üzerindeki etkisini azaltmak için süregelen stratejisini ve hedeflerini vurgulamakta. İlk yıllık Küresel İklim Koruma Planı'nı 2001 yılında yayımlayan AMD, sirketin normallestirilmis sera gazı salımını 2002'den bu yana %50'den fazla azaltarak EPA İklim Liderleri 2007 hedefini %40 oranında astı.

"AMD, EPA'nın İklim Liderleri programının önde gelen ortaklarındandır," diyen ABD Çevre Koruma Dairesi (EPA) İklim Koruma Ortaklıkları Birimi Baskanı Kathleen Hogan, söyle devam etti: "AMD'nin sera gazlarını azaltarak elde ettigi sonuçlar, küresel iklim degisikligi liderligi yoluyla elde edilebilecek yararları gözler önüne sermektedir."

AMD, iklim koruma hedeflerine ulasmak için Dresden'deki yüksek randımanlı ortak hareket, ısıtma ve sogutma enerjisi üreteçleriyle çalısan kalıp üretim fabrikasını genisletti ve mutlak perflüoro bilesim salımını 1995'teki düzeye göre %95'ten fazla azalttı, Texas Austin'deki faaliyetleri için Austin Energy'nin GreenChoice® programıyla %100 yenilenebilir enerji satın aldı ve dünya çapındaki tesislerinde verimlilik iyilestirmelerine giderek normallestirilmis enerji tüketimini yaklasık %40 azalttı.

"AMD'nin çevre üzerindeki etkisini azaltma kararlılıgı, faaliyetleri ve üretiminin çok ötesine geçerek çalısma tarzına bütünlüklü bir yaklasım getirmektedir," diyen AMD Yönetim Kurulu Baskanı Hector Ruiz, söyle devam etti: "Yedinci yıllık küresel iklim koruma planımız, küresel enerji verimliligimizi artırmak için kurumsal tesislerimizi nasıl isletecegimizden, watt basına daha yüksek performans saglayan ürünleri nasıl gelistirecegimize kadar her alanda degerlendirmeler ve iyilestirmeler içermektedir. Faaliyetlerimizin her dalında enerji verimliligine odaklanarak sadece çevre üzerindeki etkimizi azaltmakla kalmadık, dünyanın el bilgisayarlarından veri merkezlerine kadar her yerde enerji tasarruflu islemcilerle tanısmasını sagladık."

Çevreyi korumaya sürdürülebilir bir kararlılık sergileyen AMD'nin 2007 Küresel İklim Koruma Planı'ndaki bazı hedefler sunlar:

• 2010 yılı itibariyle, normallestirilmis sera gazı salımını 2006 düzeyine göre %33 daha azaltmak (karbon esdegeri salımlar/üretim endeksi ile ölçülür)
• 2010 yılı itibariyle, normallestirilmis enerji tüketimini 2006 düzeyine göre %40 daha azaltmak (kilovat saat/üretim endeksi ile ölçülür)
• Endüstriye gerek ürün gerek kurum açısından enerji tasarrufu bilinci alanında liderlik yapmak

AMD'nin bütünlüklü yaklasımının temel unsurlarından biri, çesitli kitleleri enerji tasarrufu konusunda egitme çalısmalarının yanında, "yesil" BT yenilikleri ve alımlarının sürdürülebilir olması için sürekli isbirligine verdigi destek. California Clean Tech Open'ın düzenledigi ve isletmelere ve tüketicilere enerjinin ne zaman ne kadar tüketilecegi alanında genis kontrol seçenekleri saglayan teknolojileri ödüllendirdigi "Smart Power" ödülüne AMD bu yıl ikinci kez sponsor oldu. The Green Grid™'in kurucu üyelerinden olan AMD, veri merkezlerinin enerji ve sogutma ihtiyaçlarının getirdigi sorunlara çözümler belirlemek için gerek bilgi teknolojileri sirketleriyle, gerekse Avrupa Komisyonu, ABD Çevre Koruma Dairesi, ABD Enerji Bakanlıgı ve New York Eyaleti Enerji Arastırma ve Gelistirme Dairesi gibi kurumlarla yakın temas halinde çalısıyor.

Yürüttügü önemli bir çalısmanın sonuçlarını yılın ilk aylarında açıklayan AMD, Ulusal Lawrence Berkeley Laboratuarları arastırmacısı olan ve Stanford Üniversitesi'nde danısmanlık görevini yürüten Jonathan Koomey, Ph.D.'nin hem ABD'deki hem de dünya genelindeki sunucuların enerji tüketimine iliskin incelemelerini duyurdu. Buna göre, sadece ABD'deki sunucuların enerji tüketimi bile son bes yılda iki katına çıkmıs durumda.