Wii ve DS satışları patladı!

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
HERZLOS
Byte3
Byte3
Mesajlar: 138
Kayıt: 18 Mar 2006, 19:23
Konum: AnTaLYa

Wii ve DS satışları patladı!

Mesaj gönderen HERZLOS » 28 Tem 2007, 00:26

Nintendo DS ve Wii'ye dünyadan gelen yogun taleple birlikte sirketin kâr oranı tam 3 kat arttı.
Resim
Dünyanın en popüler oyun konsollarının üreticisi Nintendo'nun 3 aylık operasyonel karı, Nintendo DS ve Wii'ye dünyadan gelen yogun taleple birlikte 3 kat artısla 755 milyon dolar olarak gerçeklesti.

Bu basarıyı takiben Nintendo, önümüzdeki 1 yıllık kar beklentisini de %37 artırarak 3.09 milyar dolara yükseltti.

sirketten yapılan açıklamada, bu oranın yıllık pazar beklentilerinin çok üzerinde gerçeklestigi bildirildi. sirketin operasyonel karı, geçen yılın aynı dönemine oranla 240.2 milyon dolar artarak Nisan-Haziran döneminde net 755,8 milyon dolara yükseldi.

Nintendo sözkonusu büyüme hızıyla, Honda Motor ve Toyota Motor Corp. Gibi sirketlerle birlikte Japonya'nın en degerli 10 firmasından biri haline geldi. Mario, Zelda ve Donkey Kong gibi oyun karakterlerinin yaratıcısı olan Nintendo, 2007 yılı sonu itibarıyla Wii satıslarının ilk tahminlerin %18 üzerinde 16.5 milyon birime, DS satıslarının ise yine tahminlerin %18 üzerinde 26 milyon birime ulasacagını öngörüyor.
Resim
Nintendo'nun yeni stratejisi, yeni ve oynanması daha kolay oyunlarla 7'den 70'e herkesin oyunseverler arasına katılmasını saglamak. Nintendo DS, kullanıcılara elle kontrol edilen klavye yerine özel bir konsol ve isaretleme aleti yardımıyla oyun zevki yasatıyor. Wii ise beyzbol sopası ya da kılıç olabilen alısılmadık bir dokunmatik aletle oyun keyfini artırıyor.Cevapla