Sony'den 20 GB'lik Walkman

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8072
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek

Sony'den 20 GB'lik Walkman

Mesaj gönderen uçs »

Japon elektronik devi Sony, yaklasık 13 bin sarkı depolayabilen 20 gigabyte'lık yeni dijital müzik çalarını piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Sony'nin sabit diskli dijital walkman'i halen pazarın açık ara lideri olan Apple'ın iPod'una karsı en ciddi rakip olarak görülüyor.

Sony'nin 'Vaio Pocket'tan sonra sabit diskli ikinci müzik çaları olan 'Network Walkman NW-HD'nin piyasa sürülüsü, firmanın tasınabilir müzikte devrim yaratan Walkman markasının 25'inci yıldönümü olan 1 Temmuz'da duyuruldu. NW-HD1 10 Temmuz'da Japonya'da, agustos ayı ortalarında ABD'de ve eylül ayında da Avrupa'da satısa çıkacak.

13 BİN sARKI KAPASİTESİ

Yeni walkman, 1.8 inç 20 GB'lık sabit diski sayesinde 13 bin sarkı depolayabiliyor. sarj edilebilir bataryası 30 saat gidiyor (iPod'a göre yaklasık üç kat daha fazla). Yaklasık 107 gram agırlıgındaki NW-HD1 iPod'un 15, 20 ve 40 GB'lik modellerinden daha küçük ve daha hafif, 4 GB'lik iPod Mini'den ise biraz daha büyük. Sony, yeni dijital müzik çaların türünün en küçügü oldugunu savunuyor.

Sony'nin diger cihazlarında oldugu gibi NW-HD1 de sadece firmanın ATRAC dijital müzik formatındaki dosyaları çalabiliyor. Cihaz, basta MP3 olmak üzere diger popüler müzik formatlarını desteklemiyor.

FİYAT REKABETİ KIZIsACAK

Sony yeni cihazı Japonya'da 487, ABD'de ise en fazla 400 dolar'a satmayı planlıyor. 499 dolardan satılan iPod 40 GB depolama alanına ancak 10 bin sarkı sıgdırabiliyor. Endüstri analistleri, tasınabilir müzik ekonomisinde her zaman belirleyici bir faktör olan Sony'nin yeni ürünü sayesinde pazardaki fiyatların yakın bir zamanda yüzde 50'lere varan oranlarda düsebilecegini belirtiyor.

25 yılda 340 milyon adet walkman (CD ve MD tabanlı modeller dahil) satan Sony yeni ürünü için bir satıs hedefi açıklamadı, ancak firma iPod ve onu destekleyen iTunes online müzik arsivi ile büyük bir basarı yakalayan Apple'la farkı kapatmayı umuyor.

Üç yıl önce piyasaya çıkan iPod kısa sürede dijital müzik pazarının büyük bir bölümünü ele geçirmisti. Apple, iTunes ile internet üzerinden sattıgı 85 milyon dijital sarkıyla da online müzik pazarının açık ara lideri.

Apple'ın izinden giden Sony, kendi yüksek kapasiteli sabit diskli müzik çalarları sayesinde online müzik hizmeti Sony Connetc'in kullanım ve satıslarını artırmayı hedefliyor.

ALINTIDIR
Cevapla