Alman milli arama motoruna AB onayı

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
PeeRLeeSS
Megabyte1
Megabyte1
Mesajlar: 928
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:12
İletişim:

Alman milli arama motoruna AB onayı

Mesaj gönderen PeeRLeeSS »

Alman milli arama motoruna AB onayı

Resim

AB, Google'a rakip olacak arama motoru projesi için Almanya'nın 165 milyon dolarlık destek vermesini onayladı. Benzer bir proje için Fransa da bastırıyor.

Avrupa Birligi, internet arama motoru arastırmalarına 165 milyon dolarlık destek için Almanya'yı yetkilendirdi. Birlik bu arastırma sonucunda arama pazarında lider olan Google'a rakip bir arama motorunu hayata geçirmeyi planlıyor.
Theseus adındaki arama motoru projesi, Fransızlar tarafından Quaero olarak adlandırılan arastırma projesinin Alman kolunu olusturuyor. Theseus arastırma projesi ile yeni nesil internet için, en gelismis multimedya arama motorunun gelistirilmesi hedefleniyor. Proje hayata geçirildigi takdirde; resim, ses ve metinlerin çevirisi, belirlenmesi ve dizin halinde verilmesi mümkün olacak.
Alman hükümeti, projenin hayata geçirilmesi kapsamında ilk olarak Siemens, SAP, Deutsche Thomson ve Bertelsmann'ın sahibi oldugu EMPOLIS gibi büyük ölçekli sirketler ile çalısacak. Baslangıc asaması busekilde olacak projede, saglanan fonlar daha sonraki asamada , kendi ön arastırmalarını yapması için küçük ve orta büyüklükteki sirketlere dagıtılacak.
Almanya tarafından desteklenen bu projenin yanısıra, benzer bir proje için Fransa'nın da AB Komisyonu ile görüsmeleri de devam ediyor. Fransa saglamayı planladıgı 112 milyon dolarlık destegin, liderligini Fransız video-teknoloji sirketi Thomson'ın yaptıgı projede kullanılmasını istiyor.
AB tarafından yapılan açıklamaya göre; Almanya'nın, Theseus projesine destegi 2011 yılına kadar devam edecek. AB, bu zaman kısıtlamasına gerekçe olarak, ülke desteginin bazı sirketlere avantaj saglayacak konuma gelmesinin engellenmesi hedefini gösteriyor. Verilen maddi destek ile internet araması sektörünün bilim adamları ile ortak çalısmayı tesvik etmesi ve arastırmanın daha verimli hale getirilmesi de amaçlanıyor.
ABD İLE REKABETTE GERİ KALMA SORGULANIYOR
AB'nin bu tavrı, Avrupa ile ABD arasında kapanmayan bilgi teknolojisi gelismisligi farkının sorgulanmasıyla da paralel gidiyor. Bu tartısmada, Avrupa'nın, bilgi teknolojisi alanında ABD'nin gerisinde kalmasının en büyük nedeni olarak parçalanmıs ve küçük ölçekli yapılan arastırmalar gösteriliyor. Birlikte arastıma yapma anlayısının çok gelismemis olması ve sirketlerin AR-GE'ye, ABD ve Japonya'dakine daha az kaynak ayırması da bu konuda geri kalmanın ana nedenleri olarak gösteriliyor. AB ise bu durumun, Almanya önderliginde baslayan projeler ile gelisme kaydedecegine inanıyor.
İnternet aramasının tarihine küçük bir yolculuk yapıldıgında, milli arama motoru fikrinin bilgi teknolojisi gelisimi açısından dar bir kalıp gibi görünse de önemli bir adım oldugu görülüyor. Arama motorları su anda en revaçtaki konu ve internet ekonomisinin gelecek yıllardaki temel sürücüsü misyonunu tasıyacaga benziyor.
ABD'de Clinton yönetimi sırasında ABD Baskan Yardımcısı Al Gore'un bürokratik isleri internet üzerine tasıması, ABD'de yeni ekonominin temellerini olusturmustu. Bu sekilde yeni ekonominin is modelleri ortaya çıkarken, isletilen millici süreç ABD'de yeni ekonomi sirketlerinin sermaye birikimini saglamıstı.
2001'deki ekonomik kriz ile yeni ekonomide bir duraklama yasansa da, bugün ortaya çıkan güçlü sirketlerin varlık zeminin o dönemden geldigini söylemek mümkün. O zaman bürokrasinin internete tasımasının oynadıgı rolü bugün daha etkilesimli bir islev olan aramanın üstlenmesi sasırtıcı olmayacak.
Günümüzde çok daha genislemis olan internet içeriginin arasında istenen servis ve ürünlere ulasmada arama motorlarına duyulan ihtiyaç, bu tezin temel dayanagını olusturuyor. Almanya'nın multimedya aramayı da içeren üst bir noktadan bu sürece katılması çok dogru bir yaklasımı ifade ederken, AB'nin genel parçalanmıslıgı ve agır hareket etmesi sürecin önündeki en önemli engeli olusturuyor.


Kullanıcı avatarı
nemesis_35
Kilobyte2
Kilobyte2
Mesajlar: 332
Kayıt: 06 Şub 2007, 04:21

Mesaj gönderen nemesis_35 »

bosuna ugrasıyorlar google ı kimse bu saatten sonra geçemez
Cevapla