TTNET'in, internet kampanyaları durduruldu

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
abraxas07
Kilobyte2
Kilobyte2
Mesajlar: 387
Kayıt: 15 Ağu 2006, 14:24
Konum: Akdeniz

TTNET'in, internet kampanyaları durduruldu

Mesaj gönderen abraxas07 » 17 Tem 2007, 12:11

Rekabet Kurulu, Türk Telekom'un internet servis saglayıcılıgı hizmeti veren TTNet sirketinin, ADSL'de yüzde 50 indirim basta olmak üzere maliyet altında fiyat içeren tüm kampanyalarını durdurdu.
Superonline'ın sikayet basvurusunu yerinde gören Rekabet Kurulu, konuyu sorusturma kapsamına alırken, sorusturma tamamlanana kadar TTNet'in kampanyayı durdurması ya da kampanya fiyatlarını maliyetin altında olmayacak sekilde yeniden düzenlemesi için ihtiyati tedbir kararı aldı.
Durdurmanın maliyetin altında kalan, sirketin tüm kampanyaları için geçerli oldugu kararına varan Rekabet Kurulu, sirketin yeni düzenleyecegi kampanyalarında da maliyet altında fiyat belirlenemeyecegi kararını aldı.
kurul, karar çerçevesinde, TTNet karara uymazsa, uymadıgı her gün için para cezası kesilecegini bildirdi.
ANKA Ajansı'nın edindigi bilgiye göre, karar Superonline'ın sikayet basvuru üzerine alındı. 27 Haziran'da Rekabet Kurumu'na basvuran Superonline, Türk Telekomünikasyon ve TTNet'in rekabeti ihlal ettigini savundu. "Yaz Fırtınası" kampanyasını sikayet eden Superonline, kampanya kapsamında ADSL kullanıcılarına modemm hediye edildigi, ayrıca aylık ödemede yüzde 50 indirim saglandıgına dikkat çekildi.
TOPTAN FİYATIN YÜZDE 32 ALTINDA
ADSL internet erisim pazarında hakim gücü elinde bulunduran TTNet'in "Yaz Fırtınası" kampanyası ile tüm tarife seçeneklerinde maliyetlerinin çok altında satıs yaptıgını belirten Superonline, su iddialarda bulundu:
"TTNet'in duyurdugu son kullanıcı satıs fiyatları, Türk Telekomünikasyon A.s'nin internet servis saglayıcılar için yayınladıgı ve Telekomünikasyon Kurumu tarafından onaylanan toptan alıs fiyatlarının yüzde 32 altındadır. Bu kampanya, hakim durumdaki bir tesebbüsün, ekonomik gücüne dayanarak mevcut veya potansiyel rakiplerinin katlanamayacagı ölçüde fiyatları indirmesi ve rakiplerinin pazarı terk etmesinin ardından tekrar fiyatları artırmak suretiyle tekelci kara ulasmasına yol açabilecek bir uygulama olarak tarif edilen 'yıkıcı fiyat' uygulamasıdır."
TELEKOM HAKİM DURUMUNU KÖTÜYE KULLANIYOR
Kampanyanın, birden çok alanda is yapan bir firmanın is yaptıgı alanlardan birinde düsük karla veya maliyetinin altında sattıgı bir ürünün ya da hizmetin zararını is yaptıgı baska bir alandan elde ettigi asırı karla karsılaması olan "çapraz sübvansiyonun" da sözkonusu oldugu öne sürülen basvuruda, Türk Telekom'un burdaki zararı, rekabet olmayan sehiriçi telefon alanında Danıstay'ın durdurdugu tarife ile ve eski ADSL kullanıcılarından elde ettigi karla karsıladıgı ileri sürüldü. Basvuruda, "Maliyetinin çok çok altında fiyatlarla satıs yapan TTNet, pazardaki hakim durumunu kötüye kullanarak internet servis saglayıcısı olan müvekkil sirkete ve diger servis saglayıcılarına Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde pazarda varolma sansı bırakmamaktadır" denildi.
BİR GÜNDE 17 BİN 500 ÜYE
TTNet'in kampanyası ile piyasada faaliyet gösteren isletmelere agır darbe vuruldugu kaydedilen basvuruda, "Öyle ki TTNet kampanyayla 16 Haziran 2007 tarihinde bir günde 17 bin 500 yeni üye kaydı yaparak pazarda faaliyet gösteren isletmelerin varolma olasılıgını yok etmis, yenilerine de pazarı kapatmıstır" denildi.
Basvuruyu karara baglayan Rekabet Kurulu, çok nadir olarak basvurdugu ihtiyati tedbir kararı yolunu seçti. Halen baskanlıgı vekaleten yürüten Rekabet Kurulu İkinci Tuncay Songör imzasıyla 13 Temmuz'da yapılan sirket bildiriminde, Superonline ile birlikte Tellcom'un da aynı konuda yaptıgı sikayetin, Türk Telekom aleyhine 7 Mayıs'ta açılan sorusturma ile örtüstügü için aynı kapsamda degerlendirilmesi kararı alındıgı kaydedildi.
Songör, tedbir taleplerini degerlendiren Rekabet Kurulu'nun telafi olunamayacak zararların ortaya çıkmasına karsı Rekabet Kanunu'nda verilen ihtiyati tedbir hakkını kullandıgını ifade ederek, TTNet'in kampanyasının durdurulmasına iliskin kararı söyle açıkladı:
YENİ KAMPANYALARDA DA MALİYET ALTI SATIs OLMAYACAK
"Halihazırda devam etmekte olan 'Yaz Fırtınası' kampanyası da dahil olmak üzere, TTNet'in maliyetlerin altında ya da Türk Telekom'un toptan fiyat tarifeleri ısıgında fiyat sıkıstırması niteliginde olabilecek perakende fiyatları içeren tüm kampanyalarının durdurulması ya da sözkonusu kampanyaların TTnet'in ilgili hizmetlerdeki maliyetlerinin altında olmayacak sekilde yeniden düzenlenmesine karar verildi. Bundan sonraki dönemlerde de, yürütülmekte olan sorusturmada nihai karar alınıncaya kadar, TTNet tarafından ilgili hizmetlerde yapılması planlanan kampanyalarda fiyatlama politikasının maliyetlerin altında olmayacak sekilde yerine getirilmesine karar verilmistir.
Bu tedbirlerin kararın teblig tarihi itibariyle yerine getirilmesine ve söz konusu kararın yerine getirildiginin kararın yerine getirilmesinden itibaren 5 gün içerisinde Kuruma bildirilmesine, Kurulca öngörülen ve yukarıda belirtilen tedbirlerin yerine getirilmemesi durumunda kanun'un 17. maddesi uyarınca süreli para cezası verileceginin TTNet'e bildirilmesine karar verilmistir."
FİYATI 14.99'A ÇEKEN KAMPANYA
Rekabet Kurulu'nun öncelikli olarak durdurdugu "Yaz Fırtınası" kampanyası ile 4 Haziran�31 Agustos tarihleri arasında TTNet ADSL'e 24 ay abone olanlar, 2008'e kadar 4 GB limitli tarife için aylık 29 YTL yerine 14.99 YTL ödüyordu. Ayrıca modem de hediye ediliyordu.
Aynı sekilde 6 GB limitli tarifede aylık ödeme 39 YTL yerine 19.99, 9 GB için 49 YTL yerine 24.99 ödeniyordu. Limitsiz tarifelerde 256 Kbps için 49 YTL yerine 24.99, 512 Kbps için 79 YTL yerine 34.99, 1024 Kbps için 99 YTL yerine 44.99, 2048 Kbps için 139 yerine 54.99 YTL aylık ödeme yapılıyordu.
:Dtbilisi
Bit
Bit
Mesajlar: 1
Kayıt: 17 Tem 2007, 11:46

Re: TTNET'in, internet kampanyaları durduruldu

Mesaj gönderen tbilisi » 17 Tem 2007, 12:14

ohhhh bu da o yavsak türk telekoma kapak olsun :evil:

Kullanıcı avatarı
daddy_cool
Megabyte3
Megabyte3
Mesajlar: 1389
Kayıt: 14 Nis 2006, 15:03
cinsiyet: Erkek
İletişim:

Mesaj gönderen daddy_cool » 17 Tem 2007, 16:33

İyi olmus...Adamlar 4 Gb kotalı tarifeyi hem de modem hediye ve 6 Ay da kota mota yok.Çok uygun bir fiyata alırken biz eski kullanıcılar üvey evlat muamelesi görüyorduk.Umarım Yaz Fırtınası'ymıs falan hepsi geri alınır veya bir terslik çıkar.Çünkü TTNet'in bu kotalara da el atması gerekiyor... :!: :!: :!: : :evil: :evil: :evil:
Resim

Kullanıcı avatarı
ultrailker
Megabyte2
Megabyte2
Mesajlar: 1166
Kayıt: 25 May 2006, 19:46
cinsiyet: Erkek

Mesaj gönderen ultrailker » 17 Tem 2007, 22:39

simdi ne olacak merak ediyorum hahaha

Kullanıcı avatarı
AykutT
Megabyte3
Megabyte3
Mesajlar: 1469
Kayıt: 15 Haz 2006, 10:51
cinsiyet: Erkek
İletişim:

Mesaj gönderen AykutT » 17 Tem 2007, 23:00

Benim gözler harbiden gitmis.
İlk gördügümde "TT'netin yeni kampanyaları duyuruldu" diye okudum ve sevindim. :lol:
Allah müstehakımı versin.

Kolay gelsin.

Cevapla