Türkiyede Geniş Bant İnternet

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
Ensatech
Megabyte1
Megabyte1
Mesajlar: 935
Kayıt: 22 May 2006, 19:07
Konum: 34
İletişim:

Türkiyede Geniş Bant İnternet

Mesaj gönderen Ensatech » 12 Tem 2007, 00:24

TÜBİDER E-DERGİ

Türkiye’de genis bant İnternet İnternet ve bilgi agları alanında gelistirdigi yazılım, donanım ve hizmetleriyle bilginin dünya üstünde hareketini mümkün kılan, ag teknolojileri alanında faaliyet yürüten Cisco; geleneksel hale gelen “Türkiye’de Genis Bant İnternet Arastırması”nın ikincisine IDC ile birlikte imza attı.

Türkiye’deki genisbant pazarının boyutlarını ortaya koymak amacıyla ilki Haziran 2006, ikincisi ise Aralık 2006’da gerçeklestirilen Cisco Genisbant Internet Arastırması ile Türkiye’nin genisbant konusundaki resminin çekilmesini ve gerçekçi bir gelecek planı hazırlamak mümkün hale geliyor. Segment, bant genisligi, teknoloji platformu, aylık abone ücreti ve abone dagılımına göre ölçülen arastırma her altı ayda bir aynı yöntem kullanılarak yapılıyor.

Genisbant internet ile ülkenin ekonomik büyümesi arasında bir baglantı oldugunun ortaya kondugu arastırmayla genisbant internetin ticari iletisimin önemli bir parçası haline gelmesi yatıyor.

Türkiye’de genisbant baglantının çok hızlı bir gelisim gösterdigini vurgulayan arastırmaya göre Haziran 2006’da genisbant baglantıların yüzde 96,4’ü 256Kb ve daha düsük baglantıya sahipken 2006 Aralık’da kullanıcıların yüzde 97,6’sı 512Kb’den daha yüksek hızlarda baglanmaya baslamıs.

Aynı arastırmaya göre kurumsal genisbant baglantıların yüzde 88.4’ünü küçük isletmeler (1-48 çalısan) tarafından kullanılıyor. Orta boy isletmelerin (50-249 çalısan) oranı yüzde 9,7 ve büyük isletmelerin (250+ çalısan) payı ise yüzde 1,9.

Arastırma ayrıca Türkiye’nin yeni nesil genisbant erisimi için, çok hızlı, üzerinde interaktif ve ticari televizyon yayıncılıgı gerçeklestirilebilecek kapasiteye sahip, evlere kadar uzanan fiber optik yatırımının ve yaygın Metro Ethernet talebinin artacagını gösteriyor. Tüm dünyada hızla yaygınlasan Metro Ethernet temelli genisbant uygulamalarının önümüzdeki 3-5 yıllık sürede ADSL teknolojisin yerini alması bekleniyor.

Yapılan arastırmalar, dünyadaki genisbant abone sayısının 2006 ve 2010 yılları arasında % 16.2 oranında büyüyecegini gösteriyor. 2006 yılında yaklasık 310 milyona ulasan abone sayısının 2010 yılında 560 milyon olması bekleniyor. Bu oranın önümüzdeki yıllarda yükselmesindeki sebepler arasında genisbant internetin tüm dünya çapında iletisim altyapısının en temel parçası olarak ön plana çıkması ve toplumların birbirleri ile daha fazla iletisim kurmasında genisbant iletisimin önemli katkısının oldugu kriterleri yer alıyor.

Genisbant internet toplumun yapısında olumlu yönde iyilesmeler meydana gelmesine de yardımcı oluyor. Bunlar arasında daha egitimli, saglıklı, güvenli bir topluluk, rekabetçi is yasamı ve vatandas odaklı devlet kavramları yer alıyor. Genisbant egitimin daha kolay ulasılabilir olmasına ve ögrencilerin genisbant internet sayesinde etkilesimi yüksek dijital egitim yazılımlarına daha kolay erisebilmelerini saglıyor.

İnsan hayatının en önemli unsurları arasında yer alan saglık konusunda da faydalar saglayan genisbant; vatandaslara nerede olduklarına bakmaksızın online saglık hizmeti, bilgi ve kaynak imkanı sunuyor.

Genisbant internetin en önemli faydalarından bir tanesi de yerel ve bölgesel düzeydeki kamu güvenligi yetkililerine bilgiye daha hızlı erisim saglayarak daha hızlı hareket etmelerine imkan saglaması olarak gösteriliyor. Bu teknoloji sayesinde, kurumların ag temelli çözümleri kullanmalarını mümkün hale geliyor: E-ticaret, müsteri iliskileri yönetimi, e-ögrenme, global ekonomiye ulasmada önemli katkılar saglayan genisbant, hükümetlerin vatandasa daha verimli, saydam ve etkili hizmet vermesine yardımcı oluyor.

Genisbant internetin yaygınlasması yeni teknolojilerin insan hayatına girmesine imkan saglıyor. Bunlar arasında Video & IPTV, 3’lü servisler (ses, data ve video hizmetlerinin aynı operatör tarafından verilmesi), ofise gitmeden evden çalısma ve kablosuz genisbant teknolojileri sayesinde mobil iletisimin yaygınlasması yer alıyor.

Türkiye yaygın genisbant erisime batı ülkelerine kıyasla geç sahip olsa da özellikle ADSL pazarındaki hızlı büyüme ve pazardaki oyuncuların gelecekle ilgili is planları, Türkiye’nin bu konuda dünyanın gerisinde kalmayacagını gösteriyor.

Rakamlarla Genisbant:

- ADSL kullanımı 2006 yılının son 6 ayında 660 bin adet artarken kablolu internet kan kaybetti
- Hükümet, 2006 yılında yüzde 20 olan ticari kurumların genisbant internet kullanım oranını 2010 yılında yüzde 95’e getirmeyi planlıyor
- Küçük ve orta boy isletmelerin genisbant kullanımı büyük isletmelere kıyasla daha hızlı artıyor
- Haziran 2006 tarihinde % 2.02 olan 512 KB ve üstü internet kullanımı Aralık 2006 tarihinde % 97.6’ya yükseldi

Alınt-ıdırKullanıcı avatarı
nemesis_35
Kilobyte2
Kilobyte2
Mesajlar: 332
Kayıt: 06 Şub 2007, 04:21

Mesaj gönderen nemesis_35 » 12 Tem 2007, 02:52

yinede yapılan yatırımlar kabul edilebilir degil 256 ile genis bant mı olur soruyorum sana türk telekom?

Cevapla