Fare klavye hastalığını biliyor musunuz?

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
daddy_cool
Megabyte3
Megabyte3
Mesajlar: 1389
Kayıt: 14 Nis 2006, 15:03
cinsiyet: Erkek
İletişim:

Fare klavye hastalığını biliyor musunuz?

Mesaj gönderen daddy_cool » 11 Tem 2007, 17:46

Fare klavye hastalıgı

Teknolojideki ilerlemelerin hayatımızı ne kadar kolaylastırdıgını anlatmaya sanırım hiç gerek yok.

Basta mikrodalga fırınlar, cep telefonları, bilgisayarlar, yazıcılar, DVD’ler…. olmak üzere pek çok alet hayatımızın ‘olmazsa olmaz’ları olup çıkıverdiler. Bilgisayar ve internet olmadan yasaması mümkün olmayan bir toplum olma yolunda hızla ilerliyoruz.
Ancak, hayatımızı inanılmaz ölçüde degistiren teknolojinin ödememiz
gereken bir faturası da var; atalarımız ‘her nimetin bir külfeti var’ sözünü bosuna söylememisler.
Fare-klavye hastalıgı

Bugün, tıpta ‘tekrarlayıcı zorlamalara baglı hasar’ adıyla bilinen ve uzun süre bilgisayar kullananlarda ortaya çıkan bir hastalıktan bahsetmek istiyorum. Buna kısaca, ‘fare-klavye hastalıgı’ da diyebiliriz, çünkü hastalık bilgisayar klavye ve faresi kullananlarda aynı hareketlerin sürekli olarak tekrarlanmasına baglı olarak el ve kollardaki sinir, tendon, kas ve diger yumusak dokularda meydana gelen zedelenmeler baglı olarak ortaya çıkıyor. Sürekli tekrarlanan hareketlerin dokulardaki kan akımını bozabilecegini veya kaslardaki agrı sensörlerinin asırı hassaslasmasına yol açabilecegini düsünenler de var.

Belirtiler öyle hemen degil, aylar hatta yıllar içinde gelisiyor. Baslangıçta parmaklarda, bilekte, kol ve dirsekte fazla rahatsız edici olmayan gerginlik, katılık, agrı… hissediliyor; ama hastalıgın ilerlemesi ile hem bu sikayetlerin siddeti artıyor, hem de el ve parmaklarda uyusukluk, karıncalanma, sogukluk gibi nörolojik belirtiler de ortaya çıkıyor. Ellerde koordinasyon bozuklugu ve güç kaybına baglı olarak hareket kısıtlanması ve uygunsuz hareketler görülebiliyor. Birçok hastada geceleri artan agrılar da oluyor.

İstatistiklere göre, gün boyu bilgisayar kullanan sekreterler, memurlar, gazeteciler, borsacılar… daha büyük risk altında. Hastalıgın bu mesleklerde %40’a varan oranlarda görülebilecegi ileri sürülüyor. Sabahtan aksama, aksamdan gece yarılarına kadar oyun oynayan gençleri de unutmamak lazım.

Nelere dikkat etmeli

Klavye-fare hastalıgını önlemek için bilgisayar kullanan herkesin titizlikle uyması gereken bazı kurallar var.

•Gereksiz bilgisayar kullanımından vazgeçmek, mesela oyun oynamamak.

•Bilgisayar karsısında dogru oturmak. Masanın çok yüksek veya alçak olmamasına dikkat edilmeli.

•Bilgisayar kullanırken dik oturulmalı, ekrana veya klavyeye dogru egilmemeli.

•Klavyenin size bakan kenarının bir destekle birkaç santim yükseltilmeli.

•Uzun süre bilgisayar kullananlar, parçalı klavyeler ve bilek destekleri gibi ergonomik gereçlerden yararlanmalı.

•İdeal kullanımın bile uzun zaman aynı sekilde sürdürülmesi de unutulmamalı ve arada gevseme egzersizleri yapılmalı ve pozisyon degistirilmeli.

•Bilgisayarı kullanırken bilekler yanlara veya asagı yukarı bükülmemeli, kullanıma ara verince el yanlara sarkıtılarak veya diz üzerinde dinlendirilmeli.

•Büyük yazı karakterleri tercih edilmeli, ekranı görmek için öne dogru egilmek zorunda kalınmamalı.

•Tuslara döver gibi degil, yumusak dokunmalı, fareyi sıkı degil hafif kavramalı.

•Çift tus fonksiyonlarında parmakları geren hareketlerden kaçınmalı, iki eli kullanmalı; omuzda telefon ahizesi ile bilgisayar kullanmamalı.
Tedavi de gerekebilir

Bu tedbirlerle rahatlamayanlarda bilgisayar kullanımının belirli bir süre tamamen yasaklanması, agrı kesici ve romatizma ilaçları ile yoga, gevseme egzersizleri… gibi fizyoterapi yöntemlerine basvurulması da gerekebiliyor.
ResimCevapla