Dizüstü bilgisayarlarda 4 çekirdekli işlemci ve GeForce Go

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

Dizüstü bilgisayarlarda 4 çekirdekli işlemci ve GeForce Go

Mesaj gönderen uçs » 10 Tem 2007, 02:22

Dizüstü bilgisayar dünyasının önlenemez yükselisi devam ediyor. Gelisen donanımlar ve yapılan yatırımlar ile birlikte hızla ilerleyen mobil dünyada kuskusuz ana rol dizüstü bilgisayarlara verilmis durumda. Sürekli artan satıs rakamları ve gelecege dönük yapılan pozitif projeksiyonlar üretici firmaların istahını kat be kat arttırıyor. Tabi rekabet dozunun son derece yüksek oldugu bu sektörde firmalar satıs rakamlarını arttırabilmek ve rakiplerinin önüne geçebilmek için yapılmaması yapmak ve denenmemisi denemek adına güçlerinin büyük bir bölümünü dizüstü bilgisayarlara yogunlastırdıkları da gözlerden kaçmıyor.

Uzun yıllardır dizüstü bilgisayar denildiginde özellikle kullanıcı tarafında öncelikli düsünce tasınması kolay bir bilgisayara sahip olmaktı. Bu düsünce hala yerini korurken bir süredir özellikle yurt dısında Alienware ve Voodoo PC gibi "enthusiast" sistemler hazırlayan firmaların da katkısı ile "Desktop Replacement" denen yeni bir dizüstü segmenti olusturuldu. Bu segmentte yer alan dizsütü bilgisayarların öncelikli amacı kesinlikle tasınabilirlik veya uzun pil ömrü degil. Bu kategori altında yer alan bilgisayarlar ile üreticilerin amacı masaüstü bilgisayarların saglayabildigi donanımsal gücü dizüstü bilgisayarlar ile kullanıcılara sunabilmek.

Tabi amaç maksimum güç ve yüksek performans olunca üreticiler farklı metodlar izlemeye de devam ediyorlar. Son olarak Avustralyalı dizüstü bilgisayar üreticisi Pioneer bilgisayar hazırladıgı yeni dizüstü bilgisayarı ile dünyanın en güçlü çözümünü hazırladıgı iddiasında ki spesifkiasyonlarına baktıgımızda bunun hiçte yabanı atılır bir iddia olmaıdıgını görüyoruz. Clevo'nun D900C modelini esas alan Pioneer bilgisayarın yeni dizüstü modeli Dreambook D90, Intel'in 4 çekirdekli islemcisini kullanan ilk dizüstü bilgisayarlardan biri olması ile de dikkatleri çekiyor.

Tahmin edebileceginiz gibi kullanılan islemci mobil segment için hazırlanmıs bir islemci degil. Zira Intel'in henüz 4 çekirdekli mobil bir islemcisi bulunmuyor. 2.4GHz'de çalısan ve 8MB seviye 2 ön bellege sahip olan Core 2 Quad Q6600 islemcisi ile gelen Dreambook D90, 17" WUXGA+ (1920x1200) genis format ekrana sahip. Ekrana can verecek olan ve dizüstü bilgisayarın en iddialı donanımlarından bir digeriyse ekran kartı tarafında bizleri karsılıyor. Zira Nvidia'nın yeni nesil DirectX 10 destekli ekran kartı ailesinin en güçlü mobil üyesi olan GeForce Go 8800GTX 512MB'in iki tanesi SLI konfigürasyonunda dizüstü bilgisayar üzerindeki yerlerini almıs durumda. Pioneer bilgisayarın yeni dizüstü bilgisayarı Dreambook D90 islemci ve ekran kartı tarafında kesinlikle simdye kadar kullanılan en iyi donanımları sunuyor.

Dreambook D90 üzerinde 667MHz'de çalısan 2 adet 2GB'lık bellek modülü kullanılıyor. Tabi 4GB'lık sistem belleginin hakkını verebilmek için 64-bit isletim sistemi kullanılması gerektigini de unutmamak gerek. Dizüstü bilgisayarın son derece iddialı oldugu bir diger nokta ise depolama tarafında bizleri karsılıyor. Zira bilgisayar üzerinde 32GB'lık iki adet SSD disk RAID konfigürasyonunda çalısmakta. Özellikle sistemde SSD disk kullanımı Dreambook D90'ın olumlu özellikler hanesine önemli bir +puan daha kazandırıyor. Ayrıca SSD disklerin sundugu depolama alanının yetmemesi riskine karsı sistem 5400rpm dönüs hızına sahip 160GB'lık geleneksel bir hard disk ile de desteklenmis durumda.

Pioneer Dreambook D90'ın ek özelliklerine geldigimizde ise, Intel Pro Wireless 3945AGM kablosuz ag ve entegre bluetooth modülü, digital tv kartı, 1.3MP dahili kamera, 8x DVD-/+RW Dual Layer dvd yazıcı, isletim sistemi olarak Windows Vista Ultimate ve tasıma çantası veriliyor. Bellek konusunda 800MHz'lik modüllerin optik sürücü tarafındaysa Blu-Ray veya HD-DVD'nin bu tip bir bilgisayara daha çok yakısacagını da düsünmeden edemiyoruz. Tabi tv kartı ve dahili kamera konusunda da daha iyi çözümler günedeme alınabilirdi. Ürünün özellikle pil ömrü konusunda ise simdilik çok net bilgiler verilmiyor ama büyük bir ihtimalle 12 hücreli batarya ile gelecek olan Dreambook D90'nın sahip oldugu 4 çekirdekli islemci ve GeForce Go 8800GTX SLI gibi donanımlar dikkate alındıgında pil ömrü için herkesin aklında tahmini bir süre olusacaktır diye düsünüyoruz.

Haberimizi belkide en önemli detay olan fiyat bilgisi ile sonlandıralım. Üretici firma Pioneer'ın henüz resmi duyurusu yapılmayan Dreambook D90 için ön gördügü fiyat etiketi yaklasık 7350$.

ALINTIDIRCevapla