ADSL için telefon şart değil

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Mesajlar: 45327
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek
Teşekkür etti: 3455 kez
Teşekkür edildi: 3090 kez

ADSL için telefon şart değil

Mesaj gönderen velociraptor »

ADSL için telefon sart degil
Kocaeli Hakem Heyeti, Türk Telekom'un ADSL'in yanında telefon hattını baglama mecburiyetini reddeti. Heyet, bir vatandasın sikayeti üzerine, "Telekom'un alt yapısı telefon baglamadan ADSL hizmeti verebilir. Bu yüzden tüketicinin istemesi durumunda sadece ADSL'yi baglayacak." kararını verdi. ADSL hattı kullanan 7 milyona yakın vatandas, hiç telefonu kullanmasa bile ayda 12 YTL sabit ücret ödemek zorunda.

Kocaeli'de ikamet eden Yunus Abdullahoglu isimli vatandas, 2005 yılında ADSL'ye basvurdu. Evine çekilen 1878011035P nolu ADSL hattın yanında 233 45 45 nolu telefon da baglandı. Telefonu hiç kullanmadan her ay 12 YTL civarında sabit para ödeyen Abdullahoglu, Türk Telekom Kocaeli Alemdar subesi'ne ADSL hattının kalması ve telefon hattının iptal edilmesi için dilekçe verdi. Olumsuz cevap alınca 10 Ocak 2007 tarihinde Kocaeli Tüketici Sorunları Hakem Heyeti'ne basvurdu. Heyet, yaptıgı incelemede 12 Mart tarihinde su kararı verdi: "Bilirkisinin teknik raporunda Türk Telekom'un altyapısının sabit telefon olmadan da ADSL kullanımına müsait oldugu görülmüstür. Bu yüzden 4077 sayılı kanunun 5'inci maddesi geregince bir mal veya hizmetin satısı baska bir mal veya hizmetin satın almasına baglanmayacagından tüketicinin telefon hattının iptali talebinin haklılıgına, Türk Telekomu'un hattı iptal etmesine karar vermistir."
Bu kararı alan Abdullahoglu, 04 Mayıs tarihinde heyetten aldıgı kararla birlikte Telekom'a tekrar bir dilekçe ile basvurdu. Aradan geçen 11 günlük süre içinde cevap alamayan Abdullahoglu, olumsuz cevap alınması durumunda icra yolu ile tekrar basvuruda bulunacak. Telekom'un bu uygulamayı yürürlüge koyması durumunda binlerce kisi bu kararı emsal göstererek telefon hattını iptal ettirecegi tahmin ediliyor.

Alıntı: http://www.yenisafak.com.tr/bilisim/?q=1&c=10&i=45514
Kullanıcı avatarı
Kripteks®
Terabyte1
Terabyte1
Mesajlar: 3752
Kayıt: 12 Ara 2006, 12:44
cinsiyet: Erkek
İletişim:

Re: ADSL için telefon şart değil

Mesaj gönderen Kripteks® »

uyanık ttnet aklı sıra soyuyor insanları iste ya adamlar mecburmu telefon kullanmaya
Cevapla