Windows 8 secure boot Linux'u dışarıda bırakabilir

Windows 8 hakkinda bilgi , ipucu ve tecrübe paylasim alanidir
Cevapla
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3
Mesajlar: 29109
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek

Windows 8 secure boot Linux'u dışarıda bırakabilir

Mesaj gönderen velociraptor » 23 Eyl 2011, 04:27

Resim

Uzmanlar firmware spesifikasyonları ile ilgili değişiklik önerilerinin Linux ve FreeBSD gibi "yetkisiz" işletim sistemlerinin PC'lerde çalışmasını engelleyebileceğini söylüyor.

Unified Extensible Firmware Interface (UEFI) firmware spesifikasyonları için yapılan değişiklik önerileri PC'lerin sadece PC içerisine gömülü anahtarlar ile dijital olarak imzalanmış imajlardan boot edilmesine izin vermesini öneriyor. Cambridge üniversitesinden Profesör Ross Anderson'a göre Microsoft bunun kullanıcılar tarafından aşılamayacak şekilde yapılmasının mecburi kılınmasını istiyor ve bu da alternatif işletim sistemlerini dışarıda bırakmak demek.

UEFI BIOS ROM firmware'in boot süresini kısaltmak ve güvenliği artırmak için dizayn edilmiş yeni hali. Windows 8'in temel parçalarından biri olan iskelet yapısı çeşitli CPU mimarilerinde çalışacak şekilde dizayn edilmiş.

Eğer UEFI taslağı değiştirilmeden uygulanırsa sadece OEM ve Microsoft anahtarları ile gelen sistemler bir Linux kopyasından boot etmeyebilir. Dijital imzalı bir Linux sürümü çalışabilir fakat bu da blogger Matthew Garrett'e göre bazı problemler yaratabilir:
"Öncelikle, GPL-olmayan bir bootloader'a ihtiyacımız olacak. Grub 2 GPLv3 altında çıkarılıyor ki imzalama anahtarlarını sağlamamız gerekiyor. GPLv2 altındaki Grub'da ise anahtar gereksinimi yok, fakat derlemeyi kontrol eden scriptlerin gereksinimi bunu dahil edebilir. Bu gri bir alan ve bu kötüye kullanılabilir.

İkincisi, yakın gelecekte kernel dizaynı kernelin kendisinin bootloader'ın bir parçası olması anlamına gelecek. Bu da kernelinde imzalanması gerekmesi demek. Kendi kernelini inşa etmek isteyen kullanıcı ve geliştiriciler için problem olacak. Son olarak, kendimiz imzalasak, anahtarlarımızın OEM tarafından dahil edilmesini sağlamamız gerekiyor."

Garrett henüz panik yapmaya da gerek olmadığını söylüyor.

Değişiklikler PC'lerde alternatif işletim sistemleri çalıştırmaya engel oluşturabilir. Anderson bunu kabul görmeyen Trusted Computing mimarisine (o zamanlar DRM kopya-koruma kısıtlamaları ile ilgiliydi) benzetiyor ve ondan daha beter olabileceğini söylüyor:
"Bu problemler en son 2003'de çıkmıştı, Trusted Computing FAQ ve ekonomik analiz ile karşı koyduğumuz zamanlar. Bu girişim geniş çapta tepki görünce geri adım atmıştı. Bu seferkinin etkileri, Linux ve FreeBSD gibi 'yetkisiz' işletim sistemlerinin hiç çalışmaması yüzünden, daha kötü olabilir. Eski moda bir Trusted Computing platformda en azından Linux çalıştırabilirdiniz - Windows Media Player için anahtarları alamazdı.
Microsoft'un işletim sistemi monopolünün donanıma sıçraması, daha fazla kısıtlama, daha az tüketici çözümü ve yenilik için alanın olmaması gibi sebeplerle felakete yol açabilir,

ALINTIDIR
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you freeKullanıcı avatarı
GAREZ
Bit
Bit
Mesajlar: 5
Kayıt: 21 Nis 2011, 21:31

Re: Windows 8 secure boot Linux'u dışarıda bırakabilir

Mesaj gönderen GAREZ » 27 Eyl 2011, 20:57

işte şerefsizlerin tekel olduğunu hatırlatma şekli budur...
Resim
Resim
confickerbelasiz forum isteriz...

Cevapla