Windows XP Gizli Komutları

Windows XP hakkındaki bilgi, belge ve ipucu paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
PeeRLeeSS
Megabyte1
Megabyte1
Mesajlar: 928
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:12
Konum: Osmaniye
İletişim:

Windows XP Gizli Komutları

Mesaj gönderen PeeRLeeSS »

Windows’un Bilinmeyen Dünyası

Bu yazıda Windowsun bilinmeyen yönlerini ve gizli komutlarını bulabilirsiniz.
Windows’un herkes tarafından bilinen basit ve kullanıslı ara yüzünün gerisinde, parametrelere dayalı çok sayıda komut yatar. Bu nedenle, profesyonellerle amatörleri birbirinden ayıranın aslında çok ince bir çizgi oldugunu söyleyebiliriz. Sizlerden gelen mektuplar ve e-postalar da gösteriyor ki, Windows içerisinde sunulan birçok komut, gerçekte pek az kisi tarafından biliniyor ve bu nedenle çogu basit sorunun çözümü, farklı firmaların gelistirdigi, hatta bazen bir hayli yüksek fiyatlarla satılan araçlarda aranıyor. Bu durumda ortaya çıkan tablo ise kullanıcıların bilinçsiz davranısları sonucu katlandıkları maliyetleri ortaya koyuyor: Geçtigimiz yıl Avrupa’da büyük sirketler arasında yapılan bir arastırma, firmalarda sırf Windows içerisinde yer alan komutlardan haberdar olunmadıgı için yapılan harcamaların yüz binlerce doları astıgını gösteriyor.


Windows’un sadece uzmanlarca tanınan bu komutları arasında yerel agda konforlu biçimde sohbet etmeyi saglayan Winchat’ten tutun da, programlar arası özel iletisim kanalı sayesinde performans artısı saglayan Ddeshare’e kadar çok sayıda kullanıslı araç yer alıyor. Profesyonellige uzanan yolda sizlere yardımcı olacak tüm Windows komutlarını bu yazıda sizler için bir araya getirdik.

Programlar arasında veri alısverisi

DDESHARE.EXE: Microsoft, Windows’un önceki sürümlerinde programlar arasında veri alısverisini saglamak üzere Dynamic Data Exchange (DDE) teknigini gelistirdi. Bu sayede programlar bir ya da daha fazla DDE kanalı üzerinden birbirleriyle iletisim kurabiliyor. İletisim için gerekli görülen tek sart ise programların aynı bilgisayar üzerinde çalısıyor olması. Çünkü ag üzerinden iletisime önceleri izin verilmiyordu, ancak daha sonra Windows uyumlu bir araç yardımıyla buna da imkan saglandı.DDE tekniginin kullanımı, yeni gelistirilen programlar ile birlikte her geçen gün yaygınlasıyor. Bu yüzden, Windows XP altında da ag erisimi için DDE paylasım araçlarına (DDESHARE.EXE) yer veriliyor. Programın baslatılmasının ardından, belirli programların aynı bilgisayar üzerinde veya ag üzerindeki diger bilgisayarlarda çalısan programlarla iletisim kurmasını ve dosyaları ortak kullanmalarını saglayabilirsiniz. Araç ile uzaktan erisim için güvenlik sınırlamaları olusturabilir veya belirli kullanıcıların ya da kullanıcı gruplarının DDE paylasımına katılabilmelerini saglayabilirsiniz. DDE paylasımı, baslı basına NETDDE hizmeti gibi çalısır. Paylasım aracına ise sadece ayarlar için ihtiyaç duyulur.

Sürücü dogrulama yöneticisi

VERIFIER.EXE: Çogu zaman sistem çökmelerinin veya programların sorun çıkarmasının basta gelen nedeni hatalı sürücülerdir. Windows altında çalısan “Sürücü Dogrulama Yöneticisi” (VERIFIER.EXE) yardımıyla, sorunları analiz ederek üstesinden gelebilir ve hatalı sürücüleri silebilirsiniz.
Dikkat! Sürücü dogrulama yöneticisi ile çalısırken Windows’un derinliklerine etki edebileceginizi unutmayın.

Yerel agda dahili sohbet aracı

WINCHAT.EXE: Yerel agınızda dahili e-posta alt yapısı kurulu bulunmasına ragmen, XP ag üzerinden iletisim kurulması için gerekli araçları da sunuyor. Bu gibi durumlarda, pek çok kullanıcı tarafından bilinmeyen sohbet aracı (WINCHAT.EXE) yardımınıza kosuyor. Baslat / Çalıstır penceresi üzerinde komut satırına “winchat.exe” yazıp Tamam’a tıklayarak programı baslatın.
Programın çalıstırılmasının hemen ardından, ekrana iki adet bos ve farklı alandan olusan program penceresi gelir: Pencerenin üstündeki alanda kendi yazdıgınız metinler, altındaki alanda ise iletisim kurulan diger kullanıcının yazdıgı metinler görülür. Çevirmeli tus takımı simgesine tıkladıgınızda ise, ag üzerinde mevcut tüm bilgisayarların sıralandıgı bir liste karsınıza gelir. Baglantı kurulmasını istediginiz bilgisayarı seçip Tamam’a tıklayın. Karsı yöndeki bilgisayar kullanıcısının iletisim kurması için, aktif hale gelen Gelen bir aramayı yanıtla simgesine tıklaması gerekir. Artık ag üzerindeki kullanıcılarla daha hızlı iletisim kurabilirsiniz. Sohbeti sonlandırmak içinse en sagdaki simgeye tıklamanız yeterli olacaktır.

Windows’un bilinmeyen sistem kilidi

SYSKEY.EXE: Windows XP, NT4 veya 2000 gibi NT tabanlı diger isletim sistemleri, nispeten “basit” Windows olarak adlandırılan Windows 95, 98 veya Me’den farklı olarak, kullanıcının mutlaka oturum açmasını gerektiriyor. Bu durumda bile, örnegin dizüstü bilgisayarınız çalındıgında sisteme kayıtlı parolaların güvenliginden süphe edebilirsiniz. Çünkü bu bilgisayara erisimi olan kötü niyetli biri, NT sisteminin güvenligini asabilir. Windows NT ve 2000 altında bu parolalar Security Managers (SAM) veritabanında saklanır.
Parolalar %windir%\System32\Config klasöründe yer alan SAM dosyasında, karısık degerler halinde yer alır. Bu nedenle Windows XP, 2000 ve Windows NT4’ün Service Pack 3 güncellemesinden itibaren sistem güvenligi için yenilikler gündeme geliyor. SAM veritabanını sifreleyen SYSKEY.EXE programı, sistem için kilit olusturur.
Programı baslattıktan hemen sonra Güncellestir üzerine tıkladıgınızda, SYSKEY.EXE üç farklı güvenlik seçenegi sunar:
Baslatma Parolası altında bir parola belirleyebilirsiniz. Bu sayede, sistemin açılısı sırasında oturum açma parolasından önce Syskey parolanızın girilmesi gerekir. Buna karsılık Sistemin ürettigi parola alanında yer alan Baslangıç Anahtarını Yerel Olarak Sakla” seçenegi, yüksek konfora ragmen düsük güvenlik sunar. Burada Syskey tarafından parola sorgulaması yapılır, dogru yanıt alındıgında SAM dosyası otomatik olarak desifre edilir ve oturumun açılması saglanır.
Diger seçeneklere kıyasla, Baslangıç Anahtarını Diskette Sakla seçenegi daha güvenlidir. Bu seçenek isaretlendiginde, Syskey, SAM sifresini bir diskete kaydeder. Anahtar, 16KB boyutundaki STARTKEY.KEY dosyasından olusur. Ancak ileride PC’nizin açılısı için bu dosyanın yer aldıgı diskete ihtiyaç duyulur. Güvenlik açısından, bu disketin bir kopyasını olusturun ve güvenilir bir ortamda saklamalısınız. Bu, unutkan kullanıcılar için büyük bir risk: Eger Syskey disketinizi evde unutursanız, yolculuk sırasında dizüstü bilgisayarınız sizin için büyük bir yükten baska bir sey olmayacaktır.

Tüm karakterlerin görüntülenmesi

CHARMAP.EXE: Trademark simgesinden Ohm isaretine, Peseta’dan Euro ve Yen para birimi isaretlerine kadar birçok karakter, çogu zaman klavye üzerinde direkt olarak erisim tusları bulunmadıgı için yazılamayabilir. Ancak Windows, yazı tipleri içerisinde yer alan bu karakterlerin kullanılması için basit bir araç sunuyor. Karakter Eslem aracı, yazı tipleri içinde yer alan tüm karakterlerin görüntülenmesini ve kopyalanarak farklı metinlerde kullanılmasını saglar. Gelismis Görünüm tusuna tıklayarak karakterlerin gruplanmasını kolaylastırabilirsiniz. Grupla menüsünden Unicode Alt aralıgı’nı seçin. Bu sayede ekrana gelen Grupla penceresinden, örnegin yazı tipini olusturan karakterler arasından sadece Latin harflerinin, genel noktalama isaretlerinin, para birimlerinin, üst/alt simgelerin, sayı biçimlerinin, matematik islemlerinin, sembol ve dingbat’lerin, Yunanca veya Arapça harflerin görüntülenmesini saglayabilirsiniz. Ayrıca seçilen karakterin tanımı, pencerenin altındaki bilgi satırında görülebilir. Aradıgınız karakteri listede bulduktan sonra üzerine tıklayarak seçmeniz ve Kopyala tusuna tıklamanız yeterli olacaktır. Bu menüye Baslat > Tüm Programlar > Donatılar > Sistem Araçları > Karakter İslem ‘e tıklayarak da ulasabilirsiniz.

Pano Defteri Görüntüleyicisi

CLIPBRD.EXE: Kullanıcılar Windows panosunu çogu kez farkına varmadan kullanırlar. Buna ragmen CLIPBRD.EXE komutu ve CLP dosyaları pek bilinmez. Oysa Windows Gezgini veya uygulamalar üzerindeki Düzen / Kopyala ve Düzen / Kes komutları tamamen Windows panosu üzerinden gerçeklestirilir. [Print Scrn] tusuna basılarak alınan ekran görüntüleri de yine bu panoda saklanır. Windows, bu araç sayesinde aynı zamanda hafızaya kopyalanan içerigin, ileride kullanılmak üzere CLP uzantılı dosyalar biçiminde saklanmasına da olanak saglar. Örnegin [Ctrl] + [C] tuslarına tıklayarak kopyaladıgınız içerigi sonradan kullanmak üzere bir dosyaya kaydetmek için Baslat / Çalıstır üzerinden “clipbrd.exe” komutunu çalıstırmanız ve Pano Defteri Görüntüleyicisi penceresinden Dosya menüsünden Farklı Kaydet üzerine tıklamanız yeterlidir.

Komut satırının bilinmeyen yüzü

CMD.EXE: Windows 2000, XP ve Server 2003 altında komut satırına erisim için kullanılan bu komutun Windows 98 / Me isletim sistemleri altındaki karsılıgı, command.com olarak bilinir.Genelde Baslat / Çalıstır menüsü üzerinden DOS komut satırına erisim için kullanılır. Ancak kullanıslı birçok parametreden pek az kisi yararlanabilir. Asagıda parametreleri ve açıklamalarını bulabilirsiniz: /C Dizenin belirttigi komutu yürütüp sonlandırır
/K Dizenin belirttigi komutu yürütüp kalır
/S Dizenin /C ya da /K (bkz asagı) sonrasında davranısını degistirir
/Q Yankıyı kapatır
/D Kayıt defterinden (bkz. asagı), AutoRun komutlarının çalıstırılmasını devre dısı bırakır
/A Bir boru ya da dosyaya giden iç komutların çıktısının ANSI olmasını saglar
/U Bir boru ya da dosyaya giden iç komutların çıktısının Unicode olmasını saglar
/T:fg Ön plan/arka plan renklerini ayarlar (daha çok bilgi için bkz. COLOR /?)
/E:on Komut uzantılarını etkinlestir (bkz. asagı)
/E:off Komut uzantılarını devre dısı bırak (bkz. asagı)
/F:on Dosya ve dizin adı tamamlama karakterlerini etkinlestir (bkz. asagı)
/F:off Dosya ve dizin adı tamamlama karakterlerini devre dısı bırak (bkz. asagı)
/V:on Geciken çevre degiskeni genislemesini sınırlayıcı kullanarak etkinlestir
/V:off Geciken çevre degiskeni genislemesini devre dısı bırak’&&’ komut ayırıcısı tarafından ayrılmıs birden çok komutun, tırnak isaretiyle belirlenmisse kabul edilecegini unutmayın. Ayrıca, uyumluluk için /X, /E:on ile aynı; /Y, /E:off ile aynı; /R ise /C ile aynıdır. Diger tüm anahtarlar göz ardı edilir. /C ya da /K belirtilirse, anahtardan sonraki komut satırının kalanı bir komut satırı olarak islenir; tırnak (”) karakterleri islenirken,
asagıdaki mantıktan yararlanılır:1. Asagıdaki kosulların tümü yerine getirilirse, komut satırındaki tırnak karakterleri tutulur:
- Hiçbir /S anahtarı yok
- En azından iki tırnak karakteri
- İki tırnak karakteri arasında hiçbir özel karakter yok; <>()@^|
- İki tırnak karakterleri arasında bir ya da birden çok bosluk karakteri var
- İki tırnak karakteri arasındaki dize çalıstırılabilir bir dosyanın adıdır.2. Yoksa, eski davranıs ilk karakterin bir tırnak karakteri olup olmadıgını görüp, bu durumda öncü karakteri sıyırıp toplu is dosyasındaki son tırnak karakterini kaldırarak, son karakterden sonraki metni tutar.
Komut uzantıları asagıdaki komutlara degisiklik ve/veya eklemeyi içerir:DEL ya da ERASE, COLOR, CD ya da CHDIR, MD ya da MKDIR, PROMPT, PUSHD, POPD, SET, SETLOCAL, ENDLOCAL, IF, FOR, CALL, SHIFT, GOTO, START, ASSOC, FTYPE
Not : Belirli ayarları almak için komutadı /? yazıp özelliklerini görüntüleyin.Geciken çevre degiskeni genisletmesi varsayılan olarak etkinlestirilmemistir. Geciken çevre degiskeni genisletmesini, /V:ON ya da /V:OFF anahtarıyla tüm CMD.EXE’nin belirli etkinlesmelerini etkinlestirip devre dısı bırakabilirsiniz.Tamamlama /F:ON anahtarıyla etkinlestirildiyse, kullanılan iki denetim karakterinden, [Ctrl-D], dizin adı tamamlaması için kullanılırken, [Ctrl-F] ise dosya adı tamamlaması için kullanılır.
Denetim karakterlerinden birini girdiginizde, tamamlama etkin duruma getirilir. Tamamlama fonksiyonu, yol dizesini imlecin sol yanına getirip, hiçbiri hazırda degilse bir joker karakteri ekleyip eslesen bir yol listesi olusturur. Ardından ilk eslesen yol görüntülenir. Hiçbir yol eslesmezse, bip sesi verir ve görüntüden çıkar. Sonra, aynı denetim karakterine tekrar basılırsa eslesen yol listesinde ilerlenir. Shift tusuyla denetim karakterine basmak, listede geriye dogru ilerlemeye neden olur. Satırı herhangi bir sekilde düzenleyip denetim
karakterine yeniden bastıgınızda, kaydedilmis eslesen yol listesi bırakılıp yeni bir tanesi üretilir. Dosya ile dizin tamamlama arasında geçis yaptıgınızda aynısı olur. İki denetim karakteri arasındaki tek fark, dizin tamamlama karakteri yalnızca dizin adlarıyla eslesirken, dosya tamamlama karakteri hem dosya hem dizin adlarını eslestirir. Dosya tamamlaması, (CD, MD ya da RD gibi) herhangi bir yerlesik dizin komutunda kullanılırsa dizin tamamlaması kabul edilir.
Tamamlama kodu, bosluk ya da diger özel karakter içeren dosya adlarını, eslesen yolun basına ve sonuna tırnak isareti koyarak dogru sekilde isler. Ayrıca, yedekledikten sonra bir satırdan tamamlamayı etkin duruma getirirseniz, tamamlanma noktasındaki imlecin sagındaki etkinlesmis metin atılır.
Tırnak gerektiren özel karakterler ise sunlardır: &()[]{}^=;!’+,`~

Windows Hatalarının Denetimi

DRWTSN32.EXE: Dr. Watson, bilgisayarınızda çalıstırılan herhangi bir programda hata olustugunda, hata ile ilgili bilgilerin görüntülenmesini saglayan bir hata kodlayıcısıdır. Teknik destek grupları bu bilgiler ısıgında program hatasının kaynagını ögrenebilirler. Dr. Watson, hata ile karsılasıldıgında “Drwtsn32.log” adında bir dosya olusturur ve bu dosya teknik servis sorumlularına farklı yollarla ulastırılabilir. Not: Windows XP, bilgisayarınızın hem kullanıcı modu hem de çekirdek modu (“stop” hata mesajları veya mavi ekranda görüntülenen hata mesajları) hatalarının gözlenmesini saglayan bir hata bildirim hizmeti sunar. Bu hizmet, hatalarla karsılasıldıgında raporlarının Microsoft’a gönderilmesini saglar. Microsoft Destek Uzmanlarının bilgisayarınızda olusturulan hata raporlarına erisimi mümkün olmadıgından, tüm hatalar gizli ve kimliksiz biçimde saklanır ve hata raporlama hizmeti sayesinde, internet üzerinden Microsoft’a gönderilir.

Yazı Tiplerini Kendiniz Tasarlayın

EUDCEDIT.EXE: Bu uygulama, sistemde kurulu yazı tipleri üzerinde yer alan karakterlerin degistirilmesine olanak tanır. Örnegin bir yazı tipi dosyası içerisinde derece simgesi yer almıyorsa, bir tane yaratabilir ve sanal olarak TTF dosyasına baglayabilirsiniz. Hatta kendi resminizi bile biraz küçültüp yazı tipi karakterleri arasına ekleyebilirsiniz.

Görme Bozuklukları İçin Büyüteç

MAGNIFY.EXE: Gerçek hayatta büyüteç, görme bozuklugu olan kullanıcılara en az seviyede islevsellik saglamak için hazırlanmıs pratik bir araçtır. Görme bozuklugu olan birçok kullanıcı, günlük kullanım için Windows altında daha fazla islevselligi olan bir büyütme hizmetine ihtiyaç duyar. Büyüteç aracını baslattıgınızda ekrana gelen ayar penceresi üzerinden, büyütme düzeyi ve büyütecin izledigi odak noktası belirlenebilir. Ayrıca Baslat / Çalıstır menüsü üzerinden ACCWIZ komutunu çalıstırarak, Erisilebilirlik Sihirbazı üzerinden Windows’un görme, duyma ve hareket gereksinimleriniz için yapılandırılmasını saglayabilirsiniz.

Özel Arsivlerin Hazırlanması

IEXPRESS.EXE: Windows Millennium sürümü içerisinde de yer alan bu araç, gelistirdiginiz uygulamaların otomatik olarak açılmasını ve sisteme kurulmasını saglayacak bir sihirbaz sunuyor. Baslat / Çalıstır penceresi üzerinden IEXPRESS.EXE uygulamasını çalıstırın. Eger hata mesajıyla karsılasırsanız Windows sürümünüzde bu programın yer almadıgı anlasılır. Program baslatıldıgında, kurulum paketi hazırlamak için baska bir yazılıma ihtiyacınız olmadıgını göreceksiniz. Hatta bu programı Winzip benzeri arsiv programları yerine kullanabilirsiniz.

Sistem Bilgisi

WINMSD.EXE: Bu komut, bilgisayarınızda yer alan donanımlar ve uygulamalar hakkında ayrıntılı bilgiler sunar. “Donanım Kaynakları”, “Bilesenler”, “Yazılım Ortamı”, “Internet Ayarları” ve Office sürümlerine baglı olarak, örnegin “Office 10 Uygulamaları” benzeri ana baslıklar içerir. “Sistem özeti” ana baslıgı altında ise Windows ve sistem kaynakları hakkında genel bilgilere ulasılabilir.

Windows XP Kurulum Yardımcısı

SETUPMGR.EXE: Kullanıcılar, isletim sisteminin kurulumu sırasında basit soruların yanıtlanması için bile çogu zaman bir saate yakın zaman harcarlar. Üstelik yeni bilgisayar kullanıcıları veya büyük sirketler için bu süreç dayanılmaz bir hal alabilir. Windows ile standart olarak sisteme yüklenmeyen ancak Kurulum CD’sinde yer alan Windows Kur Yöneticisi Sihirbazı aracı, kurulum sürecinde karsılasabileceginiz bilgisayar adı, yönetici parolası, ag ayarları ve benzeri soruları önceden bir kez yanıtlayarak unattend.bat adlı dosya altında toplamanızı saglar. Windows Kur Yöneticisi’nin adım adım kullanımını asagıdaki kutucukta bulabilirsiniz.

sifre ve Veri Temizleme Aracı

SYSPREP.EXE: Windows Kur Yöneticisi’ne benzer biçimde, Deploy.cab dosyası içerisinde yer alan Sistem Hazırlama Aracı, özellikle Windows XP Professional sürümünü tercih eden sistem yöneticilerinin isini kolaylastırıyor. Bu araç, tüm uygulamaların kurulumu ve sistem ayarları tamamlandıktan sonra, imaj dosyası olusturulmadan önce bilgisayar adı, seri numaraları ve SID bilgileri gibi tanımlayıcı verilerin silinmesini saglıyor. Uygulama gerekli adımları tamamladıgında isletim sistemi paketlenip yedeklenmeye hazır hale geliyor.

Adım Adım Kurulum Yöneticisi ile sistem kurulum otomasyonu

1-Windows XP CD’si üzerinden \Support\Tools klasörüne geçin. DEPLOY.CAB dosyası üzerine farenin sag tusuyla tıklayın ve dosyaları örnegin masaüstünde, Yönetim Araçları klasörüne açın.
2.Windows Kur Yöneticisi Sihirbazı’nı baslatmak için Yönetim Araçları klasöründe Setupmgr.exe dosyasına çift tıklayın ve ardından İler’ye tıklayın. Yeni bir yanıt dosyası olusturun ve İleri’’ye tıklayın.
3-Windows Katılımsız Yükleme’yi seçin, İleri’ye tıklayın. İsletim sistemi sürümü sorusunda Windows XP Home veya Professional sürümlerini seçin, ardından tekrar İleri’ye tıklayın.
4-Tam Otomatik seçenegini isaretleyin ve İleriye tıklayın. Kurulumun yürütülecegi konumu belirleyin ve İleri’ye tıklayın. Lisans sözlesmesini onaylayın ve tekrar İleri’ye tıklayın.
5-Windows Kur Yöneticisi penceresi üzerinden özel kurulum ayarlarınızın tamamlanması saglanır. Tüm gerekli bilgileri sırasıyla doldurun ve ardından Son tusuna tıklayın.
6-5. adımda belirlediginiz klasöre geçin ve kurulumu baslatmak için unattend.bat dosyasını çalıstırın. Bu islem sırasında Windows XP kurulum dosyalarının belirlenen konumda olması gerekir.
doruk101
Bit
Bit
Mesajlar: 17
Kayıt: 21 Şub 2007, 22:38

Mesaj gönderen doruk101 »

birçogunu biliyorum, ama paylasım için tesekkürler :)
Cevapla