Firefox ipuçları

Internet konusunda bilgi ve ipuçları paylaşım alanıdır.
Cevapla
tasarımcı77
Megabyte1
Megabyte1
Mesajlar: 825
Kayıt: 06 Eki 2010, 09:10

Firefox ipuçları

Mesaj gönderen tasarımcı77 » 31 May 2011, 15:32

Resim

1. Eklenti ve Temaları Güncel Tutma :
ilk adımımız güncellik. Eklenti ve temaları güncel tutmadığımız takdirde beklenmedik hafıza kullanımları yaratabiliyorlar. Özellikle java, adobe reader, flash, shockwave gibi eklentilerin güncellemelerini hiç ihmal etmemek gerekiyor. Ayrıca ek olarak bazı eklenti problemlerine de buradan ulaşabilirsiniz.

Kod: Tümünü seç

http://kb.mozillazine.org/Problematic_extensions
2. PDF dökümanlarını açma:
Default ayarda internet üzerinden bir pdf dökümanına tıkladığınızda direkt firefox un içerisinde açılır ve ram kullanımı bazen tavan yapar. Bunu küçük bir ayarla değiştirebiliriz.
Araçlar > Seçenekler > Uygulamalar menüsünden PDF açma ayarını resimdeki gibi Dosyayı Kaydet şeklinde değiştirebilirsiniz.3. indirme Geçmişini Temizleme :
indirme geçmişi çok fazla işe yaramayan bir özelliktir. Örneğin ben bir kez bile kullanmadım bugüne dek. Siz de benim gibiyseniz bu küçük ayarla indirme geçmişini saklamamasını sağlayabilirsiniz.
Araçlar > Seçenekler > Gizlilik menüsünden indirdiklerimi anımsa seçimini iptal edebilirsiniz. Durumu abartarak arama geçmişini de iptal ederek ayrı bir tasarruf sağlayabilirsiniz.4. Hafıza Kullanımını Kısıtlama :

Şimdi biraz Firefox un arkaplanına ineceğiz. Adres çubuğuna "about:config" yazın.Firefox bizi tehlikeli bir alana girdiğimiz konusunda uyarıyor ama biz dikkatli olacağımıza söz verip devam ediyoruz.Karşımızıa çıkan karmaşık ve gizemli sayfanın herhangi bir yerine sağ tuş tıklayıp Yeni > BooleanArdından gelen popup a "config.trim_on_minimize" yazıp OK liyoruz. Sonra tekrar teyid amaçlı gelen sayfaya da TRUE diyoruz.Firefox u yeniden başlatıp bir sonraki adıma geçebiliriz.

5. Firefox Memory Cache ( önbellek kullanımı ) :
Başlangıç ayarlarında Firefox kısıtlı hafıza kullanımı değil yüzde olarak hafıza kullanımı yapar. Bu önbellek boşluğu arttıkça firefox un kullanımı da artacak demektir. Bunu da yine bir kaç adımla kısıtlayabiliriz.

Yine derin Firefox dediğimiz "about:config" e aynı şekilde giriş yapıyoruz. Adres çubuğunun altında çıkan süzgeç (filter) kısmına "browser.cache.memory.enable" yazıp ilgili ayara ulaşıyoruz. Seçimi TRUE değilse çift tıklayarak değiştiriyoruz. TRUE ise diğer adıma geçiyoruz.Şimdi , sayfanın herhangi bir kısmına sağ tuş tıklıyor Yeni > integer diyoruz. Açılan pencereye "browser.cache.memory.capacity" yazıyoruz.Sonra bizden bir değer girmemizi isteyecek bu değer RAM imize göre değişkenlik gösterecektir.
- 256mb ram: 4096
- 512mb ram: 8192
- 1gb ram: 16384
- 2gb ram: 32768

buradan kendimize uygun değeri kutucuğa giriyoruz.


--örnekte 1gb ram için değer girilmiştir--

Böylece bu adımı da tamamlamış olduk.

DiKKAT : Eğer bu ayarı eski haline getirmek istiyorsanız aynı şekilde değer kısmına "-1 (eksi 1 )" girmeniz yeterlidir.

6. RAM BACK Eklentisi :

RAM kullanımınızda düzenleyici rol oynayacak eklentiyi buradan indirebilirsiniz.

Kod: Tümünü seç

https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/search/?q=ramback&cat=all
7. Yeniden Başlatma :
Firefox un bilgisayarınızı zorladığını hissettiğiniz anda kapatıp açabilirsiniz. Böyle hafıza kullanımı sıfırlanıp, tekrar başlayacaktır.

---Birkaç püf noktası :

1. Hızlı Arama ( search bar dahi kullanmadan )
FireFox üzerinde mouse ile seçili hale getirmiş olduğunuz herhangi bir metni adres çubuğuna sürükleyip enter'a bastığınızda google'ın kendimi şanslı hissediyorum özelliği kullanılarak sizi o arama ile ilgili ilk sonuca yönlendirecektir.

2- Search Bar'ın Yerini Değiştir
Search Bar ın yerini sevmiyorsanız toolbara sağ tuş ile tıklayıp Customize(Özelleştir) ardından search bar ı dilediğiniz yere taşıyabilirsiniz.

3- Aramalar Otomatik Yeni Sekmede Açılsın
Aramaların aynı sayfada açılıp çalışmaların yarım kalması canınızı sıkabilir. Küçük bir about:config ayarıyla tüm aramaların yeni sekmede açılmasını sağlayabiliriz.

Adres çubuğuna yine "about:config" yazıp sayfaya girdikten sonra “browser.search.openintab" ı bulun. Çift tıklayarak TRUE konumuna getirin.

4. Ziyaret Edilen Siteleri Seçerek Silebilme
Belki de kız arkadaşımızın, ailemizin ya da patronumuzun görmek istemeyeceği bir web sitesini ziyaret ettik. Temizlemek için tüm geçmişi silmenize gerek yok; ki bu şüphe çekecektir. Adres çubuğuna site adını yazıp altta gördüğünüzde üzerine gelip delete tuşuyla direkt silebiliriz.

5. Sekmeler Arasında Klavye ile Dolaşma
FireFox bir diğer kullanışlılığı sağlayan etmeni de kuşkusuz klavye kısayolları. Sekmeler arasında geçiş için CTRL + TAB kullanıyoruz. Ayrıca CTRL + 1,2,3 vs. denersek de ilgili sekmeye yani 1. , 2., ya da 3. sekmeye direkt olarak gidebiliyoruz.

6. İndirmelere Kolayca Başlama
İlgili linke ya da dosyaya gelip sağ tuş tıklayıp farklı kaydet yolunu izlemektense linki sürükleyip Toolbar daki downloads'a bırakabiliriz.

7. Sağ Tuş Korumalı Sitelerden Veri Çekme
Bazen sağ tuş korumaları canımızı sıkabiliyor. Bunun içinde Araçlar -> Safya bilgileri “media (görsel)” seçeneğinden sayfadaki medya dosyalarını görebilir ve buradan kaydedebiliriz.

8.Eğer sayfalarda iki ileri bir geri yapmak istemiyorsanız
Herzaman gireceğiniz yeni linkleri aynı İE'de de olduğu gibi mouse orta tuşuna basarak yeni bir sekmede yada benim gibi (bende artık alışkanlık oldu) shift'e basılı tutarken linke tıklayarak yenibir pencerede açabilirsiniz.

alıntıdır.

not:bilgilerin bazıları firefox 4.0 için güncel değildir. yeni yöntemler ve uygulama sonuçları forumda mevcuttur.
En son lord_leo tarafından 31 May 2011, 16:56 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Sebep: başlık ve bilgi düzenlendiCevapla