Windows XP İçin Daha Hızlı Açılış İpuçları

Windows XP hakkındaki bilgi, belge ve ipucu paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
abraxas07
Kilobyte2
Kilobyte2
Mesajlar: 387
Kayıt: 15 Ağu 2006, 14:24
Konum: Akdeniz

Windows XP İçin Daha Hızlı Açılış İpuçları

Mesaj gönderen abraxas07 »

Windows XP İçin Daha Hızlı Açılıs İpuçları
Windows XP kullanıyorsunuz iyi güzel ama açılısta beklemek uzun mu sürüyor? Cevabınız evetse bu yazıyı sonuna kadar dikkatlice okuyun derim.


WindowsXP Açılısta Hangi Adımları İzliyor?
1-) WindowsXP öncelikli olarak islemciden aldıgı güçle çalısmaya baslar. Çalısmasına basladıgı anda ilk yaptıgı sey bilgisayarınıza baglı olan harddiski veya harddiskleri kesfetmektir. Böylece açılıs dosyalarının nerede yüklü oldugunu bulur ve çalısması için onları RAM'e tasır.
2-) Ardından Windows'un yüklenmesine geçer ve Registry yani kayıt defterine ulasır ; baslangıçta yapmasını söyledigi seyleri islemciye ileterek açılısı basarı ile yürütmeye devam eder.
3-) Sonra, bilgisayar çalısır durunda iken kullanacagı aygıtların sürücülerini aktif hale getirir.
4-) Daha sonra ekrana görüntüyü iletir ve görüntünün kesintisiz akmasını sürdürmesi için islemciye bilgi sunar.
5-) Son olarak bilgisayar üzerinde yüklü kullanıcıya giris yaparak masaüstünü görüntüler ve bilgisayarın açılısını tamamlar.


Yukarıda saydıgım asamaların her birinde bilgisayarı yavaslatacak ekstra bir islem size bas agrısı yapacaktır. Örnegin isletim sistemi açısından kullanımı zor bir aygıt sürücüsü, registry içindeki alâkasız bir kayıt veya baslangıçta registry üzerinden çalıstırılan gereksiz programlar, dogru yüklenmemis ekran kartı sürücüleri, masaüstünün çok kalabalık ve ekran resminin yogun olması açılısı yavaslatacak baslıca nedenlerdir. Bu durumda yapılması gerekenler sunlardır:


Açılısı Hızlandırmak İçin Altın İpuçları
1-) Yapılması gereken ilk sey bilgisayarınızdaki donanımların gerçek ve XP uyumlu en son sürücülerinin yüklü oldugundan emin olmaktır. Eger emin degilseniz en kısa zamanda XP uyumlu donanım sürücülerini yükleyin. Bilgisayarınızdaki mevcut sürücülerden hangisinin XP ile uyumlu olup olmadıgını windows'un yerlesik Dosya İmza Dogrulaması aracıyla kontrol edebilirsiniz. Bu araca ulasmak için Baslat menüsünden Çalıstır'a girin ve sigverif yazıp Tamam butonuna tıklayın. Karsınıza gelen pencerede Baslat butonuna tıklayarak kontrol islemini baslatabilirsiniz.
Resim
2-) İkinci olarak sistem kaydı temizlenmelidir. Bunu kendiniz de yapabilirsiniz. Baslat menüsünden Çalıstır'a girin ve açılan pencereye regedit yazıp klavyenizden Enter tusuna basın. Açılan kayıt defterin düzenleyicisinde su yolları izleyin:
HKEY_CURRENT_USER ve HKEY_LOCAL_MACHİNE anahtarları altındaki Sofware>Microsoft>Windows>CurrentVersion>Run
"Run" anahtarı altında yer alan tüm gereksiz gördügünüz baslangıç degerlerini silin.
Resim
DİKKAT !
Kayıt defterinde degisiklik yapmak tecrübesiz kullanıcılar için sakıncalıdır. Yeterince tecrübeniz yoksa http://www.nirsoft.net/utils/strun.html adresindeki StartupRun yazılımını veya http://codestuff.cjb.net/ adresindeki daha ayrıntılı olan Starter yazılımını kullanabilirsiniz. İki yazılım da ücretsizdir.
Resim
3-) Masaüstünüz çok kalabalık olmasın. Masaüstünüzün temiz olduguna kanaat getirinceye kadar gereksiz simgeleri temizleyin. Temizleme islemini kendiniz yapabileceginiz gibi sizin yerinize Windows da yapabilir.

Masaüstünde bos bir yere sag tıklayın ve Özellikler'e girin. Açılan pencerede ilk önce üst taraftaki Masaüstü sekmesine daha sonra da alt taraftaki Masaüstünü Özellestir... butonua tıklayın.Yeni pencerenin altındaki Masaüstünü simdi Temizle butonuna tıklayarak temizleme islemini baslatabilirsiniz.

Eger isterseniz Masaüstü Temizlik Sihirbazı'nı 60 günde bir çalıstır seçenegini isaretleyerek windows'un 60 gün boyunca kullanmadıgı masaüstü ögelerini otomatik olarak kaldırmasını saglayabilirsiniz.
Resim
4-) Duvar kagıdınızın boyutları uygun degilse masaüstünüze uygun bir duvar kagıdı seçin. Yani masaüstünüzün çözünürlügü 1024x768 ise resminizin tam bu boyutlarda olmasına dikkat edin. Aksi halde windows onu masaüstünüze uyarlamak için ekstra islem zamanı harcayacaktır.
Bana kalırsa duvar kagıdı kullanmamak en iyi çözüm. Sadece arkaplana gözlerinizi yormayan bir renk ataması yapın yeter.

5-) Düzenli aralıklarla disk birlestirme (defragmentasyon) islemini mutlaka yapın. Çünkü windows dosyaları yazarken diskin bos gördügü herhangi bir noktasına dagınık bir sekilde yazıyor. Eger bir de sabit diskinizdeki cluster'ların boyutları olması gerekenden daha küçükse dosyaları mecburen parçalara bölüyor. Parçalanmıs olan dosyaları okumak haliyle daha uzun zaman alır. Elbette windows açılıs dosyaları da bu olumsuz durumdan etkilenirler. Sonuç olarak üzerinde defragmentasyon yapılmamıs bir sabit disk windows'un açılısı süresini uzatır.

Her ne kadar windows'un kendi içerisinde bir disk birlestirme aracı olsa da ben size daha profesyonel bir yazılım öneriyorum. İsmi O&O Defrag Professional olan bu yazılımı http://www.oo-software.com/ adresinden bilgisayarınıza indirebilirsiniz. "Bir kere ayarla ve Unut" özelligi sayesinde disk birlestirme islemlerini yazılım gerektigi zamanlarda kendisi sizi rahatsız etmeden otomatik olarak yapacaktır.
Resim
6-) Bu islemleri yaptıktan sonra http://download.microsoft.com/download/ ... s-Tool.exe
tıklayarak Bootvis ismindeki ve yaklasık 350 kb boyutundaki küçük programı indirin. Microsoft bu yazılımı Windows XP'nin açılısını düzenlemek için özel hazırlamıstır. Gerçi bir zaman sonra bu yazılımı gelistirmeyi bırakmıstır ama hala Windows XP'nin açılısını hızlandırmak için kullanabilecegimiz en basarılı çözümlerden birisidir.
Resim

Programı indirdikten ve kurduktan sonra tüm uygulamaları kapatın ve Bootvis programını çalıstırın. Trace menüsü altından Next Boot seçenegini seçin ve onaylayın. Bilgisayarınız yeniden baslatılacak ve açılısınız izlenecektir. Açılıs tamamlandıgında hiçbir sey yapmadan bekleyin. Bootvis kendiliginden çalısacak ve bilgisayarınızın açılıs boyunca yaptıgı islemleri raporlayacaktır.

Raporlama isleminin ardından program yeniden baslatın ve Trace menüsünden Optimize System seçenegin tıklayarak onaylayın. Bilgisayar yeniden düzenlenecek ve açılısınız hızlandırılacaktır...

ALINTIDIR...

Elbette gözbebegimiz XP Speed programı da makinanız için en etkili yardımcı,unutmayın...
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Mesajlar: 34690
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek

Mesaj gönderen velociraptor »

paylasim icin tesekürler
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free
Kullanıcı avatarı
mavigece
Megabyte1
Megabyte1
Mesajlar: 949
Kayıt: 16 Mar 2006, 08:55
cinsiyet: Erkek
İletişim:

Mesaj gönderen mavigece »

gerçekten güzel bir derleme olmus arkdasım.
ellerine saglık...
http://www.devasabilisim.com.tr - http://www.sefaaydin.net
Kullanıcı avatarı
theArcher
Byte2
Byte2
Mesajlar: 88
Kayıt: 27 Tem 2006, 02:29

Mesaj gönderen theArcher »

Güzel bilgiler..Paylasım için tessekkürler..
Cevapla