Wordpress i localhosta nasıl taşabilirim?

Web tasarım, Web Programlama ve script dilleri konuları buraya
Kullanıcı avatarı
Mendenn
Gigabyte2
Gigabyte2
İletişim:

Wordpress i localhosta nasıl taşabilirim?

Mesaj gönderen Mendenn » 06 Şub 2011, 13:56

1- gerçek hostaki dosyaların ve veritabanın bir yedeğini aldım.
2- bilgisayardaki hostumda aynı isimde veri tabanı oluşturup, içer aktar yöntemi ile database i aktardım.

3- Sonra gerçek hostaki sanalda wp adında klasör oluşturup wordpress kurmayı denedim.
Error establishing a database connection hatasını alıyorum. (Değerleri gerçek hostaki wp-config.php dosyasına bakarak girdim. Veri tabanı adı, kullanıcı adı ,şifre ve tablo önekini doğru yazıyorum)

taşımaya çalışıyordum, yukarıdaki adımları denedim olmadı. Başka nasıl yapılırım?

Yaptığım adımları tekrar kontrol ettim tek eksik bilgimden dolayı şu noktayı atlamışım. veri tabanını içe aktar yaptıktan sonra ben hala veritabanı (database) adı , kullanıcı adı ve şifresinin gerçek hosta ile aynı olacak diye düşünüyordum. işte orda yanılmışım. İçe aktar yaptıktan sonra kullanıcı adı ve şifre otomatik olarak sıfırlanıyor. yani

define('DB_NAME', 'wpdeneme');

/** MySQL database username */
define('DB_USER', 'root');

/** MySQL database password */
define('DB_PASSWORD', '');

Tekrar özetleyecek olur isem:

1- Gerçek hostaki dosyaların bir yedeğini alın.
Database (veritabanınızın) yedeğini alın.

2- Sanal Hostta phpMyAdmin panelini kullanarak bir veritabanı oluşturun
(ben gerçek hosttaki veri tabanımın adını yazdım siz farklı bir isimde verebilirsiniz.)

3- Sanal Hostta phpMyAdmin panelini açık iken oluşturduğunuz veri tabanını seçip İçeri Aktar seçip Göz attan veritabanınızın (database inizi) gösterin ve yükleyin.

4- şimdi gerçek hostta nereye wordpress i kurmuş iseniz. oraya wordpress i kurun.
( ben wp adlı bir klasöre kurduğum için sanalda da wp adlı klasör oluşturup wordpress i oraya kurdum.)

5- Wordpress i kurar iken amacım doğrultusunda ( ama taşıma yapıyoruz) veritabanı bilgilerime bağlanmak için wp-config.php dosyasını bir metin editörü açıp düzenleyelim.

define('DB_NAME', 'wpdeneme'); İçeri aktar kısmında verdiğiniz veritabanının adı olmalı.

/** MySQL database username */ eğer İçeri aktar dan sonra bir kulanıcı belirlemiş iseniz bu kısım böyle kalmalı.

define('DB_USER', 'root');

/** MySQL database password */ İçeri Aktarım sonra şifre belirlememiş iseniz burayıda boş bırakın.
define('DB_PASSWORD', '');

/** MySQL hostname */
define('DB_HOST', 'localhost');

/** Database Charset to use in creating database tables. */
define('DB_CHARSET', 'utf8');

/** The Database Collate type. Don't change this if in doubt. */
define('DB_COLLATE', '');

6- son olarak gerçek hosttan yedeklediğiniz dosyaları kurulumunu yaptığınız dizine ( ben wp kurduğum için wp dizine kopyaladım.) kopyalayın. YALNIZ wp-config.php dosyasını almayın.

7- Artık wordpress i taşıdık. :D. ....

Peki wordpress in kurulu olduğu dizini değiştirmek ister isek nasıl bir yol izlemeliyiz.? bir fikri olan var mı?
Beni bir tek sen anladın ama sende yanlış anladın be gülüm..!

Kullanıcı avatarı
Mendenn
Gigabyte2
Gigabyte2
İletişim:

Re: Wordpress i localhosta nasıl taşabilirim?

Mesaj gönderen Mendenn » 06 Şub 2011, 15:05

neti kapatınca olmadığını gördüm? :(

edit:

Aşağıdaki eklentiyi kullanarak içi bütün linkleri yeni taşıdığım local hosta göre düzenledim.

Download the Update URLs plugin

Resim

Resim

Resim

Resim

Şuan için bir sorun yok...

Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3

Mesaj gönderen velociraptor » 06 Şub 2011, 23:12

viewtopic.php?f=17&t=83304
sanirim zamaninda kendim calip kendim oynamisim , cünkü aylar hatta yillar önce adim adim verdigim aciklamalarin anlasilmadigini görüyorum
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free

Kullanıcı avatarı
Mendenn
Gigabyte2
Gigabyte2
İletişim:

Mesaj gönderen Mendenn » 06 Şub 2011, 23:33

Tarkan abi, o verdiğin link i inceledim ama ordaki resimler bende çıkmıyor. Bütün gün yardırdım durdum. Önceden ilgim yoktu bu tür şeylere o yüzden önemsememiştim. Ama belli bir zaman sonra ihtiyaç oldu. uğraş uğraş dur :D... Az kaldı diyorum. bakıyorum bişey eksik onu ara dur. Nerden bulaştım bu işe :D...

Kullanıcı avatarı
drog_1
Megabyte3
Megabyte3

Mesaj gönderen drog_1 » 06 Şub 2011, 23:40

bu günkü eklenti bolluğunda php ile oynamaya gerek kalmadan pek çok şey yapılabilir
adları aynı yapıldığında sadece içeriği aktarsan yeterli
o da 30-40 saniyelik iştir....

Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3

Mesaj gönderen velociraptor » 07 Şub 2011, 05:47

Kapattigimiz anasayfaya ait linkler , o nedenle cikmiyor
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free