Bilgisayar her başladığında XP'yi etkinleştirmeniz isteniyor

Windows XP hakkındaki bilgi, belge ve ipucu paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
burak_dalkir
Gigabyte2
Gigabyte2
İletişim:

Bilgisayar her başladığında XP'yi etkinleştirmeniz isteniyor

Mesaj gönderen burak_dalkir » 03 Oca 2011, 11:04

Başlamadan önce
Bu adımları tamamlamak için aşağıdakilere sahip olmanız gerekir:
Windows XP CD'si. Veya, Windows XP CD'sindeki i386 klasöründe yer alan dosyaların bulunduğu bir klasöre erişim.
Yönetici hakları ve izinleri olan bir hesap.
Adım 1: Bilgisayarı güvenli modda başlatma
Bilgisayarı başlatın.
Bilgisayar Power On Self Test'i (POST) tamamladığında, art arda F8 tuşuna basarak Windows Gelişmiş Seçenekler menüsünü açın.
Windows Gelişmiş Seçenekler menüsünde, ok tuşlarını kullanarak Güvenli Mod seçeneğini belirleyin ve ENTER tuşuna basın.
Başlatmak istediğiniz Windows işletim sistemini ok tuşlarını kullanarak seçin ve ENTER tuşuna basın.
Bilgisayar güvenli modda çalışırken, yönetici hakları ve izinleri olan bir hesap kullanarak oturum açın. Daha sonra, Windows'un güvenli modda çalıştığını bildiren iletide Evet'i tıklatın.
Adım 2: Kayıt Defteri Düzenleyicisi'ni başlatma
Başlat'ı ve sonra Çalıştır'ı tıklatın, regedit yazın ve Tamam'ı tıklatın.
Adım 3: RESETS kayıt defteri alt anahtarını kaldırma
Kayıt Defteri Düzenleyicisi'nde, Bilgisayarım'ı ve ardından HKEY_LOCAL_MACHINE öğesini genişletin.
SOFTWARE'i ve ardından Microsoft'u genişletin.
Windows NT'yi ve sonra da CurrentVersion'ı genişletin.
Winlogon'u ve ardından Notify'ı genişletin.
Notify altında, RESETS öğesini sağ tıklatın ve sonra da Sil'i tıklatın.
RESETS alt anahtarını kaldırma işlemini doğrulamak için Evet'i tıklatın.

Not Kayıt Defteri Düzenleyicisi'nden çıkmayın. Kayıt Defteri Düzenleyicisi, "Adım 4: Kayıt defterini değiştirerek Windows'un etkinliğini kaldırma" bölümünde kullanılacaktır.
Adım 4: Kayıt defterini değiştirerek Windows'un etkinliğini kaldırma
Kayıt Defteri Düzenleyicisi'nde, Bilgisayarım'ı ve ardından HKEY_LOCAL_MACHINE öğesini genişletin.
SOFTWARE'i ve ardından Microsoft'u genişletin.
Windows NT'yi ve sonra da CurrentVersion'ı genişletin.
CurrentVersion altında, WPAEvents'i tıklatın.
Kayıt Defteri Düzenleyicisi'nin sağ bölmesinde (konu alanında), OOBETimer öğesini sağ tıklatın ve ardından Değiştir'i tıklatın.
İşaretçiyi Değer verisi kutusuna yerleştirin. Daha sonra, Değer verisi kutusunda görünen karakterleri değiştirin.
Tamam'ı tıklatın.

Not Bu adım Windows'un etkinliğini kaldırır.
Kayıt Defteri Düzenleyicisi'nden çıkın.
Adım 5: Bozuk Windows etkinleştirmesi dosyasını yeniden adlandırma
Başlat'ı tıklatın, Çalıştır'ı tıklatın, cmd yazın ve Tamam'ı tıklatın.
Komut istemine şu komutu yazın ve ENTER tuşuna basın:
ren %windir%\system32\WPA.dbl wpa.old
Bu komut WPA.dbl dosyasını WPA.old olarak yeniden adlandırır.
Adım 6: CD veya DVD sürücü harfini belirleme
Windows CD'sini sürücüye yerleştirin.
Başlat'ı ve sonra Bilgisayarım'ı tıklatın.
Taşınabilir Depolama Sürücüleri altında görünen CD sürücü harfini veya DVD sürücü harfini not alın. Bu sürücü harfini sonraki adımda kullanmanız gerekecektir.
Adım 7: Bozuk Windows etkinleştirmesi dosyasını değiştirme
Başlat'ı tıklatın, Çalıştır'ı tıklatın, cmd yazın ve Tamam'ı tıklatın.
Komut istemine şu komutu yazın ve ENTER tuşuna basın:
expand sürücü :\i386\wpa.db_ %windir%\system32\wpa.dbl
Bu komutta, sürücü yerine, Windows CD'sini içeren sürücünün harfini kullanın.

Örneğin, Windows CD'si D sürücüsündeyse, komut aşağıdaki gibi olmalıdır:
expand d:\i386\wpa.db_ %windir%\system32\wpa.dbl
Bu komut, Wpa.dbl dosyasının bir kopyasını Windows CD'sinden ayıklar. Ardından, bu dosyayı Windows yüklemesinin System32 klasörüne yerleştirir.
Komut isteminde görüntülenen çıktıyı inceleyin. Komut başarıyla çalıştırılırsa, aşağıdakine benzer bilgiler görüntülenir:
Microsoft (R) Dosya Genişletme Yardımcı Programı Sürüm 5.1.2600.0 Telif Hakkı (C) Microsoft Corp 1990-1999. Tüm hakları saklıdır. d:\i386\wpa.db_ dosyası c:\windows\system32\wpa.dbl konumuna genişletiliyor. d:\i386\wpa.db_: 2222 bayt, 2126 bayta genişletildi, -5% artış.
exit yazın ve ENTER tuşuna basarak komut isteminden çıkın.
Adım 8: Komut dosyasıyla ilişkili dosyaları kaldırma
Başlat'ı ve ardından Ara'yı tıklatın.
Ne aramak istiyorsunuz altında, Tüm dosya ve klasörler'i tıklatın.
Dosya adının tamamı ya da bir kısmı kutusuna aşağıdakini yazın ve Ara'yı tıklatın:
reset5.exe; reset5.dll; reset5.dat; reset5.dt*; srvany.exe
Bu eylem, aşağıdaki dosyaların tümü için bir arama gerçekleştirir:
Reset5.exe
Reset5.dll
Reset5.dat
Reset5.dt*
Srvany.exe
Not Windows Masaüstü Araması gibi farklı bir arama aracı kullanırsanız, bu aracı kullanarak bu dosyaları tek tek arayın.
Arama Sonuçları iletişim kutusunun sonuçlar bölmesinde, her bir dosyayı sağ tıklatın ve sonra da Sil'i tıklatın.
Dosyayı kaldırma işlemini doğrulamak için Evet'i tıklatın.
Bu dosyaları kaldırmayı tamamladığınızda, Arama Sonuçları iletişim kutusunu kapatın.
Bilgisayarı yeniden başlatın ve Windows'un normal modda yeniden başlatılmasını sağlayın.
Adım 9: Windows'u yeniden etkinleştirme
Başlat'ı tıklatın, ardından sırasıyla Tüm Programlar'ın, Donatılar'ın ve Sistem Araçları'nın üzerine gidin ve sonra Windows'u Etkinleştir'i tıklatın.
Windows Ürün Etkinleştirme Sihirbazı tarafından Windows'u etkinleştirmeniz istenirse, sihirbazdaki yönergeleri izleyerek Windows'u etkinleştirin.
Bilgisayarı yeniden başlatın ve "Adım 9: Windows'u yeniden etkinleştirme" bölümündeki 1. adımı yineleyerek Windows Ürün Etkinleştirme Sihirbazı'nı yeniden başlatın. Bu adım, sihirbazın Windows'u etkinleştirmenizi bir daha istemediğini doğrulamak için gerçekleştirilir.
Windows Ürün Etkinleştirme Sihirbazı'nda "Windows zaten etkinleştirildi" iletisi görüntülenirse, Tamam'ı tıklatarak sihirbazdan çıkın.
ne olduğu nasıl olduğu önemli değildir,nedenlerin bir anlamı yoktur. sonuçlar önemlidir. sonuca gitmek önemlidir.