Sogukta cep telefonlarina dikkat

Cep telefonlarıyla ilgili bilgi paylaşım alanıdır
Cevapla
Kullanıcı avatarı
%TuNcAy%
Kilobyte4
Kilobyte4
Mesajlar: 673
Kayıt: 04 May 2006, 21:20
cinsiyet: Erkek
Konum: Hollanda
İletişim:

Sogukta cep telefonlarina dikkat

Mesaj gönderen %TuNcAy% » 27 Ara 2010, 17:17

Cep telefonlarıda üşür.

Sıfırın altında hava sıcaklığı, buz ve kar Türkiye'yi esir almış durumda. Bu sadece insanları değil telefonları da etkiliyor.
Maxicep.com - Cep telefonlarıda üşür.
Yağmur, soğuk ve sık sıcaklık değişimleri telefonunuza zarar verebilecek tehlikelerden bazılarıdır ve her yıl kış ayıyla birlikte tekrarlar. Kim ayrılmaz bir parçamız olan telefonunu evde bırakmak ister ki ?

Aslında soğuk, telefonların en büyük dostu olarak bilinir ama her zaman değil.

Şiddetli soğuklar; ekran, işlemci ve bataryanızın fonksiyonlarını yitirmesine sebep olabilir. Ayrıca nem ve yağmurda telefonunuzun bileşenlerine zarar verebilir, hatta telefonunuzun ölümüne sebep olabilir. Kim telefonunun ölümünü seyretmek ister? Eğer sizde telefonunuzu bekleyen tehlikeleri görmek istiyorsanız detaylara göz atın.

Soğuk kış şartları
Her ne kadar üreticiler telefonların çok şiddetli soğuklarda bile kullanılabildiğini garanti etseler de, verdikleri bu garanti sadece kullanılabildiğini söylüyor, ne kadar kullanılabildiğini değil. Gittikçe şiddetini arttıran soğuklarda batarya ömrü azalıyor ve bu hem telefonunuzun kullanım süresine hem de konuşma sürenize yansıyor. Eğer telefonunuzu koruyucu kap olmadan kullanırsanız, dokunmatik ekranınızın dokunmalara verdiği tepki süresi artabilir ve dokunmatik ekranınız çekilmez bir hal alabilir.

Ekran çatlamaları
Ekran ve dondurucu soğuklar, tümüyle çok hassas bir konu. Dondurucu soğuklar sebep oldukları sıcaklık değişimleriyle ekranınızın çatlamasına neden olabilir. Yeni trend cep telefonları ve hatta iPhone bile bu konuda korumasız. Bu hasarlarda tamir için fahiş miktarlar gerekebilir. Üreticiler bu tip hasarları garanti kapsamına almıyorlar.

İpucu : Sıcakken şarj edin
Telefonunuzu şarj etmeden önce bataryayı oda sıcaklığına getirin. Bu şekilde bataryanız daha fazla akım depolayabilir.

İpucu : Yeniden canlandırmak
Acilen telefon mu etmeniz gerekiyor ? Ama bataryanız kış uykusunda mı ? Bataryanızı çıkartıp ellerinizle ısıtmanız size yardım edebilir, bu şekilde telefonunuzu birkaç dakika elektrik sağlayabilirsiniz.

İpucu : Ekstra batarya
Telefonunuzu kullanmayı tehlikeye atmak istemiyorsanız, çantanızda ayrı bir batarya taşıyabilirsiniz. Dikkat : Sadece telefon markanızın ürettiği bataryaları kullanın. Diğer bataryalar çalışmayabilir.

İpucu : Sıcaklık değişimleri
Dışarıdan geldiniz ve telefon ile konuşmak istiyorsunuz. Bunun için telefonunuza yarım saat zaman vermelisiniz. Telefonunuz ilk olarak artı sıcaklıklara gelene kadar beklemelisiniz. Örneğin telefonunuzu ortalama oda sıcaklığındaki bir yere bırakın bu şekilde telefonun içinde yaşanabilecek yoğunlaşmayı önleyebilirsiniz.

İpucu : Uygun telefon kabıyla kullanmak
Telefon kapları telefonunuzu tehlikelerden ve düşüp kırılmaktan koruyabilir.

İpucu : Sıcak tutmak
Telefon kapları her ne kadar telefonunuzu korusa da soğuktan yeteri kadar korumuyor. Bunun için kap kullansanız bile telefonunuzu cebinizde veya çantanızda taşımanızı tavsiye ediyoruz. Telefonunuzu uzun süre soğukta tutmayın, arabada bırakmayın. Küçük bir çantaya, sırt çantanıza veya cebinize koyun. Bu şekilde telefonunuzun bataryasında veya ekranında yaşanabilen donmayı önleyebilirsiniz.

İpucu : Kuru tutmak
Yağmur veya kar yağsa bile telefonunuzu kullanmak istiyorsunuz ama telefonunuzu kar'ın üzerindeyken çıkartmanız tehlikeli olabilir. Uygun bir kulaklık setiyle telefonunuz çantanızda olsa bile konuşmaya devam edebilirsiniz.

------------

Buz veya kar - soğuk havaların güçlü etkileri, telefonunuzun pil gibi parçalarına zarar verebilir. Bu tatsız sürprizleri bir kaç ipucuyla önleyebilirsiniz.

Örneğin :
- Telefonunuzu dış cebinizde taşımayın iç ceplerde taşımanız telefonunuzun buzlanmasını önler.
- Telefonunuzu yüksek sıcaklık değişimlerinden koruyun. Çünkü telefonunuzda için yoğunlaşma meydana gelebilir ve bu büyük zararlara yol açabilir.
- Kim karda yürürken gelen aramaları kaçırmak istemiyorsa, telefonunu daha az işlem ile açabilecek şekilde ayarlamalıdır.
- Telefonunuzun düşmelerden ve darbelerden korumak için bir koruma kabı almanızı tavsiye ediyoruz, koruma kabı sayesinde aynı zamanda telefonunuzu sıcakta tutabilirsiniz.Cevapla