Windows Vista Nasıl Kaldırılır?

Xp nin takipçisi bu işletim sistemi hakkında bilgi paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Mesajlar: 31695
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek

Windows Vista Nasıl Kaldırılır?

Mesaj gönderen velociraptor »

Windows Vista Nasıl Kaldırılır?
Windows Vista’ nın eski versiyonunu kaldırıp son versiyonunu kurmak istiyorsunuz veya Vista’ yı begenmediniz, sisteminiz yetmedi… bu gibi nedenlerden dolayı Vista’ yı kaldırmak istiyorsunuz. Vista’ nın bulundugu bölüme format atarsanız boot yöneticisi yine yerinde durur.
simdi öncelikle Vista’ nın boot düzenini anlayıp ardından Vista’ yı temiz bir sekilde sistemden nasıl kaldıracagımızdan bahsedecegiz.
Windows Vista daha hızlı ve güvenli boot bilesenleri içeriyor. “Ntldr” yerine artık Windows Boot Manager(Bootmgr) ve “winload.exe” var, ayrıca Windows açılırken ntldr’ ın okudugu isletim sistem(ler)inin disk üzerindeki yerini gösteren, yükleme seçeneklerini içeren “boot.ini” dosyası yok yerine registryde tutulan Boot Configuration Data (BCD) var.
Windows Vistanın açılısı su sekilde gerçeklesiyor;
1. BIOS, diskin ilk sektöründe bulunan Master Boot Record’ u (MBR) yüklüyor.
2. MBR, sistem biriminin boot sektörünü yüklüyor.
3. Boot sektörü ise Bootmgr.exe (Windows Boot Manager) yi yüklüyor.
4. Boot Manager, Boot Configuration Data (BCD) yı inceler ve boot menüsünü gösterir. Eger bu menüde Vista’ dan önceki bir Windows versiyonu seçilirse Boot Manager kontrolü “ntldr” a verir…
Windows Vista’ yı kaldırma;
Aslında burada Vista’ nın boot menüsünü nasıl kaldıracagımızdan bahsedecegiz. Çünkü Vista’ nın bulundugu bölümü silmek veya diski formatlamak problem degil. Baslamadan önce Acronis True Image gibi bir programla Windows ve MBR’ ın ya da 2. yöntemde bahsedecegimiz VistaBootPRO programıyla kolayca boot menüsünün yedegini alın.
Diger bir önemli nokta da asagıdaki yöntemleri sadece Windows isletim sistemleri için anlattım eger Linux kullanıyorsanız How To Triple Boot (XP, Vista, Ubuntu) With Single Boot Screen yazısına bakabilirsiniz.
1. Yöntem, Komut satırı:
Windows Vista’ yı kurduktan sonra eger sisteminizde Vista’ dan önceki bir Windows sürümü varsa bunun “boot.ini” dosyasına bakarsanız en basa su 2 satırın eklendigini göreceksiniz.
;Warning: Boot.ini is used on Windows XP and earlier operating systems.
;Warning: Use BCDEDIT.exe to modify Windows Vista boot options.
Buradada söylendigi gibi Windows Vista’ nın boot seçeneklerini Vista’ nın System32 klasöründeki “bcdedit.exe” uygulamasıyla düzenliyoruz. BCDEdit önceki Windows’ larda bootcfg‘ nin yaptıgı isi yapıyor. Açıkçası bununla hiç boot menüsünü tamamen kaldırmayı denemedim. Bunun yerine Vista’ DVD’ sinde ki “bootsect.exe” yi kullandım.
1.a. Windows Vista medyasını sürücünüze takın.
1.b. Windows komut satırında(Vista’ da olabilir)
“d:\boot\bootsect.exe /nt52 ALL /force”
komutunu girin. Vista medyanızı koydugunuz sürücüye göre sürücü harfini(d:) degistirmeyi unutmayın. Bu komut boot sektörünü Vista’ dan önceki Windows’ lara göre düzenleyecektir.

2. Yöntem, VistaBootPRO:
VistaBootPRO programının son sürümünü indirin.
“Backup/Restore Center”
bölümünden önce yedek alın ardından “Bootloader” bölümüne gelip
“Uninstall the Vista bootloader”
ı seçip Apply deyin. Bu kadar.
Bunların dısında eger birden fazla Windows kullanıyorsanız ve kurulum sırasını eskiden yeniye dogru yapmadıysanız örnegin Vista kurduktan sonra XP’ yi kurduysanız ve Vista’ nın boot menüsünü kaybettiyseniz su yazıdan
http://www.jsifaq.com/SF/Tips/Tip.aspx?id=10807
faydalanabilirsiniz. Denemedim ancak VistaBootPRO programında “Bootloader > Reinstall the Vista bootloader” seçenegininde sorunu çözmesi gerek.
Vista’ nın boot menüsünü geri getirmenin diger bir yolu, bilgisayar’ ı Vista medyasıyla açıp Repair your computer > System Recovery Options’ a gelin buradan komut satırına geçip “bootrec /rebuildbcd” komutunu kullanın.
Vista yayıldıkça bu boot problemleriyle çok karsılasılacagını düsünüyorum o yüzden yazının bir çok arkadas’ a yardımcı olacagı kanaatindeyim.


Edit Kripto

Yanlıslıkla kaldırılan boot menüsünü geri getirme:
Eger birden fazla Windows kullanıyorsanız ve kurulum sırasını eskiden yeniye dogru yapmadıysanız örnegin Vista kurduktan sonra XP’ yi kurduysanız ve Vista’ nın boot menüsünü kaybettiyseniz su yazıdan faydalanabilirsiniz. Denemedim ancak VistaBootPRO programında “Bootloader > Reinstall the Vista bootloader” seçenegininde sorunu çözmesi gerek.

Vista’ nın boot menüsünü geri getirmenin diger bir yolu, bilgisayar’ ı Vista medyasıyla açıp Repair your computer > System Recovery Options’ a gelin buradan komut satırına geçip “bootrec /rebuildbcd” komutunu kullanın.

3. yol olarak EasyBCD programında Vista dısındaki bir Windows’ a kurun, program’ ı açmak istediginizde karsınıza 2 tane uyarı çıkacak “Yes” deyip Vista bootloader’ ı yeniden kurmasını saglayın.

Son olarak eger Linux, XP ve Vistayı bir arada kullanmak istiyorsanız How To Triple Boot (XP, Vista, Ubuntu) With Single Boot Screen yazısına bakmanızı öneririm.

Vista’ nın kullanımı arttıkça bu boot problemleriyle çok karsılasılacagını düsünüyorum o yüzden yazının bir çok arkadas’ a yardımcı olacagı kanaatindeyim.Ayrıca not olarak her iki programında sisteminizde çalısabilmesi için sisteminizde dotnetfx 2 yazılımının yüklenmesi gerekmekmektedir.İlgili yazılımı microsoft wep istesinden indirebilirsiniz.

ALINTIDIR
En son velociraptor tarafından 05 Eyl 2008, 19:25 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
Knowledge determines destiny, And ye shall know the Truth and the Truth shall make you free

Kullanıcı avatarı
Kripteks®
Terabyte1
Terabyte1
Mesajlar: 3755
Kayıt: 12 Ara 2006, 12:44
cinsiyet: Erkek
Konum: Pc Hekimi 24 Saat Online ım Sorunlarınızın Çözümü İçin
İletişim:

Mesaj gönderen Kripteks® »

tesekkürler hocam

affınıza sıgınarak mesajı editledim :roll:
Tabular Yıkılmaz

Kullanıcı avatarı
tasiyici
Megabyte3
Megabyte3
Mesajlar: 1441
Kayıt: 23 Şub 2008, 19:26
cinsiyet: Erkek
Konum: Quick Step Cycling Team
İletişim:

Mesaj gönderen tasiyici »

elinize saglık güzel olmus sonra tekrar xpyi kurup sorunsuz çalısırmı
ALAYINA İSYAN ÖLÜMÜNE SORDUM.COM!!
LAFI KARILAR PAYLAŞIMI SORDUM.COM YAPAR!!!
MESAJIM VAR RUTBEM VAR SORDUMCUYUM HAVAM VAR!!!

Cevapla