Pardus 21 de Harika Olmuş!

Linux ve Unix tabanli isletim sistemlerini hep beraber tanıyıp öğreneceğiz.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4
Teşekkür etti: 208 kez

Pardus 21 de Harika Olmuş!

Mesaj gönderen shampuan »

Geçen paket yenileme gününün yaklaştığını farkettim. Kalan internet hakkıma bir baktım, abuuuuuu 5GB var. Sürenin dolmasına 2 gün. Ne indireyim, ne indireyim derken dedim dur şu Pardus'u bir indireyim...

Daha önceki başlıkta ne dediysem hala aynısını söylüyorum. Cillop abi. İkinci el ya da yeni bir bilgisayar aldınız. Bilgisayarınız orta düzey. Windows lisansına para vermediyseniz ilk kuracağınız sistem bu olsun. Beğenmezseniz gidin ne istiyorsanız kurun. O kadar iddialıyım beğenme ihtimaliniz var yani.

Sistemi önce Vbox üzerinden "Live" olarak başlatıp biraz test ettim. Az evvel de dedim bunu kurayım. Kurulum 15-20 dakika sürdü (SSD-Win8.1 üzerinde eski VBox). Şu an sınamalarımı sürdürüyorum. Detaylı bilgi aktarabilirim.

Çok güzel abi, cidden. Harika yapmışlar. Yayın, yayıldırın... :?: :-D
mahferer
Kilobyte2
Kilobyte2
Teşekkür etti: 4 kez

Re: Pardus 21 de Harika Olmuş!

Mesaj gönderen mahferer »

Intel 2 Duo T7300 2 GHZ 2 GB RAM HDD'li HP 6579et'ye kurdum, Windows 7 x86 ultimate'den daha kararlı ve akıcı çalışıyor, özellikle yazılım merkezi verimli olmuş.. Güncel bir PC'de harika çalışabilir hale gelmiş.. Tüm linux'lar gibi Nvidia ile sorunları yok değil amam ben zaten sadece web'den film ve TV seyrediyorum bu Notebook ile.. Hatta dokunmatik medya tuşları bile çalışıyor :)
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Geribildirim için çok teşekkürler.

Ben bazı sorunlarla kaşılaştım.

Libreoffice yeni sürümü mağazasından kurmaya çalışınca BULUNAMADI diyor. Yani yükle butonu yerine bulunamadı yazısı var. Ayrıca diğer bazı yazılımlarda da bulunamadı yazısı var.

Bunun haricinde Kolourpaint4 yüklemek istedim ama mağazasında olmayınca debian deposundan kurdum. İkon takımı eksik olduğundan programı açınca solda çıkan butonlar simge olarak değil uzun yazılar olarak geldi. Birkaç ikon setleri yükleyince düzeldi.

Testlere biraz ara verdim. Devamını yazarım.

EDİT:

Yazılım merkezindeki BULUNAMADI hatası için sistemin bir iki tokat yemesi gerekiyormuş işte çözüm:

Kod: Tümünü seç

sudo apt update
yazdıktan sonra ENTER deyin, "başkalarının hayatına saygı duyduğunuz konusunda size güveniyoruz..." gibi 3 maddeli bir uyarı verecek en altta parola soracak sistem parolanızı girip ENTER yapın. İndirme ve yükleme biter bitmez
Enter yapın ve yazılım merkezini tekrar çalıştırın. Bende çözüldü, şimdilik...
mahferer
Kilobyte2
Kilobyte2

Evet oldu teşekkürler :) Opera ve Libreoffice Son Sürüm indir açıldı :)

Stacer tavsiyem mutlaka yükleyip temizleyin..
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Hocam update işlemi bitince güncelleme yöneticisi bildirim balonu verdi bende. Şu anda 400kusur MB kadar indirme-güncelleme yapacağım diyor. Ancak güncelleme aracını çalıştırınca gereksiz bir sürü öğe var. Bunların kutucuklarını tek tek elle boşaltmak uzun süreceği için az evvel sistemi VBOXtan kapattım. Uygun olunca onlara da bakarım.

Teşekkürler.

Tavsiyem:
Synaptic'i çalıştırın ve aramaya "icon-theme" yazıp aratın.
İstediğiniz ikon setleri varsa doğrudan debian deposundan bu şekilde kurabilirsiniz. Ben orjinal ikon temasını değiştirdim.
Bir kez daha, gayet iyi çalışıyor söylemem lazım. Yağ gibi akıyor demek uygun olur sanırım.

Stacer için teşekkürler.

Sistem Gözlem Merkezini de ben tavsiye edeyim madem. Aynı windows gibi yapmışlar.
mahferer
Kilobyte2
Kilobyte2

shampuan yazdı: 12 Ara 2021, 01:09 Hocam update işlemi bitince güncelleme yöneticisi bildirim balonu verdi bende. Şu anda 400kusur MB kadar indirme-güncelleme yapacağım diyor. Ancak güncelleme aracını çalıştırınca gereksiz bir sürü öğe var
Bende de aynı olay oldu ama ben hepsini güncelliyorum şu an.. Bakalım ne olacak :) Dediğim gibi ben makineye tek işletim sistemi olarak kurdum yani sanal makine değil..

Tavsiyeler için ayrıca teşekkürler..
Kullanıcı avatarı
shampuan
Petabyte4
Petabyte4

Güle güle kullan hocam. Tebrik ederim.
mahferer
Kilobyte2
Kilobyte2

shampuan yazdı: 12 Ara 2021, 01:19 Güle güle kullan hocam. Tebrik ederim.
Teşekkürler.. Sizin 20 gün önceki şu mesajınız bana gaz verdi :) Lubuntu 18 LTS, Mint LMDE4 uğraşıp duruyordum, bu çok güzel çalışıyor..

Bu arada güncelleme bitti sorunsuz açıldı..

Boşta RAM kullanımı 800 MB, CPU %5 (Stacer bilgileri)