Dizüstü PC'lerde Sabit Disk Değiştirme Adımları

Hardware (Donanım) konusunda bilgi paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Gigabyte1
Gigabyte1
Mesajlar: 2007
Kayıt: 13 Tem 2018, 17:11

Re: Dizüstü PC'lerde Sabit Disk Değiştirme Adımları

Mesaj gönderen shampuan »

Tammmamiyle şehir efsanesi :D
Aha da 2012de mi ne alındı bilgisayar 2019dayız sen hesap et. Şimdi bilgisayarda çaışıyorum test yapıp paylaşmak isterdim ama çalışırken düzgün çıkmaz. HD Tune testleri gösteriyor ki disk yüzeyi kaymak gibi. Manyetiklenebilirlik mükemmel ve hala böyle devam edecek gibi duruyor. Şeytan kulağına kurşun. Bir de ben çok hırpalıyorum bu diski düşün. Hergün internetten film indirirken bir yandan oraya buraya yorum yaz sörf yap, sonra eve gidince diski yerinden çıkarıp ana bilgisayarıma takıyorum. İndirdiğim Dosyaları ana depolama disklerime aktarıyorum onlar bunun kadar sağlıklı değil.

WD firmasının bazı modellerinde sıkıntı çıkıyor denirse kabul ederim. Ama WD bana göre harddiskte kral. En sorunsuz ve uzun ömürlü disk bu adamlardan çıkıyor. Gerisi fasa fiso. Param olsa yine gider WD alırım.

Kullanıcı avatarı
trwe
Moderator
Moderator
Mesajlar: 9638
Kayıt: 25 Eyl 2013, 13:38
cinsiyet: Erkek
Konum: Orion Takımyıldızı-Bertuna Planet

Re: Dizüstü PC'lerde Sabit Disk Değiştirme Adımları

Mesaj gönderen trwe »

Desene sen diskin baya hırpalıyorsun ve de ağlatıyorsun ben senin kadar diski zorlamadığım halde (10 yıllık disk) yavaş yavaş yaşlanmaya başladı.37000 saati geçti çalışma ömrü

İşte benim kullandığım diskin ömrünün sonuna yaklaştığını gösteren analiz sonuçları (ara ara disk üzerinde analizler yaparım son durumunu görmek için,size tavsiye ederim ara ara diskin durumunu test edin ki disk size süpriz yapmasın ansızın)

SMART Bilgileri:

Resim

Ömrünün sonuna gelmekte olan diskin okuma ve yazma değerleri birbirine yakınlaşır.Alın size birebir örnek....

Resim

TRWE_2012
Alaydan Yetişme PC Kullanıcısı
TRWE_2012-GET LINUXMASTER#>_
Follow me, you won't regret it ....!
Alaydan Yetişme PC Kullanıcısı

Birşeyin doğruluğuna inanıyorsanız, sonuna kadar savunun......! Eğer savunduğunuza inanmıyorsanız, işte o zaman siz SAHTEKAR'sınız demektir.

burak35
Kilobyte3
Kilobyte3
Mesajlar: 407
Kayıt: 07 Eki 2016, 13:06
cinsiyet: Erkek

Re: Dizüstü PC'lerde Sabit Disk Değiştirme Adımları

Mesaj gönderen burak35 »

ayrıca disk değişiminde ya ssd ye geçilmeli (tabi bu ssdler bilindik marka ve kaliteli olmalı örneğin samsung evo serisi gibi) yada illaki mekanik harddisk alacaksak veya bütçemiz ona yetiyorsa asla 5400 rpm hdd alınmamalı onun yerine 7200 rpm hdd alınmalı. şahsi fikrim eskisine göre bilgisayarınız daha hızlı tepki verecek ve daha hızlı açılıp kapanacaktır.
portable is freedom :arrow:

Cevapla