Güneş'te dev patlama! Şok dalgaları gelebilir!

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

Güneş'te dev patlama! Şok dalgaları gelebilir!

Mesaj gönderen uçs »

Resim

Geçen haftasonunda Güneş'te art arda çok büyük patlamalar gözlemlendi. Bunlar Dünya'ya ulaşan şok dalgaları yaratabilir.

Güneş yüzeyinde haftasonu havai fişek patlamalarını andıran çok sayıda patlama gözlemlendi. Dünyanın heryerinden gökbilimciler bu küçük patlamaların yanı sıra dev bir patlamaya da şahit oldu.

İngiliz Daily Telegraph gazetesine göre Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) uzmanları dev patlamanın ardından Güneş’ten Dünya’ya tsunami benzeri şok dalgalarının yöneldiğini söylüyor.

Bilimadamları hızı saatte 15 milyon kilometreye yaklaşan tsunami dalgalarının dünyayı vurabileceği görüşünde. Uzmanlara göre bu çok yüklü gaz dalgasının dünyanın manyetik alanına çarpması halinde, uydu, elektrik ve iletişim ağları zarar görebilir. Ama bu zararın boyutları tam olarak kestirilemiyor.

Güneş’teki bu gaz patlamaları solar atmosferdeki çok büyük manyetik yapıların dengelerini kaybetmesi sonucu oluşuyor.

Nasa'dan bilimadamları 2013 yılında da Güneş’in derin bir uykudan uyanmasının ardından patlamalar sonucu oluşacak benzeri görülmemiş manyetik enerjinin dünyayı etkisi altına alabileceği uyarısında da bulunuyor.


ntv
Sor,Çünkü SORDUM dasın..

Kullanıcı avatarı
Ferrari
Kilobyte1
Kilobyte1
Mesajlar: 289
Kayıt: 24 Ara 2007, 22:47

Re: Güneş'te dev patlama! Şok dalgaları gelebilir!

Mesaj gönderen Ferrari »

Yakında kendisi çarpar = Kıyamet..

Cevapla