Kullanıcıların yüzde 93`ünün hızlı internet bağlantısı var

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
Bekir 65
Megabyte3
Megabyte3
Mesajlar: 1321
Kayıt: 11 Nis 2006, 22:05
cinsiyet: Erkek

Kullanıcıların yüzde 93`ünün hızlı internet bağlantısı var

Mesaj gönderen Bekir 65 »

Resim


Kullanıcıların yüzde 93`ünün hızlı internet baglantısı var

Türkiye`de internet kullanıcılarının yüzde 94,7`si isletim sistemi olarak Windows XP, yüzde 89,98`i web tarayıcı olarak İnternet Explorer ve yüzde 93,03`ü hızlı internet baglantısı (DSL) kullanıyor.

İstanbul Ticaret Odası ve TRiPTEK sirketi isbirligi ile Aralık 2006`da Türk yazılımcılar tarafından olusturulan TRiP platformu, Türk internet kullanıcılarının teknik profilini çıkardı. Toplam 484 bin 776 tekil internet kullanıcısı üzerinde gerçeklestirilen ölçümleme sonucunda internet kullanıcılarının isletim sistemi, web tarayıcı (browser) ve baglantı türü gibi baslıklarda bilgiler derlendi. Ölçümlenen internet kullanıcılarının yüzde 94,7`si Microsoft`un Windows XP isletim sistemi kullanıyor. XP`yi yüzde 2,81 ile Windows 98 izliyor. Açık kaynak kodlu Linux`u kullananların oranı ise yüzde 0,1. Kullanıcıların yüzde 71,99`unun ekran çözünürlügü 1024x768 piksele ayarlı. 800x600 piksel çözünürlüge sahip ekranların oranı ise sadece yüzde 5,78. 484 bin 776 kisinin yüzde 93,03`ü DSL (hızlı internet) üzerinden baglanıyor. Dial-up denilen çevirmeli baglantının (yavas) oranı ise yüzde 1,08. Kullanıcıların yüzde 89,98`i internet tarayıcıda (browser) İnternet Explorer 6`yı tercih ediyor. Bunu yüzde 4,84 ile Mozilla Firefox izliyor.

Odadan yapılan açıklamada, Türk yazılım mühendisleri tarafından gerçeklestirilen TRiP`in, Türkiye`nin ilk web sitesi ölçüm (reyting) modülü oldugu vurgulandı. Açıklamada, daha sonraki asamalarında, Türkiye geneli ve Türk internetine fayda saglayacak raporların üretilecegi, web sitesi sahiplerinin, ziyaretçi baglılıkları, ziyaretçi genel dolasımı, oturum ve gösterim sayıları, sayfa dolasım miktarları, dolasım süreleri gibi raporlar sayesinde web performanslarını kıyaslayabilecekleri bilgileri ücretsiz olarak temin edebilecekleri kaydedildi. Oda Baskanı Murat Yalçıntas, TRiP`in ilk raporunda, `büyük emeklerle hazırlanan web sitelerinin teknik olarak kullanıcılarına hangi sartlarda hizmet verdigi` sorusuna cevap arandıgını belirtti. Yalçıntas, her geçen gün daha fazla sayıda sirketin isini ve tanıtımını internete tasıdıgına isaret ederek, TRiP`in web sitesi ölçümünde büyük önem tasıyacagını kaydetti.

Kaynak: Ekonomi Servisi / ZAMAN.com.tr

kolay gelsin :D
Cevapla