Bilgisayarinizdaki Arizalari veren sesler

Hardware (Donanım) konusunda bilgi paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Mesajlar: 45355
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek
Teşekkür etti: 3460 kez
Teşekkür edildi: 3105 kez

Bilgisayarinizdaki Arizalari veren sesler

Mesaj gönderen velociraptor »

1) Bilgisayariniz acildiginda uzun bir bip sesi geliyor ve görüntü alamiyorsaniz : Bu tür bir ariza genellikle RAM dan kaynaklanmaktadir. ilk cözüm olarak RAMi anakart üzerindeki baska bir slota takin. Eger EDO RAM kullaniyorsaniz RAMlerin cifter cifter takilmasi gerekir. Yani 2 tane 8 MB’lik veya 2 tane 16 MBlik gibi. Aksi halde makine böyle bir hata verecektir. RAMlerin saglam olduguna ve dogru takildigina eminseniz anakart arizali olabilir. Degistirmek gerekir.
2) Bilgisayar acildiginda bir uzun iki kisa bip sesi geliyorsa : Ekran karti ile ilgili bir problem vardir. Monitör kablosunun ekran kartina takildigina ve ekran kartinin slota iyice oturduguna emin olun. Problem hala devam ediyorsa saglam olduguna emin oldugunuz bir ekran kartini takin ve tekrar makineyi acin. Sorun ortadan kalktiysa arizanin ekran kartindan kaynaklandigi kesindir. Degistirmek gerekir.
3) Bes defa arka arkaya bip sesi geliyorsa : islemcide problem olabilir. islemcinin yerine iyice oturduguna emin olun. Problem devam ediyorsa saglam bir islemci takarak tekrar acmayi deneyin. Problem kalktiysa islemciyi degistirmek gerekir.
4) DOS tabanli oyunlarda ses cikmiyorsa : Bazi DOS oyunlari ses kartlarini kendileri tanimaktadir. Fakat bazilarinda bunun kullanici tarafindan tanimlanmasi gerekmektedir. Bunun icin oyunun konfigürasyon bölümüne girilip %100 Sound Blaster Compatible veya buna benzer bir secenegin secilmesi gerekmektedir.
5) Win98 de ses cikmiyorsa : öncelikle görev cubugu üzerindeki ses ayar denetimi ikonunu cift tiklayarak Ses Ayar Denetimi veya bunu cagristiran pencerenin acilmasini saglayin. Acilan pencerede sessiz yazan kutucuklarin dolu olmamasina dikkat edin. Bazi durumlarda sessiz yazan kutucuklar yerine Secili yazan kutucuklar olabilir. Bu durumda bunlarin icinin dolu olmasi gerekir. Ayrica ses ayar seviyesinin de en asagida olmadigini kontrol edin..
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4
Mesajlar: 45355
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek
Teşekkür etti: 3460 kez
Teşekkür edildi: 3105 kez

Mesaj gönderen velociraptor »

Bilgisayarımdan açılısta .. bip sesi geliyor.Anlamı nedir?
Bilgisayar Açılısta bip sesi geliyor ise
Açılıstaki bip seslerinin anlamları

Bilgisayar açılırken
sürekli ses-------------güç kaynagı arızası
birçok kısa bip---------anakart arızası
1 uzun------------------bellek tazelenmesinde hata
1 uzun 1 kısa----------anakart veya bios çipi hatası
1 uzun 2 kısa----------ekran kartı arızası (eski kartlardaki dip switch kaynaklı)
1 uzun 3 kısa----------ekran kartı arızası
2 uzun 1 kısa----------ekran kartı arızası (ramdac kaynaklı)
2 kısa-------------------bellek eslik hatası (parity)
3 kısa-------------------bellegin ilk 64k�lık bölümünde hata
4 kısa-------------------timer hatası
5 kısa-------------------islemci hatası
6 kısa-------------------klavye islemcisi hatası
7 kısa-------------------islemci hatası
8 kısa-------------------ekran kartı belleginde okuma/yazma hatası
9 kısa-------------------bios rom hatası
10 kısa------------------cmos okuma/yazma hatası
11 kısa------------------tampon bellek hatası (cache)

ALINTIDIR
Kullanıcı avatarı
enesoe
Byte2
Byte2
Mesajlar: 87
Kayıt: 06 Tem 2008, 19:50

Mesaj gönderen enesoe »

Bilgisayarımda eskiden fazla yüklenildiginde uzun süre bip sesi geliyordu(özellikle oyun oynarken) pro. ları kapatınca ses kesiliyordu. Ancak simdi sadece Wmp açsam bile bip sesi sürekli geliyor. Ama islev yapmadıgım sürede ses kesiliyor. Bazı kaynaklarda bellek sorunu diye geçiyor. Anlamadım gitti. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Tesekkürler...
Kullanıcı avatarı
diceratops
Megabyte3
Megabyte3
Mesajlar: 1310
Kayıt: 05 Eyl 2008, 12:23
cinsiyet: Erkek

Bios Hata Sinyalleri

Mesaj gönderen diceratops »

Bios Hata Sinyalleri
Bilgisayarlarımızın nabzını tutan Bios bile bazen çığırından çıkıp bize bir şeyler anlatmak istercesine değişik sinyaller verir. Fakat kimi zaman kullanıcılar bu sinyallerin ne anlama geldiğini anlamaz ve bu da yanlış anlamalara ve yanlış müdahalelere sebep verebilir.
Öncelikle BIOS'u kısaca tanıtalım

Basic Input/Output System(Temel Giriş/Çıkış Sistemi)" kelimelerinin baş harflerinin birleşmesinden meydana gelen BIOS, PC'nizin çalışması için gereken temel yapı olarak özetlenebilir. Sadece okunabilir bellek (ROM) üzerine yazılmış bir yazılım olan BIOS, anakaranızın özelliklerini yönelebilmeniz/kullanabilmeniz ve diğer donanımlar arasında bir bağ kurması için görev yapar. "Sadece okunabilir bellek" üzerinde olmasından dolayı, burada kalıcıdır. Kalıcı olmasının bir sebebi, her defasında PC'nizi açtığınızda BlOS'un işlem yapmasıdır. Ses kartı, modem gibi parçaları üzerinde barındıran bir anakart aldığınızda, anakartınızın üzerine takılı olan aygıtların listesini işletim sisteminize BIOS verir. Anakart üzerinden desteklenen bir donanımı iptal ettiğimizde de işletim sisteminiz bu aygıtı artık görmeyecektir. En genel anlamı şudur: BIOS, anakartınızın özelliklerini ve üzerine takılı olan donanımların çalışması için gereken parametreleri, kullandığınız işletim sistemine aktaran, minik bir işletim sistemidir. Kullandığımız bilgisayarların bizlere birçok bilgi ve kolaylık sağladığı kesin. Fakat her elektronik aygıtta olduğu gibi bilgisayarlarımızda bazı sorunları beraberinde getirir. Hele bir de bilgisayarla fazla uğraşıyorsanız. Taktığınız herhangi bir parça bile bazen size bir sorun çıkarabilir. Bu sorunları bilgisayarınız size doğal olarak pekde anlaşılır olmayan sinyallerle verir. Bu seslerin her biri aslında bir anlam içerir. Bip kodları sistemde bir sorun olduğunu ya da sistemin düzgün çalıştığını belirtir. Genelde sistemin açılmaması ile ilgili sorunlarda teknik servise bir ön bilgi sağlamak amacını taşır. BI-OS'umuzdan çıkan bip sesleri bazılarımıza anlamsız gelse de, aslında bilgisayarımızda oluşan bir sorunu iletme amacı taşır. Eğer bu kodların ne anlama geldiğini öğrenmek istiyorsanız bu ya-zmıızdaki BIOS bip kodlarını iyice okuyun deriz. Bios hata sinyalleri PC'niz açıldığında bip sinyal sesleri geliyorsa, bu seslere bakarak hatanın nerede olduğunu anlayabilirsiniz

AWARD markalı BiOS'lar için:
1 uzun: Bellek Problemi. Bellek modüllerinin yerine oturup oturmadığını kontrol etmek, bellek modüllerini farklı bir yuvaya takmak, belleği değiştirmek çözüm olabilir.

1 uzun 2 kısa: Görüntü hatası. BIOS ekran kartına ulaşamıyor olabilir. Ekran kartının yerine oturup oturmadığını kontrol etmek gerekebilir. Ekran kartı, ekran kartı belleği hatası ya da anakart ile ilgili bir problem de olabilir.

1 uzun 3 kısa: Görüntü hatasıyla aynı

Sürekli bipleme: Bellek ya da görüntü hatası, işlemci ısısının yükselmesi de olabilir. Diğer donanımları da kontrol etmek gerekir.

AMI markalı BİOS'iar için:

1 Bip: Bellek tazeleme hatası

2 Bip: Bellek parite devre hatası

3 Bip: 64"base" RAM hatası

4 Bip: Sistem saati hatası

5 Bip: İşlemci hatası

6 Bip: Klavye denetçisi hatası

7 Bip: İşlemci ya da anakart hatası

8 Bip: Görüntü kartı belleği hatası

9 Bip: BIOS yongası hatası

10 Bip: CMOS Hatası

11 Bip: Önbellek Hatası
Cevapla