1 milyon kişinin hesabı ele geçirildi!

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3
Mesajlar: 29117
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek

1 milyon kişinin hesabı ele geçirildi!

Mesaj gönderen velociraptor » 13 Şub 2007, 22:11

Resim

İzmir polisi tarafından düzenlenen "Papagan" operasyonuyla cumhuriyet tarihinin en büyük bilisim dolandırıcılıgı sebekesi çökertildi.

17 GÖZALTI

Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele sube Müdürlügü Mali Suçlar Büro Amirligi ekiplerinin üç aylık takibi sonucu İzmir, Mugla, Fethiye, Aydın, Didim ve Kusadası'nda es zamanlı düzenlenen operasyonda 17 kisi gözaltına alındı.

2 MİLYON YTL DOLANDIRILDI!

Zanlıların, Rusya ve Ukrayna'daki hackerlarla birlikte internet bankacılıgı hizmetinden yararlanan yaklasık 1 milyon kisinin hesap bilgilerini elde ettigi, sadece bin kisinin banka hesabından en az 500 bin YTL dolandırdırdıgı belirlendi. Dolandırcılık boyutunun 2 milyon YTL'yi buldugu belirtiliyor.


ÜÇ AYLIK SÜREN TAKİP

Üç ay boyunca zanlıları takip eden polis İzmir, Mugla, Fethiye, Aydın, Didim ve Kusadası'nda daha önce belirlenen adreslere es zamanlı baskınlar düzenledi.

Baskınlarda sebeke elebası M.M. ile sebeke yöneticileri oldukları ileri sürülen C.U., K.Ç., M.C.E., O.M., T.M., Ö.F.M., V.E., U.G., İ.K., E.S., Z.s., s.K. ve sebeke üyeleri M.F.M., İ.Y.M., H.K. ve A.Ç. gözaltına alındı.

Zanlıların, Rusya ve Ukrayna'daki hackerklarla internet üzerinden irtibat kurdukları, bu kisilerden Türkiye'deki internet bankacılıgı hizmetini kullanan kisilerin hesap bilgilerini istedikleri iddia edildi.

Rus ve Ukraynalı hackerlerin, çesitli virüsleri kullanarak, Türkiye'deki internet bankacılıgından yararlanan kisilerin hesap bilgilerini elde ederek Türkiye'deki bu sebeke üyelerine para karsılıgı verdikleri ortaya çıktı.

sebeke elemanlarının, Rusya'da irtibatlı oldukları Leonid K., Vitaly V., Dmitriy V. adlı Rus hackerlara, aldıkları hesap bilgileri karsılıgında 33 bin 500 dolar gönderdikleri tespit edildi.

sebeke üyelerinin, Rus ve Ukraynalı hackerlerden aldıkları bilgiler dogrultusunda sahte kimlikler hazırladıkları, bu kimliklerle açtırdıkları hesaplara, elde ettikleri kisilere ait hesaplardaki paraları havale ettikleri belirlendi.

sebeke üyelerinin, Rus ve Ukraynalı hackerlerden Türkiye'deki interhet bankacılıgı hizmeti alan yaklasık 1 milyon kisinin hesap bilgilerini elde ettikleri ögrenildi. Zanlıların, bu hesap bilgilerinden sadece bin adedini kullanarak 500 bin YTL dolandırdıkları ileri sürüldü.

Operasyonda, 3 adet dizüstü bilgisayar, 3 adet masaüstü bilgisayar, 2 adet flash bellek, bol miktarda bilgisayar CD'si, 1 adet ruhsatsız silah, sahte ve gerçek kimlik cüzdanları, manyetik alanı bulunan degisik sirketler ait çok miktarda kart, degisik kisilere ait çok miktarda kredi kartı, suçtan kazanıldıgı düsünülen 45 bin YTL ile 14 bin 550 dolar, çok miktarda bilezik ve 350 gram esrar ile zanlıların dolandırdıkları paralarla satın aldıkları tahmin edilen 1 adet BMW marka, 1 adet Albea marka iki adet otomobil ele geçirildi.

NASIL DOLANDIRDILAR?

Ele geçirilen bilgisayarlar ve flash belleklerde yapılan incelemede, bilgisayarlar kapatılıp açıldıktan sonra mevcut verileri silen Deep Freze isimli programın kurulu oldugu, internete baglanıldıgı sırada servis saglayıcı tarafından otomatik olarak verilen IP numarasını gizleyen baska bir programın kurulu oldugu belirlendi.

Dolandırılan binlerce kisinin bilgisayarlarına illegal olarak internet yoluyla gönderilen Trojan ve Keylogger programları veya Phishing tabir edilen çesitli bankalara aitmis gibi gösterilip yayınlanan sahte banka sayfaları tespit edildi.

Bu sayfalarda Yapı Kredi, Akbank, Fortis, İs Bankası, Garanti Bankası ve Vakıfbank'ın müsterilerine ait internet bankacılık islemlerinde kullanılan kullanıcı adları ve sifreleri, parolaları, gizli soruları, kimlik bilgileri, müsteri numaraları ve müsterilere ait IP numaraları bulundugu tespit edildi.

İnternet bankacılık sistemini kullanan 500 bin kisiye ait internet bankacılık sifreleri ve hesap numaraları bulunan sıkıstırılmıs ve sifrelenmis dosyalar da polis tarafından ortaya çıkarıldı.

sebeke üyelerinden S.O., H.K., G.B., H.K., S.G., M.D.Z., B.Ö., A.E., C.B., F.Ö., Y.K. ve H.K. adlı kisilerin de daha önce degisik tarihlerde polis tarafından düzenlenen operasyonlarda yakalandıkları ve tutuklanarak cezaevine kondukları belirlendi.

"Papagan" operasyonuyla birlikte sebekenin tüm üyeleri yakalanmıs oldu. Zanlıların mal varlıklarını tespit çalısmaları halen devam ediyor. Emniyetteki islemleri tamamlanan 17 zanlı adliyeye sevk edildi.

kaynak:
http://www.sabah.com.tr/gnd95.htmlKullanıcı avatarı
LOST
Kıdemli üye
Kıdemli üye
Mesajlar: 108
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:52
cinsiyet: Erkek
Konum: eski adminler diyarı :)

Mesaj gönderen LOST » 13 Şub 2007, 22:23

bu ise bil el atılması sart tı ii olmus :lol:

Cevapla