Receiverler ve Canaklar Cöpe

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
lk89
Kilobyte1
Kilobyte1
Mesajlar: 227
Kayıt: 26 Mar 2006, 02:22
Konum: Konya

Receiverler ve Canaklar Cöpe

Mesaj gönderen lk89 » 13 Şub 2007, 21:55

Skype gözünü internet üzerinden TV'ye dikti

İnternetin iletisim harikalarından Skype'ın kurucuları Janus Friis ve Niklas Zennstrom, basarılarını internet üzerinden televizyon yayınlarına tasımaya hazırlanıyor.

Friis ve Zennstrom, 'Venedik Projesi' adını verdikleri projeyle giderek artan online video talebinin karsılanması ve internet üzerinden telefon görüsmelerinin yapılmasına olanak tanıyan VOIP (voice over internet protocol) gibi 'internet televizyon protokolü'nün (IPTV) gerçek anlamda hayata geçirilmesini öngörüyorlar.

Skype'ı 3 yıl önce baslattıklarında genisbant kapasitesinin iletisim için hazır durumda oldugunu belirten Friis, 'simdi üç yıl sonra, aynı sey video için geçerli. İnternet üzerinde gerçekten gayet iyi TV yayını yapabilirsiniz. TV, bir parçası olmak istedigimiz büyük bir araç' diye konusuyor.

su anda 6 bin kisi tarafından denenmekte olan 'Venedik Projesi'nin beta sürümü bir bilgisayar ekranında yüksek kalite, tam ekran video gösterme özelligine sahip bulunuyor. Kullanıcılar bilgisayarlarına bu yayınları izleyebilmek için gelistirilen yazılımı indirerek, ekranın sol tarafındaki menüden izlemek istedikleri kanalları arayabiliyorlar.

Ekranın altındaki kontrol bölümü de, izlenen programın, durdurulması, ileri veya geri oynatılmasına olanak saglıyor. Sag taraftaki menüde de kullanıcılara video listelerini veya programla ilgili yorumlarını arkadaslarıyla paylasma olanagı sunan interaktif katılım aracı bulunuyor.

Skype kullanıcılarının ayrıca, aynı programı izleyen arkadaslarıyla 'chat' yapma olanagının da bulundugu televizyon projesinde, YouTube veya diger video paylasım sitelerinin aksine, tüm görüntülerin içerigi profesyonel olarak hazırlanacak, hazırlayan tarafından 'upload' edilecek.

Skype'ın kurucuları dosya paylasım sitesi Kazaa'nın müzik sirketlerinin açtıgı davaların deneyimlerinden faydalanarak, telif hakları yasalarına uyumlu olacaklarını belirttiler. Projenin beta sürümünü denemek için 'https://www.theveniceproject.com/apply.html' adresinden kayıt yaptırılabilir.


18.12.2006 STAR GAZ.Kullanıcı avatarı
nemesis_35
Kilobyte2
Kilobyte2
Mesajlar: 332
Kayıt: 06 Şub 2007, 04:21

Mesaj gönderen nemesis_35 » 13 Şub 2007, 23:45

baklım nasıl birseymis haber için sagol

Cevapla