Dünyanın ilk Sıvı Soğutmalı 1200wattlık PSU

Hardware (Donanım) konusunda bilgi paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
Kripteks®
Terabyte1
Terabyte1
Mesajlar: 3755
Kayıt: 12 Ara 2006, 12:44
cinsiyet: Erkek
Konum: Pc Hekimi 24 Saat Online ım Sorunlarınızın Çözümü İçin
İletişim:

Dünyanın ilk Sıvı Soğutmalı 1200wattlık PSU

Mesaj gönderen Kripteks® » 12 Şub 2007, 17:29

Bilgisayar donanımları her geçen gün hızlanıyorlar. Çift çekirdekli islemciler derken ardından en azından simdilik Intel ile gelen 4 çekirdekli islemciler hatta ve hatta Quad-FX ve V8 gibi özel platformlar tabii bunların yanı sıra SLI ve Crossfire gibi çift ekran kartına destek veren teknolojiler, fizik kartları, RAID modunda çalısan diskler ve benzeri teknolojiler performans sınırları zorlamamızda yardımcı oluyorlar. Fakat bütün bu üst düzey donanımlar beraberinde yüksek güç tüketimini de ortaya konan yüksek performansın hediyesi olarak kullanıcılara sunuyor. Günümüzde orta halli bir sistemin bile güç ihtiyacı 350-400 Watt seviyelerindeyken SLI ve çift çekirdekli islemci teknolojilerinden yararlanan sistemlerin güç ihtiyaçları 500 Watt'ın üzerine çıkabiliyor. Kaldı ki bir süre öncesine kadar 750 watt'lık güç kaynakları bile piyasada bulunmazken bugün büyük küçük, ismi bilinen veya bilinmeyen birçok güç kaynagı üreticisinin 1000 watt'lık güç kaynagı çözümleri bulunmakta. Tabii haberini ülkemizde ilk defa yine donanımhaber'de okudugunuz Ultra gibi firmaların 2KW'lık artık çok özel diyebilecegimiz çözümleri de bulunmakta. İste son günlerde hareketli bir periyot içine giren güç kaynagı dünyasına yeni ve ilginç bir ürün daha katılıyor. Yurt dısında Koolance adlı firma dünyanın ilk 1200 watt'lık sıvı sogutmaya sahip güç kaynagını duyurdu.

Resim


Resim

Ülkemizde adı duyulmayan Koolance firması aslında yurt dısında hatırı sayılır bir üne sahip. 1995 yılında arastırmalarına baslayan ve özellikle sıvı sogutma çözümlerine odaklanan ABD merkezli ve Kore'de üretim yapan bu firma, daha önce de sıvı sogutmaya sahip 230 watt'lık (2001) güç kaynagı ile dikkatleri üzerine çekmeyi basarmıstı. Firma duyurusunu son yaptıgı yeni ürünü PSU-1200ATX-12S ile yine dikkatleri üzerine çekecek gibi. Zira 1200 watt'lık gücü kullanıcılarına sunabilen bu ürün sahip oldugu sıvı sogutma sistemi ile de oldukça dikkat çekici. Cihaz sahip oldugu 4 adet +12V güç kanalı üzerinden toplamda 96A'lik gücü kullanıcılarına saglayabiliyor. Maksimum ulasılabilen gücün 1400 watt oldugu ifade edilen firmanın yeni modeli üzerinde ayrıca 4 adet PCIe konnektörü yer alıyor ki bu sayede SLI ve Crossfire sistemlere destek veriliyor. Artık güç kaynaklarının olmazsa olmaz standardı olan aktif PFC'ye de sahip olan cihaz önemli noktalarından biri de %80 verimlilik ile çalısıyor olması. Çünkü verimliligin yüksek olması güç kaynagının sistemin gerek duydugu gücü saglarken elektrik sebekesinden çekecegi gücün sistemin ihtiyaç duydugu seviyeye en yakın olacagı anlamını tasıyor ki buda elektrik faturanızdan tasarruf anlamına geliyorki, ülkemiz gibi elektrigin pahalı oldugu bir yerde az güç tüketimi oldukça önemli.

Resim

Sıvı sogutma modülünün ayrı olarak tasarlandıgı cihazda su pompası ve radyatör harici olarak dısarıdan güç kaynagını baglanıyor. Sıvı sogutma modülü üzerinde ayrıca ısı duyarlı çalısan 120mm büyüklügünde led'li bir fan da bulunmakta. Sessiz çalıstıgı ifade edilen bu fanın çalısırken olusturdugu gürültü seviyesi 25-33dBA arasında degisiyor. CE, TUV, FCC gibi sertifikalara sahip olan cihaz modüler bir yapıya sahip. Sıvı sogutmasının yanında sahip oldugu modüler yapı itibariyle de özellikle modifikasyon meraklılarına göz kırpan Koolance'ın yeni modeli PSU-1200ATX-12S üzerinde gerekli duyulan neredeyse tüm konnektörler de bulunmakta. Zira ürün ile birlikte 1 x 24-pin ana baglantı konnektörü, 1 x 8-pin 12V CPU/motherboard, 4 x (1-plug) PCI-E, 2 x (3-plug) SATA, 3 x (4-plug) Molex, 1 x (4-plug + 1 FD) Molex + floppy gibi ihtiyaç duyulacak konnektörler gelmekte. Piyasada satılmakta olan ATX, E-ATX, ve BTX formunda hazırlanmıs birçok kasa ile uyumlu oldugu da söylenen güç kaynagı sıvı sogutma modülü ile birlikte toplamda 6.2KG'lık ciddi bir agırlıga sahip. 2 yıllık garanti ile bu ayın sonuna dogru yurt dısı marketlerde yerini alması beklenen ürünün fiyatının ise 499,99$ olacagı üretici tarafından belirtiliyor.

Resim

Alıntııdr

Saygılarımla
Tabular YıkılmazKullanıcı avatarı
lion
Kilobyte3
Kilobyte3
Mesajlar: 440
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:11
cinsiyet: Erkek
Konum: Kaldığı yerden
İletişim:

Mesaj gönderen lion » 12 Şub 2007, 17:39

bunlar uçmuslar bizim bu tür donanımlara ulasmamız zor :(

Cevapla