Cooler Master'dan Dev Soğutucu GeminII

Hardware (Donanım) konusunda bilgi paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
Kripteks®
Terabyte1
Terabyte1
Mesajlar: 3755
Kayıt: 12 Ara 2006, 12:44
cinsiyet: Erkek
Konum: Pc Hekimi 24 Saat Online ım Sorunlarınızın Çözümü İçin
İletişim:

Cooler Master'dan Dev Soğutucu GeminII

Mesaj gönderen Kripteks® » 12 Şub 2007, 17:22

Özellikle ülkemizde de karsılatıgımız üzere bilgisayar kullanıcıların büyük bir kısmı kendi bütçelerinin hatırı sayılır bir kısmını hatta kimi zaman tamamını daha iyi bir islemci alabilmek için harcamaktan kaçınmazlar. Bu noktada bir sorun yok ama is islemci sogutucularına geldigi zaman durum degiskenlik gösterebiliyor. Bugün islemciler ile birlikte gelen "stock fan" olarak ta tabir edilen üretici çözümü sogutucular standart PC kullanımına yönelik olarak hemen her ihtiyaca cevap verebilecek yeteneklere sahip olsalar bile isin içine daha sessiz bir PC istegi, hız asırtma uygulamaları ve modifikasyon gibi farklı amaçlar girdiginde ihtiyaçlar farklılasabiliyor. İste bu noktada bu amaçlara özel üretilmis sogutuculara belki de en az yatırım yapan ülkelerden biri de biziz diyebiliriz. Gerçi gelisen teknolojiye paralel olarak günümüz modern islemcileri termal anlamda birçok koruyucu teknolojiyi beraberinde getirmesine karsın hala birçok kullanıcının standart sogutma yerine daha nitelikli sogutuculara ihtiyaç duyudugu da bir gerçek. Özellikle günümüzde artan hızları ile belleklerin, ve yine daha bol özellikle sunma istegi ile pcb'leri tam donanımlı gelen anakartlar ile birlikte genel sogutma ihtiyacı da artmakta. Bu noktada özellikle kaliteli sogutma, kasa ve güç kaynagı üretimi konusunda dünyanın önde gelen markalarından biri olan Cooler Master'ın kullanıcılara yeni bir önerisi var; GeminII.

Resim

Özellikle sogutma alanında iddialı markaladan biri olan Cooler Master yeni çözümü GeminII ile hayli iddialı oldyugunu kendisi de ifade etmekte. Farkl boyut ve tasarımı ile islemci sogutucusu olarak üretilen GeminII aslına genel bir sistem sogutucusu desek yeridi. Zira ürün boyutları ve sahip oldugu 120mm'lik iki devasa fanın fanın etki alanı dikkate alındıgında, ana baglantı noktası islemci olsa bile gerek bellek gerekse anakartın yakın konumda bulunan ve islemciye yakın olması sebebiyle asırı ısınma ihtimalleri olan diger komponentlerine ( özellikle VRM - Voltaj regülasyon modülleri ) de gerek duyulan sogutmayı verebilecek potansiyele sahip. 175x124.6x81.5mm'lik boyutları ile anakartın üst yüzeyinin tamamını kapsayabilen bu sogtucu üzerinde 2 adet 120mm'lik sessiz çalıstıgı ifade edilen fan bulunmakta. Bakır yüzeyi ile islemci teması gerçeklestiren GeminII ısıyı 6 adet bakırdan yapılmıs ısı iletim borusu (Heati-Sink) yardımı ile fanlara iletiyor. Bu yapısı ile rakip firma Thermaltake'in hayli basarılı olmus sogutucu serisi Big Typhoon'u anımsatan GeminII tabi özellikle sahip oldugu 120mm'lik çift fan ile rakiiplerinden ayrılıyor.

Resim

AMD'nin ve Intel'in güncel islemcileri olan AMD X2 Dual Core, Intel Core 2 Duo ve Core 2 Extreme, Core 2 Quad ile tam uyumlu olarak çalısabilen GeminII AMD'nin soket754,939 ve AM2 ve Intel'in de LGA775 formundaki diger islemcileri ile uyumlu. Özellikle "extreme" sistemleri hedef alan GeminII'nin kurlumu konusunda da Cooler Master hayli iddialı zira firmaya göre GeminII son derece kolay bir kuruluma sahip ve bu özelligi GeminII'yi komplike kuruluma sahip olan diger rakiplerinden ayırdıgı da ifade ediliyor. Isı iletim noktaları ve islemci baglantı noktası haricinde alüminyum bir yapıya sahip olan GeminII'nin sahip oldugu çift fan ile birlikte toplam agırlıgı 817g. Tabii sahip olunan boyutlar itibariyle Cooler Master'ın yeni çözümü GeminII'nin her kasa ile uyumlu olacagını beklemekte biraz hayalcilik olur. Tabiatı itibariyle Cooler Master'ın yine kendi çözümü kasaları ile uyumlu olan GeminII için firma ürün gamında yer alan Elite 331, Centurion 534 ve Stacker 830 kasalarını önermekte.

Resim

Resim

Cooler Master'ın yeni sogutma alternatifi GeminII'nin fiyatı hakkında açıklanmıs resmi bir bilgi henüz için bulunmuyor ama duyurusu yapılan ürününü Mart ayı içinde übüyük bir ihtimalle Hannover'de yapılacka Cebit fuarı ile birlikte satısa sunulması bekleniyor

Saygılarımla
Tabular YıkılmazCevapla