vista logoları ne anlama geliyor

Xp nin takipçisi bu işletim sistemi hakkında bilgi paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
lion
Kilobyte3
Kilobyte3
Mesajlar: 438
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:11
cinsiyet: Erkek

vista logoları ne anlama geliyor

Mesaj gönderen lion »

Resim


Windows Vista Capable

Bu yapıskan, üzerinde Windows XP yüklü olarak satılan ancak istenildigi takdirde kullanıcı tarafından Vista'ya terfi ettirilebilecek PC'lerde yer alıyor. Microsoft'un "Express Upgrade" adı altında tasarladıgı satıs programı çerçevesinde, bilgisayar satıslarının artması için 2006'nın yaz aylarından itibaren satısta olan ürünlerde bu logoyu görmeniz mümkün.

Terfi programı 26 Ekim 2006 ile 15 Mart 2007 aralıgında üretilmis ürünleri kapsıyor. Logo herhangi bir Vista sürümünü temsil etmiyor. Ancak kesinlik gösteren anlamı ise ürünün Vista'nın temel özelliklerini içeren sürümünü destekledigini, Premium özellikleri ise (alacagınız ürüne göre) belki destekleyecegini ifade ediyor.

Windows Vista Basic

Microsoft'un "Bilgi arayıp bulma, güvenlik ve güvenilirlik konularında getirilen yenilikler gibi Vista'nın temel becerileri" diye adlandırdıgı özelliklere yatkın PC'leri temsil ediyor.

Yani incelediginiz ürünün Windows Vista Home Basic sürümüne sahip olan bir PC veya bu sürümde çalısacak olan bir donanım oldugu ifade ediliyor.

Windows Vista

Bu yapıskana sahip ürünler, Microsoft'un dedigine göre "Kullanım kolaylıgı ve müzik, fotograf, videolar ya da arkadaslarınızla iletisim gibi özellikler için mükemmel performans sunan bir ürün" tanımına giriyor.

Türkçesi ise Windows Vista Home Basic, Windows Vista Business veya Windows Vista Ultimate sürümlerinden birine sahip veya bu sürümlerle çalısabilen fakat TV alıcısı gibi bazı özellikler için donanım terfisi gerektirebilecek bir üründen bahsedildigi anlamını tasıyor.

Certified for Windows Vista

Temel olarak, bu logoyu gördügünüzde ürünün Microsoft tarafından test edilmis ve onaylanmıs bir yazılım veya donanım oldugunu anlayabilirsiniz. Diger bir deyisle Microsoft, ürünün tamamen Vista ile uyumlu oldugu konusunda size güvence veriyor.

Logonun anlamını ifade eden degerlendirme kriteri, ürünün çesidine göre farklılık gösterebilir. Örnegin bir yazılımın bu logoyu kullanabilmesi için kurulum dosyasının MSI (Microsoft'un kurulum dosyası) uzantısına sahip olması gerekiyor. Ürünün kullandıgı sürücüler ise Microsoft'un test prosedürlerinden geçmis ve onaylanmıs olmalıdır.

Works with Windows Vista

Çevre birimlerinin üzerinde görebileceginiz bu logo, ürünün Vista yüklü sistemlerde çalısabildigini ifade ediyor. Buradan, ürün Vista için üretilmemis olsa da sahip oldugu standartlar sayesinde Vista ile de çalısabildigini anlayabilirsiniz.

Logo muhtemelen herhangi bir sürücü kullanımı gerektirmeyen klavye, fare, kulaklık veya USB gibi cihazlar üzerinde yer alır.
Cevapla