Bios logosunun degistirilmesi

PC hakkındaki genel bilgi ve ipucu paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3

Bios logosunun degistirilmesi

Mesaj gönderen velociraptor » 22 Mar 2006, 15:39

UYARI: Burada verilen bilgilerin uygulanmasi sonucunda bilgisayarinizda olusabilecek hicbir hatadan ötürü yazar ya da sordum.com sitesi sorumlu tutulamaz.
BIOS gibi PC'nin hassas bir bölümüne müdahale söz konusu oldugu icin lütfen dikkatli olunuz. Bilgisayarinizi her actiginizda gördügünüz "EnergyStar Logosu"ndan hala sikilmadiniz miü O halde ne duruyorsunuz, degistirsenize... :-) öncelikle bunu kendi kendime kesfetmedigimi belirteyim, internette BIOS'uma CPU ID'mi ekleyeyim derken eristigim bir bilgiden yola cikarak yazdim sadece. Tabii ki bilgiyi aldigim sitelerden de alintilar kullandim.;-)
öncelikle ihtiyaciniz olan programlar:
- CBROM v2.01a 32K
- [ya da daha yeni bir versiyonu (eski versiyonlar yeni BIOS'larla uyumsuzluk yaratabiliyor)]
- BMPtoEPA [Windows (v2.5a)] 2 MB [DOS] 75K
- BIOS'unuzun Binary dosyasi
- Anakartinizla uyumlu bir AWDFLASH versiyonu 1
- Bios'a logo olarak atacagimiz resmin hazirlanmasi: Paint benzeri bir resim cizme program acin
Resim
Siyah arkaplanli ve 136x94 cözünürlükte bir resim yaratin.
Resim
Sonrasinda LOGOnuzu hazirlayin, BIOS'ta görünmesini istediginiz LOGO'yu tabii ki :-) Resim dosyamizin 136x84 olmasinin sebebi malum; BIOS bunu gerektiriyor. EnergyStar Logosu ile
Resim
ayni boyutta bir LOGO olmali.
Resim
Hazirladiginiz resmi Monochrome Bitmap olarak kaydedin.
2 - Hazirladigimiz resmin BIOS'a eklenebilir hale getirilmesi BMPtoEPA programini calistirip yarattigimiz resim dosyasini cagiriyoruz. Burada gerekli renk ayarlarini veriyoruz ve EPA formatinda kaydediyoruz. Bu EPA da ne oluyor diye bir soru akliniza gelebilir. Hatirlarsaniz su anda degistirmeye calistiginiz LOGO'nun altinda EPA Pollution Preventer yazar. Bu EPA onun EPA'si oluyor (yani Environmental Protection Agency).
http://epa.gov/
Resim
Yukaridaki resimde BMPtoEPA programinin Windows versiyonunu görebilirsiniz.
Resim
Bu da DOS versiyonu.
Resim
BMP Formatinda EPA Formatinda Yukaridaki resimlerde iki format arasinda ki fark acikca görülmekte ama yine de fena degil! ;-) simdi LOGO'muzu BMPtoEPA programinin renk paletini kullanarak renklendirelim;
Resim
Hazir EPA Formatindaki LOGO'lar icin buradan buyrun :-)
3 - EPA formatindaki LOGO'muzun BIOS Binary dosyamiza eklenmesi CBROM programi ile; cbrom biosdosyaniz.bin /epa yenilogo.epa
Resim
komutunu girerek logomuzu BIOS'umuza ekliyoruz.
4 - BIOS dosyamizi AWDFLASH ile Flash'lanmasi AWDFLASH Programini kullanarak modifiye ettigimiz BIOS Binary dosyasini Flash Bellegimize kaydediyoruz.
Resim
Ve SONUc: Güzel degil miü :-)
Resim
Not: Makale VirtualHideout.net adresinden edindigim bilgilerle yaptiklarimdan yola cikilarak yazildigi icin türkceye ceviri niteliginde oldu sanirim ama isinizi görmesi benim icin önemli olan! Resimler de VirtualHideout.net'e aittir, bilginize.
ALINTIDIR