Xp Yi Farklı Bir Hızlandırma Yöntemi

Windows XP hakkındaki bilgi, belge ve ipucu paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3

Xp Yi Farklı Bir Hızlandırma Yöntemi

Mesaj gönderen velociraptor » 06 Şub 2007, 03:56

Her seyden önce, bu ipucunun birincil IDE kanalında bir sabit disk, ikincil IDE kanalında ise bir CD-ROM ve/ veya DVD-ROM sürücüye sahip olan kullanıcılara hitap ettigini belirtmek gerekiyor. Windows XP her açılısında (%SystemRoot%\Prefetch) klasöründe yer alan ve NTOSBOOT-*.pf olarak adlandırılan dosyanın güncellenmesini saglar. XPde yeni prefetch dosyaları arasından bundan baska hiçbir dosyanın silinmesi sistemde kurulu programların yüklenme süresini daha fazla hızlandıramaz. Bu ipucunun sadece Windows XP
açılısını hızlandırıldıgını, bunun dısında herhangi bir performans artısı saglamayacagını da unutmayın. IDE kanalı da dahil olmak üzere asagıda adım adım açıklanan iki ipucunun sistem açılısını inanılmaz derece de hızlandırdıgını göreceksiniz:

1-) Notepad.exe dosyasını çalıstırın ve asagıdaki satırı yazın.
del c:\windows\prefetch\ntosboot-*.* /q
Yukarıdaki satırı yazdıktan sonra bu dosyayı "ntosboot.bat" ismiyle C:\ bölümüne kaydedin.

2-) Baslat menüsünden "Çalıstır"ı seçin ve "gpedit.msc" yazın.

3- "Bilgisayar Yapılandırması" altında yer alan "Windows Ayarları"na ve sırasıyla sag penceredeki Komut Dosyaları ve "Kapat"a çift tıklayın''

4- Kapat Özellikleri penceresinde "Ekle / Gözat" üzerine tıklayın ve "ntosboot.bat" dosyasının kayıtlı oldugu konumu gösterip "Aç"a tıklayın.''Tamam'' diyerek bütün pencerelerden çıkın.

5-) Baslat menüsünden "Çalıstır"ı seçin ve "devmgmt.msc" yazın.

6-) "IDE ATA/ATAPI" denetleyiciler kaydına çift tıklayın."Birincil IDE" Kanalına sag tusla tıklayın.
ve "Özellikler"i seçin''

7-) "Gelismis Ayarlar" sekmesine geçin. Aygıt Türü gri olmayan Aygıt 0 veya 1 seçenegi altında "Aygıt Türü"nü Otomatik Algıladan "Yok" seçenegine getirin ve "Tamam"a tıklayın.

8-) "IDE ATA/ATAPI" denetleyiciler kaydına çift tıklayın."İkincil IDE Kanalı" Kanalına sag tusla tıklayın ve " Özellikler"i seçin.

9-) "Gelismis Ayarlar" sekmesine geçin. Aygıt Türü gri olmayan Aygıt 0 veya 1 seçenegi altında " Aygıt Türü"nü Otomatik Algıladan "Yok" seçenegine getirin ve "Tamam"a tıklayın.

10-) Bilgisayarınızı bastan baslatın. Windows XPnin çok daha hızlı baslatıldıgını göreceksiniz.

ALINTIDIR (Denemedim)
En son velociraptor tarafından 26 Şub 2007, 04:57 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
OLD FB Nuri
Byte4
Byte4

Mesaj gönderen OLD FB Nuri » 06 Şub 2007, 05:28

bilgi için tesekkürler Adminim

Kullanıcı avatarı
Kripteks®
Terabyte1
Terabyte1
Konum: Pc Hekimi 24 Saat Online ım Sorunlarınızın Çözümü İçin
İletişim:

Mesaj gönderen Kripteks® » 06 Şub 2007, 10:37

benim de denedigim bir yöntem az da olsa hızlanma oluyor adminim bilgiler için saolun
Tabular Yıkılmaz

Kullanıcı avatarı
nemesis_35
Kilobyte2
Kilobyte2

Mesaj gönderen nemesis_35 » 06 Şub 2007, 16:25

yapalım bakalım bu aralar bayagı yavasladı bilgisayar

Kullanıcı avatarı
OLD FB Nuri
Byte4
Byte4

Mesaj gönderen OLD FB Nuri » 06 Şub 2007, 16:34

benmi yapamadım anlayamadım fakat pc restar yapmamaya ve kapanmamaya basladı bir süre bekledim sonunda kaldırdım sildim not defterine yazdıgımıda düzeldi bilgi vereyim dedim

Kullanıcı avatarı
feyizz
Kilobyte1
Kilobyte1

Mesaj gönderen feyizz » 06 Şub 2007, 17:59

Denedim
tüm uygulamaları yaptım ancak bisey farkedemedim

uygulamayı yapmadan önceki saniye : 55 ( açılıs hızı )
uygulamayı yaptıktan sonraki saniye : 50

Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3

Mesaj gönderen velociraptor » 06 Şub 2007, 18:39

ilginc benim P3 22 sn de aciliyor , sizin makinelerin ucmasi lazim , bu arada : 5 sn fena bir katki degildir :wink:

Kullanıcı avatarı
lg3040
Bit
Bit

Mesaj gönderen lg3040 » 23 Şub 2007, 16:24

yaw süpersin

Kullanıcı avatarı
Kripteks®
Terabyte1
Terabyte1
İletişim:

Xp Yi Farklı Bir Hızlandırma Yöntemi Daha..

Mesaj gönderen Kripteks® » 06 Şub 2009, 20:52

Her şeyden önce, bu ipucunun birincil IDE kanalında bir sabit disk, ikincil IDE kanalında ise bir CD-ROM ve/ veya DVD-ROM sürücüye sahip olan kullanıcılara hitap ettiğini belirtmek gerekiyor. Windows XP her açılışında (%SystemRoot%\Prefetch) klasöründe yer alan ve NTOSBOOT-*.pf olarak adlandırılan dosyanın güncellenmesini sağlar. XPde yeni prefetch dosyaları arasından bundan başka hiçbir dosyanın silinmesi sistemde kurulu programların yüklenme süresini daha fazla hızlandıramaz.

Bu ipucunun sadece Windows XP
açılışını hızlandırıldığını, bunun dışında herhangi bir performans artışı sağlamayacağını da unutmayın. IDE kanalı da dahil olmak üzere aşağıda adım adım açıklanan iki ipucunun sistem açılışını inanılmaz derece de hızlandırdığını göreceksiniz:

1-) Notepad.exe dosyasını çalıştırın ve aşağıdaki satırı yazın.
del c:\windows\prefetch\ntosboot-*.* /q
Yukarıdaki satırı yazdıktan sonra bu dosyayı "ntosboot.bat" ismiyle C:\ bölümüne kaydedin.

2-) Başlat menüsünden "Çalıştır"ı seçin ve "gpedit.msc" yazın.

3- "Bilgisayar Yapılandırması" altında yer alan "Windows Ayarları"na ve sırasıyla sağ penceredeki Komut Dosyaları ve "Kapat"a çift tıklayın''

4- Kapat Özellikleri penceresinde "Ekle / Gözat" üzerine tıklayın ve "ntosboot.bat" dosyasının kayıtlı olduğu konumu gösterip "Aç"a tıklayın.''Tamam'' diyerek bütün pencerelerden çıkın.

5-) Başlat menüsünden "Çalıştır"ı seçin ve "devmgmt.msc" yazın.

6-) "IDE ATA/ATAPI" denetleyiciler kaydına çift tıklayın."Birincil IDE" Kanalına sağ tuşla tıklayın.
ve "Özellikler"i seçin''

7-) "Gelişmiş Ayarlar" sekmesine geçin. Aygıt Türü gri olmayan Aygıt 0 veya 1 seçeneği altında "Aygıt Türü"nü Otomatik Algıladan "Yok" seçeneğine getirin ve "Tamam"a tıklayın.

8-) "IDE ATA/ATAPI" denetleyiciler kaydına çift tıklayın."İkincil IDE Kanalı" Kanalına sağ tuşla tıklayın ve " Özellikler"i seçin.

9-) "Gelişmiş Ayarlar" sekmesine geçin. Aygıt Türü gri olmayan Aygıt 0 veya 1 seçeneği altında " Aygıt Türü"nü Otomatik Algıladan "Yok" seçeneğine getirin ve "Tamam"a tıklayın.

10-) Bilgisayarınızı baştan başlatın. Windows XPnin çok daha hızlı başlatıldığını göreceksiniz.

Kullanıcı avatarı
modestus
Gigabyte4
Gigabyte4

Re: Xp Yi Farklı Bir Hızlandırma Yöntemi Daha..

Mesaj gönderen modestus » 07 Şub 2009, 00:20

Kullanıcı avatarı
osman.yuruk
Byte1
Byte1

Re: Xp Yi Farklı Bir Hızlandırma Yöntemi

Mesaj gönderen osman.yuruk » 08 Şub 2009, 00:17

slm oncelıkle vermiş oldugunuz bilgilreri teker teker yapıyorum gercekten sunmus oldugunuz onerıler ve dersler cok cok işime yaradı. sizlere cok ama cok tesekkur eder basarılarınızın devamını dılerıım.

benim sıkıntım calıstırda gpedit.msc komutunu verdıgımde windows hata veriyor bana yardımcı olursanız cok sevınırım. benım pc hakkında pek bılgım yok. acıklamalı bır ders verırsenız benı çok memnun edersınız. saygılarımla... :| :|

Kullanıcı avatarı
modestus
Gigabyte4
Gigabyte4

Mesaj gönderen modestus » 08 Şub 2009, 00:23

hata nedir,gpedit.msc bulunamadı türündenmi.

Kullanıcı avatarı
Kripteks®
Terabyte1
Terabyte1
İletişim:

Mesaj gönderen Kripteks® » 08 Şub 2009, 17:08

xp home yada vista home premium sürümlerinden birini kullanıyorsanız grup ilkesi istemcisi o sürümlerde bulunmadığından gpedit.msc komutu birişinize yaramaz

ancak professional sürüm kullanıyorsanız ve hata alıyorsanız hatayi burada belirtirseniz yardımcı olma şansımız artar... :!:

Kullanıcı avatarı
mavigece
Megabyte1
Megabyte1
İletişim:

Re:

Mesaj gönderen mavigece » 11 Şub 2009, 01:53

velociraptor yazdı:ilginc benim P3 22 sn de aciliyor , sizin makinelerin ucmasi lazim , bu arada : 5 sn fena bir katki degildir :wink:
yurt dışındaki makinaar ne kadar eski olursa olsun. türkiyedeki akinlardan daha stebil çalışmaktadır. almanyadan gelen p3 makina var. p4 makinadan daha hılı açılıyor. boot çubuğu 3 kere dönüyor. masaüstü geliyor. Teknoloji ilerledikçe sıkıntılarda ilerliyor sanırım =)

Kullanıcı avatarı
Laneth
Gigabyte1
Gigabyte1

Mesaj gönderen Laneth » 11 Şub 2009, 09:48

Teknoloji ilerledikçe sıkıntılarda ilerliyor sanırım =)
viewtopic.php?p=204774#p204774