2007'de "Görüntülü Spam"ler Artacak

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
ultrailker
Megabyte2
Megabyte2
Mesajlar: 1157
Kayıt: 25 May 2006, 19:46
cinsiyet: Erkek

2007'de "Görüntülü Spam"ler Artacak

Mesaj gönderen ultrailker »

Resim

Internet Security Systems'in (ISS) 2006 yılı internet güvenlik raporununa göre, 2006'nın en popüler spam konu baslıgı: ''re:hi.'' olurken, en fazla yemleme e-postası Güney Kore'den kaynaklandı. Spam kısaca, reklam içerigi olabilen, istenmeyen 'çöp mailler' olarak tanımlanıyor.

ISS, 2006 yılı internet güvenlik raporu ve 2007'de ortaya çıkabilecek tehditleri açıkladı.

Açıklamaya göre ilk isaretler, bu yıl özellikle web browser'a yönelik kar elde etme amaçlı siber atakların ve görüntü bazlı spam'ların artacagı yönünde.ISS'in Ar-Ge ve istihbarat birimi X-Force tarafında hazırlanan rapora göre, 2006 yılında toplam 7 bin 247 yeni güvenlik açıgı yakalandı ve analiz edildi. Bu sayı, günde ortalama 20 yeni tür açık bulundugunun göstergesi.

Bu rakam ayrıca, 2005 yılı toplamına göre internet güvenlik tehditlerinin yüzde 40 oranında arttıgını isaret ediyor.

Rapora göre, 2006 yılında ortaya çıkarılan güvenlik açıklarının yüzde 88'i uzaktan gerçeklestirildi, siber saldırıların yüzde 50'den fazlasında saldırgan bilgisayarlara giris hakkı elde etti.

Tablo ilk bakısta karamsar olsa da, etkisi yüksek açıkların oran olarak bir önceki yıla göre azalmasının iyi haber oldugunu belirtilen rapora göre, web browser saldırılarının 2007 yılında artacagının en açık isareti, yeni ortaya çıkan ''saldırı hizmetleri'' endüstrisi.

Rapor, 2007'de görüntülü spam tekniklerinin daha sofistike hale gelecegini öngörürken, 2006'da tek tük formlarına rastlanan görüntülü spam'e karsı gelistirilen koruma mekanizmalarını asacak daha etkin görüntülü bazlı spam sekillerinin ortaya çıkmasının beklendigi ifade edildi.

Rapora göre, 2007 yılında virüs, casus gibi klasik gruplara karsı hazırlanan programlar etkilerini büyük ölçüde yitirecekler, çünkü basarılı saldırı programlarından karma alıntılar nedeniyle, bu anlamda kategorizasyon neredeyse olanaksızlasacak.

2006 yılında web tarama sırasında karsılasılan saldırılarda imza bazlı girislerin tespit edilmesine karsılık kriptolama ve kamuflaj öne çıkmaya basladı. Tarayıcıları etkileyecek zararlı materyal içeren web sitelerinin yüzde 50'si artık saldırılarını kamufle ediyor ve yaklasık yüzde 30'u bilgisayarlara kriptolu gönderi yüklüyor.

Spam Dili İngilizce

Raporunda yer alan bazı istatistiklere göre, 2006'da, bir önceki yıl raporuna göre spam artısı yüzde 100 olarak gerçeklesti.

En fazla spam kaynaklanan ülkeler ABD, İspanya ve Fransa oldu. Spam dili olarak İngilizce hala önde olmakla beraber, hemen ardından gelen Almanca ikinci en popüler spam dili.

2006'nın en popüler spam konu baslıgı: ''Re:hi.'' olurken, en fazla yemleme e-postası Güney Kore'den kaynaklandı.

2006'nın en büyük tehdit kategorisini, ''downloaders'' adı verilen ve daha sonra çok daha zararlı yüklemelerin kapısını açmak üzere kendini bilgisayara yükleyen düsük tehdit etkili programlar olusturdu.

2006'da en fazla açık Haziran'da yakalandı, en yogun hafta sükran Gününden önceki hafta, haftanın günleri arasında en fazla yakalanan gün ise Salı oldu.

2007 Tehditler Açısında Rekor Yıl Olacak

ISS, 2007'de çoklukla yeni isletim sistemlerine baglı olarak güvenlik tehditlerinde artıs beklendigini belirtti.

Yeni isletim sistemlerinin, eski versiyonlardan daha fazla güvenlik fonksiyonuna sahip bulunsa da, çok daha fazla güvenlik denetiminden geçmis olsa da, karmasık olmaları nedeniyle yeni açıkları da beraberinde getirecegi görüsü aktarıldı.

Raporda, yeni isletim sistemleri ile yeni isletim sistemini destekleyen güncellenmis üçüncü parti ürünlerin aynı anda piyasaya sürülmesinin, 2007'nin tehditler açısından bir rekor yılı olmasına katkıda bulunacagına gösterdigi belirtildi.

(AA) 30.01.2007
Cevapla