10 Adımda En Verimli PC

Hardware (Donanım) konusunda bilgi paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
ultrailker
Megabyte2
Megabyte2
Mesajlar: 1166
Kayıt: 25 May 2006, 19:46
cinsiyet: Erkek

10 Adımda En Verimli PC

Mesaj gönderen ultrailker » 30 Oca 2007, 11:13

PC'nizin bir gün sizi yarı yolda bırakmasına izin vermeyin! Daha fazla verim almak için onu zorlayın.

Resim

sunu herkes bilir ki, herhangi bir aracı - bu bir testere de olabilir bir motor da, ya da bir masaüstü bilgisayarı - en verimli, en performanslı sekilde kullanmak için takip edilmesi gereken bir gelistirme rutini vardır. Soru ise, bu gelistirme için neleri yapmak gerektigidir.

1.Toz en büyük düsmanınız

Periyodik olarak tüm sistemi temizlemeye yönelik çalısmalar yapın. Sistemi parçalara bölerek, bütün pislikleri atarak ve bilgisayardaki iç/dıs alanları temizleyerek bunu yapabilirsiniz. (Eger özel bir temizleme solüsyonunuz yoksa, kendiniz dıs alanlar için alkol ve sudan bir karısım hazırlayabilirsiniz) Elektronik bilesenleri bu temizlik sırasında çıkarın ve tamamen kuruyana kadar takmayın. Ayrıca:

Klavye ve fareyi ara ara temizleyin. Bu araçları temizlemek için toz vakumu ve alkol/su solüsyonunu kullanabilirsiniz.
CD-ROM temizleyicisi çalıstırın. Ses sistemlerinde oldugu gibi, CD-ROM sürücüleri de disk temizleyen özel araçlarla temizlenebilir.
Görüntü araçlarını da, parmak izlerini, tozları ve ekrandaki diger pislikleri alan bir temizleyiciyle elden geçirin.
Eger disket sürücüleriniz varsa, bunları da iyi bir toz alıcıyla temizleyin. Kapaklarının hep kapalı kalmasını saglayın.

Dikkat!

Tozlardan arınmak için eger elektrik süpürgesi gibi vakumlu araçlar kullanıyorsanız kart veya parça üzerindeki elektronik aksama çok yaklastırmamaya özen gösterin.

2.Kabloları kontrol etmekte fayda var

Resim

Kasanın kapaklarını açın ve bütün baglantıların saglamlıgını ve düzgünlügünü kontrol edin. Bazı kartların sıkı ve iyi baglanmasını tekrar kontrol edin.

Kablodaki gerginligin de düzgün olması gerekir. Kabloda ya da baglantıdaki fazla gerginlik kabloya, parçaya veya tüm bilgisayara zarar verebilir.

Kablonun takılı oldugu alanda biraz bosluklar olmasını saglayın. Fazla gerginlik beklenmedik performans düsüslerine yol açabilir.

3.Sıcaklık ve uygunsuz sartlar

Resim

Bilgisayarınızın bulundugu alanın sıcaklıgının kabul edilebilir ölçülerde olması gerekmektedir (15-24 derece arası uygundur). Hava kalitesi de iyi olmalıdır. Bu yüzden sigara dumanı, çesitli artıklar ve tozlardan mümkün oldugu kadar sakınmak gerekir.

Eger sartlar olması gerekenden daha kötüyse, iyi bir iç sogutmaya sahip olması sartıyla kasanın etrafını çevirmeyi (kapalı bir ortama koymayı) düsünebilirsiniz. Yine de bir kutu içinde ya da bir köseye itilmis bilgisayarı kullanmak pek saglıklı degil.

Bilgisayarın içinde ve dısında düzgün hava akımı olup olmadıgını kontrol edin. Ayrıca bir disk sürücünün ya da baska bir iç aracın yanlıs baglanıp diger bilesenlere gelen hava akımını engellemesinden de kaçınmak gerekir.

Bunları düsünürken, bütün gerekli vidaları da kontrol edin ve kapakların iyi takılmasına önem verin. Bazı sistemlerde kasa kapakları iç akım için oldukça önem arz eder.

4.Güç kaynagının yeterligi

Eger UPS (kesintisiz güç kaynagı) kullanıyorsanız, ona verilen gücün yeterli oldugundan emin olun. Kullanmıyorsanız, güç kaynagının iyi bir elektrik devresine sahip olmasına ve düzgünce yerlestirilmesine önem verin. Aksi takdirde voltajlarda olusacak dalgalanmalardan ötürü donanımınızdaki parçalardan bir veya birkaçı zarar görebilir.

5.Sanal hafızayı düzenlemek


Masaüstündeyken Bilgisayarım'a sag tıklayıp Özellikler'den Gelismis'e gelin. Performans Seçenekleri'nde Sanal Hafıza ile ilgili alanı göreceksiniz.

Resim

Sanal hafıza düzenleme penceresini buradan açın, disk bellegi dosyası için ayrılan yerin büyüklügünü ve sistemdeki yüklü hafıza için uygun oldugunu kontrol edin. Uygun deger fiziksel hafızanın 1.5 katı büyüklügünde bir alandır.

6.Servis konfigürasyonu ve aygıt yöneticisi

Windows Kontrol Paneli'ndeki Servisler uygulamasını açın ve Windows tabanlı servislerin çalıstıgını dogrulayın. Ayrıca burada açılısta otomatik baslamanın konfigürasyonunuzla tutarlı olmasını saglayın. (Bilgisayarım>Yönet>Hizmetler ve Uygulamalar>Hizmetler yoluyla ilgili kısıma ulasabilirsiniz)

Windows Aygıt Yöneticisi'ni açarak düzgün çalısmayan ya da çıkarılmıs aygıtları kontrol edebilirsiniz. Eger bu araçlar yanlıs yerlestirildiyse ya da çalısmıyorsa, sistem alt bilesenleri hata belirtebilir.

7.Antivirüs ve anti casus yazılım programlarını güncel tutun

Her zaman, kullandıgınız programlar için otomatik yama programlarını açık tutmayı ihmal etmeyin. Lavasoft'un Ad-Aware'i veya SpyBot gibi Chip CD/DVD'lerinde de bulabileceginiz yardımcı programlar solucan, casus yazılım ve diger zararlı aktiviteler için iyi bir ekstra koruyucu olacaktır.

Resim

Not: Virüs ve casus yazılımlara karsı korunmak için ücretsiz çözüm arayanlar Kaspersky'nin Active Virus Shield yazılımına göz atabilirler. www.activevirusshield.com

8.Windows güncellemesi ve yamalar

Son yamaları ve güncellemeleri indirmek için Windows Update'i kullanın ya da Windows Server Update Services'ten ihtiyaçlarınızı alın. Daha önceki yamalarla ve servis paketleriyle çakısmalardan kaçının.

Eger bilgisayar üzerinde çalısan IIS, SQL, MSDE vs. gibi kritik uygulamalar varsa bunlara uygun yamaları bulun. Microsoft uygulamaları için, Baseline Security Analyzer ile servis paketi seviyesini belirleyebilirsiniz.

9.Aygıt yazılımları ve sürücü güncellemesi

Aygıt yazılımları, sistemlerin ve alt sistemlerin en iyi performansla çalısmasına yardımcı olurlar. Aygıt yazılımlarını yüklemeye baslamadan önce fonksiyonelligini test edin ve daha önceden kullandıgınız ya da kullanıyor oldugunuz aygıt yazılımı sürümlerini yedekleyin; bunlar size tekrar lazım olabilir.

Sürücü güncellemeleri de performansı etkiler. Üreticinin internet sayfası üzerinden son sürümlerini kolaylıkla bulabilirsiniz. su an kullandıgınız ya da daha önce sorunsuz kullanmıs oldugunuz sürücülerin düzeltilmis halini de muhakkak saklayın. Gelecekte eski hallerine ihtiyacınız olabilecegini de unutmayın.

10.Disk birlestirme (defrag) islemi

Sürekli olarak dosya kopyalama veya silme sonrasında olusan disk parçalanması, özellikle yogun kullanılan sistemlerde zaman geçtikçe performansı düsürecektir. Hatta günün birinde bilgisayarınızda mavi ekranla karsılasmanıza bile yol açabilir.

Birlestirme islemini yaparken (sürücüye sag tıklayıp Özellikler>Araçlar>Disk Birlestiricisi yoluyla ulasabilirsiniz) büyük dosyaların açık olmamasına dikkat edin. Örnegin çesitli veri tabanları (SQL ya da MDSE) çalısıyorsa, disk birlestirme araçları diski düzenleyebilmek için gerekli her noktaya ulasamaz.

Eger bu tip seyleri durdurabilecek bir aracınız varsa disk birlestirme islemi çok daha iyi sonuçlar verecektir. DisKeeper adlı üçüncü parti programla bu islemi kolaylıkla yapabilirsiniz.

Bırakın Windows bu isi otomatik yapsın

Disk temizlemeyi çalıstırdıgınızda sistemler, Geri Dönüsüm Kutusu, Geçici Kurulum Belgeleri, İndirilmis Program Belgeleri, Geçici İnternet Belgeleri, Eski Chkdsk Belgeleri, Geçici belgeler, Çevrimdısı Geçici Belgeler, Çevrimdısı belgeler vs. gibi bölümler bosaltılarak daha verimli hale getirilir. Bu islemi düzenli hale getirmek için Zamanlanmıs Ögelerde gerekli ayarları yapabilirsiniz.Kullanıcı avatarı
Kripteks®
Terabyte1
Terabyte1
Mesajlar: 3755
Kayıt: 12 Ara 2006, 12:44
cinsiyet: Erkek
Konum: Pc Hekimi 24 Saat Online ım Sorunlarınızın Çözümü İçin
İletişim:

Re: 10 Adımda En Verimli PC

Mesaj gönderen Kripteks® » 30 Oca 2007, 11:29

emegin için sagol güzel bir çalısma olmus
Tabular Yıkılmaz

Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3
Mesajlar: 29035
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek

Mesaj gönderen velociraptor » 30 Oca 2007, 15:48

Evet cok ayrintilara inilmemis , hos bir yazi

Kullanıcı avatarı
nemesis_35
Kilobyte2
Kilobyte2
Mesajlar: 332
Kayıt: 06 Şub 2007, 04:21

Mesaj gönderen nemesis_35 » 07 Şub 2007, 17:06

böyle yazılar oldukça bilgisayarımın performansı dahada artacak eminim sagolasın arkadasım

Cevapla