Microsoft Vista Piyasada

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
ultrailker
Megabyte2
Megabyte2
Mesajlar: 1166
Kayıt: 25 May 2006, 19:46
cinsiyet: Erkek

Microsoft Vista Piyasada

Mesaj gönderen ultrailker » 30 Oca 2007, 10:41

Resim
Resim

Microsoft sirketinin kurucusu ve patronu Bill Gates, sirketin, yeni isletim sistemi Windows Vista'yı dünya genelinde piyasaya sürdügünü duyurdu.

New York'ta Broadway'deki bir tiyatro salonunda yüzlerce gazetecinin katıldıgı toplantıda konusan Gates, ''Vista, yeni dijital çagın anahtarıdır''
dedi.

Microsoft'un, Vista'nın piyasaya sürülmesi nedeniyle çok sayıda ülkede bugünden itibaren promosyon kampanyaları baslatması bekleniyor.

Microsoft yetkilileri, Vista için su ana dek boyutta büyüklükte bir pazarlama kampanyası yürüteceklerini söylediler. sirketin bu kampanya için ayıracagı reklam bütçesinin 500 milyon dolar civarında oldugu belirtiliyor.


Microsoft'un yeni isletim sistemi Vista, su 6 sürümden olusuyor:

-Vista Business
-Vista Enterprise
-Vista Home Basic
-Vista Home Premium
-Vista Ultimate
-Vista Starter

Her ölçekteki sirketler için temel sürüm olacak Vista Businness,
kurulusların kendi bilgisayarlarını yönetmelerini saglayacak araçlar
sunacak.

Vista'nın Enterprise sürümü ise temel Business sürümüne ek olarak,''BitLocker'' adı verilen ve bilgisayarın çalınması veya kaybolması durumunda gizli verilerin görülmesini engelleyecek bir sistemin de dahil oldugu bir sifreleme sistemine sahip. Home Basic sürümü, bilgisayarlarında internete girmek, e-mail göndermek, basit belgeler yazmak ve düzeltmek isteyen kullanıcılara yanıt verirken, ayrıca masaüstü arama ve güvenlik araçlarını da dahil ediyor.

Vista'nın Home Premium sürümü de Basic sürümen ek olarak, Aero denilen yeni grafik arayüze sahip. Kullanıcıların dijital görüntü, müzik ve video kolleksiyonlarını düzenleme ve çalma olanagı saglayan bu sürüm ayrıca DVD kayıt olanagı ve Microsoft'un oyun konsolu Xbox 360'a baglanma imkanı tanıyor. Vista Ultimate, Business ve Home sürümlerinin tamamını bir pakette toplarken, Starter adlı sürüm ise kalkınmakta olan ülkelerdeki düsük kapasiteli bilgisayarlarda kullanılmak üzere tasarlandı.

Eglence Ve Oyun Merkezi

Resim

Gelecegin evlerinde aynı zamanda önemli bir eglence ve oyun merkezi olarak da kullanabilecek yeni isletim sistemi Vista'nın yüksekçözünürlüklü (HD) görüntüleri kayıt ve açma olanagı saglayan, albüm tarihleriyle müzikleri filtre ederek indiren özellikleri bulunuyor. Microsoft'un daha önce Longhorn kod adıyla bilinen yeni kusak isletim sistemi Windows Vista'nın ilk deneme sürümü ''Vista Beta 1'' daha önce son derece sınırlı bir kitle için deneme amacıyla yayınlanmıstı.

Windows Vista'nın arayüzünde yarı seffaf karakterler ve görseller kullanılıyor. Windows Vista'nın en çok konusulan özelligi ise bilgisayar dünyasında hızla yükselen arama egilimine uygun, arama teknolojileriniisletim sistemine entegre etmis olması.

Windows Vista'nın yeniliklerinden bir digeri de yeni internet tarayıcı Internet Explorer 7 olacak. Microsoft, yeni isletim sistemi ile desteklenen tarayıcının daha güvenli oldugunu savunuyor. Vista'da ayrıca dısa çıkıslar için firewall (güvenlik duvarı), dıstan gelen verileri tarayan bir de filtre bulunuyor. Service Pack 2 destekli Windows XP'deki güvenlik duvarı ise sadeceiçeri girisleri koruyordu.

Ayrıca saat farkları nedeniyle dünyanın ilk resmi olarak satılan Windows Vista'sının sahibi Avusturalya Auckland'tan. Asagıdaki videoda bu açılısı izleyebilirsiniz.

http://www.youtube.com/watch?v=sVmx-fNLe-4Kullanıcı avatarı
Kripteks®
Terabyte1
Terabyte1
Mesajlar: 3755
Kayıt: 12 Ara 2006, 12:44
cinsiyet: Erkek
Konum: Pc Hekimi 24 Saat Online ım Sorunlarınızın Çözümü İçin
İletişim:

Re: Microsoft Vista Piyasada

Mesaj gönderen Kripteks® » 30 Oca 2007, 13:17

Haydi hayırlı olsun söyle düsünüyorum da beta 1 i kurdugum da nasıl etkilenmistim simdi final kullanıyorum hey gidi be ha bide türkçe si geçsin elime tam heyecan olacak...
Tabular Yıkılmaz

Cevapla