MSN Yazışmalarınız üçüncü Kişiler Tarafından Okunamasın

Msn, Icq, Skype... konularında bilgi paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3
Mesajlar: 29033
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek

MSN Yazışmalarınız üçüncü Kişiler Tarafından Okunamasın

Mesaj gönderen velociraptor » 29 Oca 2007, 02:28

Uzun zamandır süre gelen bir tartısma acaba MSN, YAHOO, ICQ vb. IM programlarında yazısmalarımız takip ediliyor mu? 1 – 2 ay öncesinde Türkiye’de özel bir kanalda da bu konu ana haberlere tasınmıstı. Bu tartısmaların gerçek olup olmadıgını düsünmek size kalmıs ama internette birkaç yılını geçirmis tecrübeli kullanıcılar “Sniff” olayından haberdardırlar ve bu olayın hiçte zor olmadıgını bilirler.
Nedir bu “sniff “ olayı?

“Sniff” Türkçeye “koklama” olarak çevrilebilir. Bilgisayar ortamında “Paket Koklama” olarak tanımlanabilir.

Paket Koklama: Ag üzerinde iletilen verilerin çalınması islemine paket koklama denir. Bir paket koklayıcı ag üzerindeki tüm trafigi kontrol etmek için bilgisayar içerisine yerlesir ve kendi kendine çalısır. Bunlar yazılımsal ya da donanımsal olabilir. Birçok koklayıcı, ayrımsız tür olarak adlandırılan “promiscuous mode” özelligine sahip Ethernet kart modülü vasıtasıyla kendileri haricinde diger kullanıcılara iletilen paketleri de izinsizce ele geçirip, isleyebilirler. Bazı UNIX bilgisayarlarda tek bir komut satırı yazarak bilgisayarın ayrımsız tür ile çalısması saglanabilir (Daha Fazla Bilgi İçin: PDF veya HTML baglantılarına bakabilirsiniz.

Asıl konumuza geri dönelim. MSN YAHOO vb. IM programlarınızda yazdıklarımız baskaları tarafından okunamasın diyorsanız www.SecWay.fr tarafından gelistirilen SIMP programıdır. Program kısaca IM programlarını kullanarak yaptıgınız konusmaların, sifrelenerek güvenli hale getirilmesini saglayan, çift yönlü çalısan bir kriptolama eklentisidir diye tanımlanabilir. Kurulumu ve kullanımı çok basit olan bu programı web sitesinden temin edebilirsiniz. Yazısmalarınızın kriptolanması için programın her iki tarafta da kurulu olması gerekiyor. İki tarafta kurduktan sonra “Public Key” ler karslıklı olarak alınmakta ve daha sonraki yazısmalarınızda otomatik olarak sifrelenmektedir. Karsı tarafta kurulu degilse yazılar “kırmızı” kurulu ise “yesil” renkte çıkmaktadır.

Detaylı bilgi ve yükleme adresi:
http://www.secway.fr/us/products/simplite_msn/

ALINTIDIRKullanıcı avatarı
Re@lite
Kilobyte3
Kilobyte3
Mesajlar: 548
Kayıt: 28 Oca 2007, 22:24

Re: MSN Yazışmalarınız üçüncü Kişiler Tarafından Okunamasın

Mesaj gönderen Re@lite » 05 Şub 2007, 00:22

böyle birseyin olup olmadıgını bilmiyorum,kullanıp deneyecegim.Adminim bu yazıyı okuduktan sonra kendimi paranoyak gibi hissetmeye basladım.Belki MİT,MOSSAD,CIA den bi tanesi beni izliyo,simdi ben bu msne nerden güveneyim.Yok canım napsın bu adamlar beni :D
paylasım için tesekkürler!!!

Kullanıcı avatarı
daddy_cool
Megabyte3
Megabyte3
Mesajlar: 1389
Kayıt: 14 Nis 2006, 15:03
cinsiyet: Erkek
İletişim:

Mesaj gönderen daddy_cool » 05 Şub 2007, 00:31

Büyük Kulak Projesi...

Bende inanmıyordum ama adminim de dedikten sonra inanmaya basladım artık!!
Resim

Cevapla