Vista nın Temel Özellikleri

Xp nin takipçisi bu işletim sistemi hakkında bilgi paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
Kripteks®
Terabyte1
Terabyte1
Mesajlar: 3755
Kayıt: 12 Ara 2006, 12:44
cinsiyet: Erkek
Konum: Pc Hekimi 24 Saat Online ım Sorunlarınızın Çözümü İçin
İletişim:

Vista nın Temel Özellikleri

Mesaj gönderen Kripteks® » 23 Oca 2007, 23:02

Arkadaslar belki verildi ama ben merak eden kullanıcılar yada baslamak isteyenler için genel özellikleri paylasmak istedim...

ALINTIDIR

Vista’nın kendini gelistirdigini görmek gerçekten etkileyici. İlk beta sürümleri Windows XP’den ayırt etmek imkânsızdı. Fakat takip eden sürümlerde sadece yeni bir isleyis tarzı degil, aynı zamanda yepyeni bir görünüm de kazanmıs Microsoft’un yeni gözdesi. Yazı İsleri olarak, bütün özelliklerini sınamak ve Windows’un gelecegi hakkında derin bakıs açılan sunmak için sabırsızlanıyoruz.


AERO: Az alanda daha fazla bilgi Saydam pencereleri üç boyutlu bir alanda göstermek gibi muhtesem görsel efektler sunan Aero Glass, Windows masaüstünün yeni hâkimi. Tabii yeni masaüstü tasarımı sadece güzel görünmekle yetinmiyor, aynı zamanda kullanıslılıgı da beraberinde getiriyor. Bu sayede görev çubugu ve görev yöneticisi canlı yayına geçmis. Bir pencerede video oynatılıyorsa, videonun kendisi de ufak bir izleme penceresinde gösteriliyor. Programlar menüsün-deki simgeler de benzer derecede pratik hale gelmis. Sanal bir klasörde bulunan dosyaların içerigi, klasörün içindeki yapraklar üzerinde belirtiliyor. Böylece kullanıcılar hangi Word dosyası, Excel tablosu, resim ya da videoların klasör içerisinde bulundugunu görebiliyor. Aero Glass için gereken tek sey DirectX9 destekli bir ekran kartına sahip olmak. Eger yoksa Vista otomatik olarak daha düsük görsel ögelerle donatılmıs bir Aero masaüstüne geçis yapıyor. Vista’ya özgü tasarım aynı kalsa da konfor ve görsel lezzet kayboluyor. Vista, bu önizleme özelliklerini kapattıgında, pencerelerin üç boyutlu efektleri de ortadan kalkıyor.

DPI ÖLÇEKLEMESI: HD çözünürlük Artık Vista da HD’ye hazır! Microsoft, simgeleri ve yazı tiplerini sürekli artan ekran çözünürlüklerine uygun hale getirmis. Bu önemli, çünkü artan çözünürlükle simgeler daha da ufalıyor ve okunmaları zorlasıyordu. Bundan böyle DPI ölçeklemesini ayrı olarak belirleyebilir ve kademesiz olarak degistirebilirsiniz. Microsoft bunun için bütün simgelerin dosya türünü Bitmap yerine vektörel grafik haline getirmis. Sistemin tamamını etkileyen bu ayarı, masa-üstü ayarlarındaki Kisisellestir kısmından yapabiliyorsunuz. Ama sadece belirli klasörlerde daha büyük simgelere ihtiyaç duyarsanız, her klasörün çalısma kısmında bagımsız bir sekilde ayarlayabiliyorsunuz.

BAsLAT MENUSU: Düzenli listeler Windovvs Vista’da hosumuza giden ilk kısım, iyilestirilmis olan Baslat menusu, öncekinden farklı olarak, programların bulundugu liste saga dogru açılmıyor. Onun yerine Baslat menusunun içerisinde yer alıyor. Böylece ekranda düzenli duruyor. Bu da yetmezse, programların listesine bir filtre uygulayabilirsiniz. Testimizde Word, ICQ ya da Photoshop’a ulasabilmek için birkaç harf yazmamız yeterli oldu.

ARAMA MOTORU: Her seyi bulun Vista’da artık her klasörün üst kısmında bir arama alanı bulunuyor, aynen Google masaüstü gibi. Sistem ayarlarında buna ait bir arama seçenegi de Kullanıcı yönetimi bulunuyor: Arama alanına bir soru cümlesi yazdıgınızda, cevabını Windovvs Yardım bölümünde ya da internette arayabiliyor. Bu da program, dosya ya da Windows Yardımı ararken zaman kazandırıyor. Yeni İnternet Explorer da (tıpkı Apple Safari ve Mozilla Fi-refox gibi) sag üstte arama alanı girisi sunuyor.

SANAL KLASÖRLER: Aramaları kaydedin
Bir çok klasör ve bunların olusturdugu muazzam büyüklükteki yapıyla arası iyi olmayanlar için çok faydalı bir özellik getirilmis: Vista için artık dosyaların nerede kaydedildigi önemli degil, çünkü sanal arama klasörü sayesinde, aradıgınız bütün dosyaları bulabiliyorsunuz. Aslında bu klasörde hiç dosya bulunmuyor, onun yerine ortak yanlan bulunan dosyalarla ilgili bilgiler bulunuyor, örnegin, iki ayrı klasörde de bulunması gereken bir dosyanız var. Bugüne kadar dosyayı iki ayrı klasöre birden mi kopyalayacagınıza (iki kat is, iki kat yer kullanımı) ya da dosyayı kopyaladıgınız klasörü aklınızda mı tutacagınıza karar vermek zorundaydınız. Artık arama özelligi tıpkı tek bir klasör gibi davranıyor. Arama sonuçlarında çıkan dosyaya tıklayarak dogrudan dosyanın bulundugu klasöre ulasabiliyorsunuz.


GEZİNMEK: Daha hızlı geçisler Windows Vista kullanırken artık bütün sabit diski gözden geçirmek zorunda degilsiniz. Kullanıcılar hemen etraftaki klasörlere de geçebilecek. Çünkü adres satırındaki açılır menü, bulundugunuz klasördeki diger dosya ve klasörlere geçmenize olanak tanıyor.

BİLGİ: Sag tıklama Birçok Windows özelligi, sırf sag tusta gizlendikJeri için fark edilmiyor bile. Vista ise bütün bu özellikleri gezginde ve masaüstünde sergiliyor ki, bu da öncelikle yeni baslayan kullanıcılar için oldukça pratik. Buna karsın sag tus hala eskisi gibi yerinde duruyor ama önemli özelliklerin hepsi simge çubugu de belirtilmis. Vista dosya boyutlarını, degistirilme tarihini ve öznitelikleri soldaki ufak pencerede degil, onun yerine daha büyük ve anlasılır bir biçimde, alt kısımda gösteriyor.

SIDEBAR: Kenarlarda konfor Windows Sidebar ve Gadgets ile Microsoft çok iyi bir ikili yakalamıs. Vista daha beta asamasına ulasmadan bu araçlar Windows meraklılarının ilgisini çekmisti. Sidebar ise program yöneticisinin bir uzantısı gibi. Kullanıcılar buraya günlük islerini kolaylastırabilecek birçok ufak araç (Gadgets) yerlestirebiliyor. Görünen o ki, Microsoft da Quickstart Pad, Slideshovv ve RSS Reader gibi ufak araçlarla temel islevselligi saglamıs. Programcılar, buraya konabilecek araçların çesitliligini arttırabilmek için toplumun esgüdümüne güveniyorlar. Microsoft bu is için, www.microsoftgadgets.com adresinde, kullanıcıların ve yazılım teknikleriyle ilgilenenlerin derledigi ufak programcıkları, herkesin kullanımına sunuyor. Bunun arkasında ise AJAX adı verilen ve JavaScript ve XML dillerini temel alan bir teknoloji bulunuyor.

VİSTA TEMALARI: sık arabirim Windows Vista’nın beta sürümü su an itibariyle yeni bir tasarım sunuyor: "Vista Teması". Bu tema Aero Glass özelligini destekliyor ve her seyden önce karanlık bir görünüse sahip ama iç karartan bir karanlık degil bu Baslat menüsünde baslayarak, üst kısımda bulunan görev yöneticisinden pencerelere kadar her sey metalik bir siyaha bürünmüs. Masaüstünün arka planındaki daglar ve göl görüntüsünde hâkim renk kahverengi. Piyasaya sürülecegi zamana kadar Microsoft’un birkaç yeni temayı daha kullanıcıların begenisine sunacagını düsünüyoruz. En azından ayarlar kısmına girildiginde kullanıma hazır degisik arka plan görüntüleri olacaktır.

KLASİK TEMA: Nostalji İçin Windows XP’nin rengârenk olmasından hazzetmeyenler için, "Windows Classic" teması bulunuyor. Görünüs ve verdigi his bakımından Windows 2000 olarak nitelendirilebilecek bu tema, hiçbir fazlalık içermiyor. Bunun için kullanıcı, Aero Glass temasına özgü önizleme pencerelerinden fedakârlık etmek zorunda kalıyor.

SESLER: Microsoft ile cosmak Seslerin gelistirilmesinde fazla yenilik yok. Yalnız bu sefer Microsoft’un daha modern sistem sesleri bestelemesi için bir rock müzisyeniyle anlastıgını söyleyebiliriz.

SONUÇ: Görünüs ise yarayacak Apple ve Linux’tan sonra Microsoft da üçüncü boyuta geçti. Vista’nın üç boyutlu arayüzü çok sık, eglenceli ve güzel olanla gerekli olanı birlestirmeyi basarmıs. Her seyden önce, önizleme özelligi testimizde gerçekten etkili oldu.Tek Basına bütün Vista çesitleri ;

Vista Ultimate : En genis kapsamlı sürümün özelliklerinde hiçbir kısıtlama bulunuyor.

Vista Enterprise : Büyük sirketlere Vista bit bazında sifreleme ve Vistual PC Express ile sunuluyor.

Vista Business : Enterprise sürümüne benzer sekilde her özellik bulunuyor ama firmalar unix uygulamaları için alt sistem destegine sahip olamıyor.

Vista Home Premium : Bir sürü XP Pro’ dan sonra geliyor ek olarak tablet bilgisayar destegine ve MediaCenter özelligi bulunuyor.

Vista Home Basic : Kisisel kullanıcılar için gelistirilen ev Aero özelligi bulunmayan bu sürüm büyük ihtimalle OEM bilgisayar için

Vista Starter : Yeni baslayanlar için sadece 32 bit ile sınırlı sayıda uygulama bulunuyor.

Vista N : Avrupa Birligi yasalarına ters düsmemek için "Home Basic N ve Business N " Sürümleri Windows Media Player olmadan sunuluyor bu sürümlerin daha ucuz olup olmayacagı konusunda henüz bir bilgi yok

Saygılarımla
Tabular YıkılmazCevapla