firefox eklentileri 2

Internet konusunda bilgi ve ipuçları paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
mavigece
Megabyte1
Megabyte1
Mesajlar: 957
Kayıt: 16 Mar 2006, 08:55
cinsiyet: Erkek
Teşekkür edildi: 4 kez
İletişim:

firefox eklentileri 2

Mesaj gönderen mavigece »

mozilla Firefoxta Ram Ayarı

Mozilla Firefox’un diger tarayıcılara göre daha fazla RAM harcadıgı bilinen bir sey. Hatta 10-15 tab açık oldugu zaman harcanan RAM 200-250 MB civarına çıkabilmekte.

Mozilla Firefox’ta config komutunu kullanarak küçük bir RAM düzeltme ayarı var. Bu küçük ayarı yaptıgınız zaman, Mozilla Firefox’un harcadıgı RAM miktarının düsecegini göreceksiniz. Bu nedenle, bu ayarı yapmadan önceki harcanan RAM miktarıyla, ayardan sonraki RAM miktarını karsılastırmak için, Görev Yöneticisi’nde Mozilla Firefox’unuzun harcadıgı RAM miktarını kontrol edin.

Ayarı yapmak için öncelikle adres çubuguna about:config yazın. 4 sütundan olusan uzun bir liste göreceksiniz. Bu sayfanın herhangi bir yerine farenizle sag tıklayın.
Resim
esimdeki gibi menüde Yeni - Boolean seçeneklerine tıklayın. Yeni bir pencere açılacak. Buradaki forma config.trim_on_minimize yazın ve tamama basın.

İslem tamam! Artık Mozilla Firefox’unuz, özellikle çok fazla tab kullandıgınız zamanlarda daha az ram harcayacak.

Mozilla Firefox komutları

Mozilla Firefox’ın kendine has bazı komutları var. Bu komutlarla, Mozilla Firefox’unuza ait bazı bilgileri ögrenebilirsiniz. Bu komutlar, Mozilla Firefox’unuzun adres çubuguna yazarak çalısır.

about: komutu: Mozilla Firefox’un hakkında bölümüdür. Burada, Mozilla Firefox’unuzun su anki versiyonu ve sürüm bilgileri bulunur.

about:config komutu: Mozilla Firefox’un config ayarlarının bulundugu ve degistirilebildigi yerdir.

about:cache komutu: Mozilla Firefox’unuzun hafıza ve disk ön bellegine ait bilgiler yer alır.

about:plugins komutu: Mozilla Firefox’unuzda kurulu olan pluginleri listeler ve bunlara ait bilgiler verir.

about:credits komutu: Mozilla Firefox’un yapımına katkıda bulunan yüzlerce kisinin isimlerini listeler.

Mozilla Firefox 3′ün gelecek özellikleri!

Mozilla resmi web sitesine göre, Mozilla Firefox 3′un 2007′nin son çeyreginde çıkması düsünülüyor. Mozilla Firefox 3′le birlikte bazı yeni özellikler de kullanılabilir olacak.

Mozilla Firefox 3′le birlikte Mozilla eklentileri daha açık, daha basit dil, daha kolay yükleme gibi kolaylastırıcı özellikler sunulacak.

Yenilikler arasında, print özelliginin daha optimize edilmis hali de mevcut. Sayfaları yazıcıya gönderdiginiz zaman çıkmayan kenar kısımlar, insallah Mozilla Firefox’un son sürümünde düzeltilecek.

Yapılması düsünülen yenilikler arasında belki de en fazla bizi sevindirecek sey Flashgot veya DAP gibi farklı programlara ihtiyaç duymadan “resume supported” yani download yapmayı durdursanız bile, yeniden baslattıgınız zaman download yapmaya kaldıgınız yerden devam edebilecek özellige sahip bir tarayıcı. Bu yeniligi herkes bekliyor zaten. Gerçekten çok güzel olacak. Çünkü DAP, GetRight, Flashget vs. gibi kullandıgımız programlar gerçek anlamda download hızına hiç bir katkıda bulunmuyor. Böyle programlar, sadece download yapmaya devam edebilme özelligini sunuyor. Mozilla’ya entegre, böylesi bir download devam destekli özellik, böyle bir sürü çöp programları ortalıktan temizlemeye yarayacak.

Baska bir düsünülen yenilik, Mozilla Firefox’la gezmis oldugumuz herhangi web sayfasını pdf olarak kaydedebilmek. Artık, web sayfalarından kopyaladıgımız bilgileri worde yapıstırmaktan kurtulacagız. Ancak, ne olursa olsun Adobe Reader veya Writer’ın hızı, bütün isletim sistemleriyle yavas çalısıyor. Bu nedenle, pek tercih edilecek bir özellik olacagını tahmin etmiyorum. Ancak, kitap gibi uzun mu uzun web sayfalarını kaydetmek için oldukça güzel bir özellik olabilir.

Mozilla Firefox 3 için planlanan en önemli özelliklerden biri ise, yüklediginiz eklentinin Firefox’un yeniden baslatılmasına lüzum kalmadan çalısabilmesi. Eklentinin aktif duruma gelmesi için Firefox’unuzun yeniden baslatılması, özellikle download yaparken çok kötü bir durum. Bu nedenle, önemli bir yenilik olacaga benziyor.
Kullanıcı avatarı
OLD FB Nuri
Byte4
Byte4
Mesajlar: 162
Kayıt: 18 Mar 2006, 23:15

Mesaj gönderen OLD FB Nuri »

config.trim_on_minimize yazdıktan sonra deger true olacak sanırım mavi kardes paylastıgın için sagolasın devamını bekliyorumyeni bilgiler mutlaka bulacaksındır :D
Kullanıcı avatarı
mavigece
Megabyte1
Megabyte1
Mesajlar: 957
Kayıt: 16 Mar 2006, 08:55
cinsiyet: Erkek
Teşekkür edildi: 4 kez
İletişim:

Mesaj gönderen mavigece »

varda biraz zaman lazım onuda yarın aksam.:)
Kullanıcı avatarı
abraxas07
Kilobyte2
Kilobyte2
Mesajlar: 387
Kayıt: 15 Ağu 2006, 14:24

Mesaj gönderen abraxas07 »

Dostlar bu alttaki sayfada da tüm about:config ayarları var..İngilizcede takılan arkadaslara yardımcı olabilirim...

http://kb.mozillazine.org/Firefox_:_FAQ ... ig_Entries
Kullanıcı avatarı
OLD FB Nuri
Byte4
Byte4
Mesajlar: 162
Kayıt: 18 Mar 2006, 23:15

Mesaj gönderen OLD FB Nuri »

[quote="abraxas07"]Dostlar bu alttaki sayfada da tüm about:config ayarları var..İngilizcede takılan arkadaslara yardımcı olabilirim...

http://kb.mozillazine.org/Firefox_:_FAQ ... ig_Entries[/quote
eger mümkünse yardımcı ol tabiki özet çıkarabilirsin ben gezdim verdigin linki yanlıs bir sey yapmayayım tarzancamla :D bir zahmet özet olarak türkçe verirsen çok makbule geçer
Cevapla