Türkler İnternette!

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
ultrailker
Megabyte2
Megabyte2
Mesajlar: 1157
Kayıt: 25 May 2006, 19:46
cinsiyet: Erkek

Türkler İnternette!

Mesaj gönderen ultrailker »

Türkler internetle bulusunca neler yaptılar, bu dünyaya girdigimizde ilk aklımıza ne geldi?

Resim

İnternet oldukça hızlı bir sekilde girdi Türkiye'nin kalbine. Birden bire hemen herkes hızlı internetin tadına vardı, peki Türkler olarak interneti nasıl kullandık?

Google oldukça ilginç sonuçlar veriyor. Arastırmamızda hem Türkçe'de, hem İngilizce'de ortak kullanılan kelimelerle basladık ki, tüm dünyada ortak kelimeler arasında Google'da neleri aratmısız?

MSN'de birincilik

MSN gibi tüm dünyada aynı isimle anılan bir sohbet programını arattıgımızda, Trabzon, Adana ve İzmir basta olmak üzere en çok Türkçe'de aratılmıs oldugunu görüyoruz. Açıkara birinciligimizin olan MSN kelimesinde en yakın rakibimiz ise nerdeyse aramalarımızın yarısından azını yapan Malta. Türkçe olmayan Chat (Sohbet) kelimesini arattıgımızda bile çok az farkla üçüncü ülkeyiz. Adana'mız bu konuda 9. olmasına ragmen, Latin ülkeleri chat kelimesini bizden daha çok arattıkları kesin. Ayrıca Webcam kelimesi ile de 7. sıraya yerlesiyoruz.

Peki ya, digerleri?

Resim

Hack diye en çok aratan 3. ülkeyiz, Hacker kelimesinde de durum degismiyor.

Fifa kelimesi ile 8. sıradayız. Ferrari'nin en çok satıs yaptıgı 4. ülke Türkiye olsa gerek.

Sex kelimesini en çok arayan ülke Pakistan... Mısır, Hindistan ve Iran'dan sonra 5. olarak Türkiye geliyor. Adult Türkçe bir kelime olmamasına ragmen, bu kelimeyi aratan ülkeler arasında 9. sıradayız. Paris Hilton'un ise en çok arandıgı 3. dil Türkçe. Keza Porno kelimesiyle Türkiye 2. sırada.

Malesef ki Aids hakkında arama yapanlarda ilk 10'da degiliz.

Daha ilginç ve açıkçası tahmini güç sonuçlar da var.

Resim

MMO (Massive Multiplayer Online - Devasa Online) kelimesi en çok Japonya'dan aratılmasına ragmen, ikincilik Türkiye'nin. Knight kelimesi İngilizce "sövalye" anlamında olmasına ragmen, "Knight Online" oyununda dolayı açık ara en çok Türkiye'den aratılan bir kelime.

YouTube gibi bir eglence sitesinde de Türkçe 9. dil olarak aranıyor ve RAP (Rhytmic American Poetry) kelimesinde Türkçe 4. sırada.

Malesef Windows, Linux, PC gibi kelimelerde de listeye giremiyoruz.

Kısacası bir millet uyanıyor, konusuyor, yazısıyor. Dünya internetinde yerimizi alıyoruz. Ama nasıl aldıgımız tabii ki düsündürücü...
kemistiri
Byte3
Byte3
Mesajlar: 129
Kayıt: 15 Mar 2006, 22:35

Mesaj gönderen kemistiri »

bu bilgilri daııtanlar ztn bu ulknin uyumsını isteyenler o halde bu bilgilere pek inanmamk lazım en azından süpheli olmak da her zaman yarar var bir çok forumda dagıtılan batı kaynaklı bilgiler de aynı sekilde
yok efendim uzaydan fotgrf çekmslr göz sklne çok bnzediindn adna allahn gözü demsler ondn sonra da vay be adamlara bk dioruz
bilnç altına bunların hepsi kaydediliyor bu bilgileri bilmeyen saf bir adam kalkıp ondan sonra amma azmıs milletz der soonasını tahmin edersiniz
Kullanıcı avatarı
ultrailker
Megabyte2
Megabyte2
Mesajlar: 1157
Kayıt: 25 May 2006, 19:46
cinsiyet: Erkek

Mesaj gönderen ultrailker »

kemistri yorumlarına saygım var ama konuyu çevirmeyelim lütfen. bu yazıda google'da en çok ne aramısız onları anlatıyor. bu tür konu açtıkmı böyle saptırıyorsunuz sonra kilitlemek ve silmek mecbureyitinde kalıyotuz. biraz objektif olun ya nedir bu.
Kullanıcı avatarı
spectacuLar
Kilobyte2
Kilobyte2
Mesajlar: 369
Kayıt: 21 Eyl 2006, 18:04
cinsiyet: Erkek
Teşekkür edildi: 2 kez

Mesaj gönderen spectacuLar »

bilgi amaçlı degilmi sorun yok o zaman....
kemistiri
Byte3
Byte3
Mesajlar: 129
Kayıt: 15 Mar 2006, 22:35

Mesaj gönderen kemistiri »

öyleyse inanmya devm edin
Cevapla