Vista 2 Hafta Sonra Piyasada

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
ultrailker
Megabyte2
Megabyte2
Mesajlar: 1157
Kayıt: 25 May 2006, 19:46
cinsiyet: Erkek

Vista 2 Hafta Sonra Piyasada

Mesaj gönderen ultrailker »

Microsoft sirketinin 30 ocakta satısa sunacagı yeni isletim sistemi Vista, bilgisayar donanımında bazı agır taleplerle kullanıcıların karsısına çıkacak.

Bilgisayar sektörünün uzmanları, su anda kullanılmakta olan bilgisayarların yüzde 50'sinin Vista'yı çalıstırmak için gerekli asgari sistem özelliklerine sahip olmadıgını, bu durumun sirketlerde kullanılan bilgisayarlarda yüzde 90'a kadar çıkabilecegini belirtiyorlar.

Er ya da geç Vista'yı kullanmak isteyecek tüketicilerin yeni isletim sisteminin piyasaya çıkısıyla karsı karsıya kalacagı en büyük sorunun, yeni bir PC'mi satın almak mı yoksa var olan bilgisayarın sürümünü Vista'ya uygun sekilde yükseltmek mi olacagına karar vermeleri.

Bilgisayar uzmanları, PC'nin ekran kartı ve hard sürücü gibi iki veya üç kilit parçasını degistirmenin yeni bir bilgisayar fiyatının çeyregine mal olabilecegine isaret ediyorlar.

Microsoft'un belirttigine göre, Windows Vista uyumlu bilgisayar asgari su özelliklere sahip olmalı:

-Modern bir islemci (en az 800MHz1)
-512 MB sistem bellegi.
-DirectX 9 uyumlu bir grafik islemci.

Canlı TV yayınlarını izleme ve kaydetme gibi özelliklere sahip Windows Vista Premium sürümüne hazır bilgisayarın da asgari su özelliklere sahip olması gerekiyor:

-1 GHz 32 bit (x86) veya 64 bit (x64) islemci.
-1 GB sistem bellegi.
-WDDM sürücülü ve 128 MB grafik bellegi (en az) ile DirectX 9 grafik destegi
-Pixel Shader 2.0 ve piksel basına 32 bit.
-40 GB sabit disk kapasitesi ve 15 GB bos alan.
-DVD-ROM Sürücü.
-Ses çıkısı özelligi.
-İnternet'e erisim özelligi.

Bilgisayarının hangi özelliklere sahip oldugunu bilmeyenler ve cihazlarının Vista'ya uyumlu olup olmadıgını anlamak isteyenlerse Microsoft'un web sayfasına girerek, "Windows Vista Yükseltme Danısmanı RC" sürümünü karsıdan yükleyerek, var olan bilgisayarı çözümleyip, ayrıntılı geribildirimden yararlanabilirler.

Kullanıcılar ayrıca, PC Pitstop'ın web sayfasına (http://pcpitstop.com/vistaready/default.asp) girerek, ücretsiz olarak bilgisayarlarının Vista'ya hazır olup olmadıgını anlamak için taratabilirler.Bilgisayarları Vista'nın istedigi asgari sistem özelliklerine uymayanların en çok ekran kartına bakmaları gerektigine isaret eden uzmanlar, özellikle 4 yasını geçkin bilgisayarların ekran kartlarının, fazlasıyla yer isteyen Vista'nın Aero arayüz uygulamasını kullanmaya uygun olmadıgını belirtiyorlar.

Sürümlerini güncellemek isteyen kullanıcıların ikinci önemli duraklarınınsa sistem hafızası olacagına isaret eden uzmanlar, 512 MB RAM'e sahip sistem belleginin dahi zaman zaman bogulabilecegini ve kullanıcıyı sıkıntıya sokabilecegini kaydediyorlar.

Uzmanlar, "upgrade" yapacak kullanıcıların dakikada 7200 turdan düsük hard sürücülerin de seviyesinin yükseltilmesinin yararlı olacagını ifade ediyorlar.Özellikle ekran kartını degistirmenin olanaksız olmasa da zorlugundan ötürü dizüstü kullanıcılarının masaüstü kullanıcılarından daha çabuk yeni bir bilgisayar satın almak zorunda kalacakları da bir baska konu.Yeni bilgisayar satın alacakların cihazlarda Windows Vista uyumlu bilgisayar logosu bulunmasına dikkat etmeleri de öneriliyor.

Windows Vista'nın ayrıca, yüklendigi donanımın özelliklerinden yararlanacak biçimde uyarlanabilen bir kullanıcı deneyiminin sunuldugu ilk Windows isletim sistemi olmasına da isaret ediliyor.Windows Vista'nın kurumsal kullanıcılar için hazırlanan sürümü kasımda piyasaya çıkmıstı.
Kullanıcı avatarı
ultrailker
Megabyte2
Megabyte2
Mesajlar: 1157
Kayıt: 25 May 2006, 19:46
cinsiyet: Erkek

Mesaj gönderen ultrailker »

Windows Vista'yı internetten indirebilecegiz.

Windows Vista'yı satın almak, sürüm yükseltmek ya da yeni lisans edinmek internetten yapılabilecek.


Resim

Microsoft, ürünlerini satmak için yeni bir uygulama baslatıyor. Yapılan açıklamaya göre müsteriler Windows Vista'yı ve Microsoft Office 2007 ürünlerini internetten satın alıp indirebilecekler. Söz konusu uygulama Windows Vista'nın çıkıs tarihi olan 30 Ocaktan itibaren hizmete açılacak. Ayrıca Vista için indirimli sürüm yükseltme ve yeni lisans edinme seçenekleri de sunuluyor.

İnternet üzerinden yapılacak alısverislerde kullanıcılar için 3 farklı uygulama bulunuyor. Bunlar Windows Market Place, Windows Anytime Upgrade ve Windows Vista Family Discount hizmetleri.

Windows Marketplace hizmetinde müsteriler Windows Vista'yı ve Office 2007'yi internetten satın alıp, indirebilecekler. Güvenlik amacıyla dijital sifreleme teknolojisinin kullanılacagı bu hizmette eger bir indirme islemi yarım kalırsa, kullanıcılar daha sonra indirme islemine devam edebilecek.

Windows Anytime Upgrade hizmetinde ise kullanıcılar mevcut Windows Vista isletim sistemlerinin daha yüksek bir sürümüne, bir miktar indirim esliginde terfi edebilecekler. Örnek olarak; Windows Vista Home Basic sürümüne sahip bir kullanıcı fiyatı 239$ olan Vista Home Premium'a yalnızca 79$'a terfi edebilecek.

Son olarak Windows Vista Family Discount uygulamasında ise kullanıcılar, birden fazla bilgisayara Windows Vista'yı kurabilmek yeni lisanları indirimli olarak alabilecek. Yalnızca Vista Ultimate sahiplerine hitap eden bu uygulamada müsteri, geçerli Vista Ultimate sifresiyle sisteme giris yaptıgında, en fazla 2 adet Vista Home Premium lisansına tanesi 49.99$'a sahip olabilecek. Ancak bu uygulama baslangıçta sadece Amerika ve Kanada'ya hizmet verecek.
Cevapla